Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Alu kola na VW Polo 2012

Ahoj,
Vybírám alu kola na VW Polo 2012 akorát si lámu hlavu s rozměry. Vybírám to poprvé, tak nechci udělat někde chybu. Na techničáku mám sice zapsané nějaké, ale chtěl bych je tam zapsat, protože žádné, co se mi líbí v techničáku psané nemám.
Cena alu kol do 10 000 Kč ale čím méně, tím líp.
Rozměry alu kol 16"-17".
Pneu rozměry podle toho, co by to bylo za kola.. Ideálně poradit co na jaké kola by bylo nejlepší.

Díval jsem se předběžně třeba na tyto: https://www.fusion1.cz/katalog/product/679864?&a[26100][]=5x100&a[26101][]=57,1&a[26473][]=ANO&wsmake=volkswagen&wsmodel=polo&wsyear=2012&wsgeneration=Mk5&wsvehicle=eudm--1.6TDi
ale nevím, jaké rozměry pneu na to dát, aby to vypadalo dobře.

Potřebné info doplním. Zkoušel jsem vyhledávání na netu podle typu auta, ale nenašlo to ty rozměry, které nejsou v techničáku a chci je zapsat.
Děkuji za ohlasy bez kritiky.

Změna předmětu, původně: Alu kola (host)

Předmět Autor Datum
Nevím jak to chodí, ale kola bych vybíral až je budeš mít zapsané v techničáku, nemyslím, že ti tam… nový
Hanyse.k 02.05.2021 09:20
Hanyse.k
Ano, nevíš. Takhle přesně to totiž nechodí. Správný postup je koupit kola s typovým listem na konkré… poslední
Potkan007 02.05.2021 11:48
Potkan007

Nevím jak to chodí, ale kola bych vybíral až je budeš mít zapsané v techničáku, nemyslím, že ti tam zapíši co ty si vymyslíš.

Zjednodušeně jde o to, abyste si u výrobce vybraného rozměru kol, který nemáte v technickém průkaze, vyžádali typový list či posudek, s tím pak navštívíte STK a zde vám potvrdí montáž.
S potvrzeným dokladem pak jdete na dopravní inspektorát, který rozměr záznamem zapíše do technického průkazu.

Ano, nevíš. Takhle přesně to totiž nechodí. Správný postup je koupit kola s typovým listem na konkrétní auto. Každý disk má nějakého dovozce do ČR, který je oprávněný k nim vydávat typové listy. Pokud neexistuje oficiální dovozce, někdo to sem tahá bokem, ale kolo má aspoň nějaké popisky, dá se zkusit nechat do zapsat přes testování Dekrou, ale je to složitější a výrazně dražší.

Nejčastější je ten postup přes typový list. Objednáš kola a napíšeš prodejci, že máš VW Polo, rok 2012, 1.6 TDI, xyz kW a chtěl bys ke kolům typový list. Kola přijdou v krabicích, na typovém listu (papír A4 s razítkem) budou vypsané ty parametry auta, co jsi poslal a že jsou kola schválena s použitím pneumatik nějakých rozměrů (typicky dva nebo tři - různé šířky, profily). Já třeba kupoval kola na svoje auto a povolené mám pneumatiky 215/40, 225/40 a 235/35, všechno R18, takže jsem koupil nejrozšířenější a tím finančně nejvýhodnější 225/40.
Následně je na řadě objednat čtyři pneumatiky jednoho z vypsaných rozměrů a minimálně s uvedeným rychlostním indexem. Zajet do servisu, nechat obout, vyvážit a nasadit NEZAPSANÁ KOLA na auto.
S takovým autem, techničákem a typovým listem vyrazit na STK, kde technik typu "K" zkontroluje montáž na autě. Pozor, ne na všech technických mají technika K. Podívá se, že jsou na autě namontované ty disky napsané na typovém listě, že na tom jsou pneumatiky správných rozměrů podle typového listu, že to nikde neškrtá, nepřesahuje lem. Pokud je všechno v pořádku, potvrdí typový list razítkem a podpisem. Samozřejmě za poplatek.
Poslední krok je dojít na registr vozidel, vyplnit žádost o zápis změn, napsat tam něco za způsob "zápis alternativního rozměru disků a pneumatik", u okénka předat doklady od auta, vyplněnou žádost, potvrzený typový list a úřednice to zapíše.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru