Svatba (na dálku)
Dobrý den,
Rád bych se oženil avšak vzhledem ke korona opatřením jsem nucen tento úkon provést na dálku alespoň co se papírování týče ceremoniál a další formálnosti jsou aktuálně vedlejší. Situace je následující Já (občan čr) Ona (Ze země 3tího světa). Ona do čr nemůže dostat vízum (nebo velmi velmi komplikované), Já se k ní nemůžu dostat kvůli aktuálně uzavřeným hranicím. Možnost setkat se někde na mezi cestě sme již zvažovali ale bohužel ona by se nemohla kvůli hranicím vrátit. Rád bych se zeptal na nějaké rady jak by se popřípadě dala tato situace zvládnout. Slyšel jsem něco o možnosti podpisu papíru a jeho zápisu na úřadě, nebo o možnosti vyřízení skrze ambasádu. Vůbec však netuším. Kdyby někdo věděl poprosím potřebné jednotlivé kroky rozepsat. tzn. 1. Odnést to a to na místo A, B, C atd. jelikož s tímto opravdu nemám vůbec žádné zkušenosti.
Ještě jedna poznámka. Pokud nechcete mít problémy, ať si nechá svoje jméno a nepřejmenovává se podle manžela.
Ahoj jsem hodně konzervativní a zrovna na tohle jsem se docela těšil můžu poprosit nějaké bližší info ?
Nevim, nezkousel jsem to, ale co jsem tak zaslechl, tak:
- je to dalsi papirovani a papirovani na dalku je problem
- znamena to pro ni predelat vsechny doklady, coz nekde taky byva problem (a nekde to vyzaduje podpis zodpovedne osoby, tedy manzela a podobne exoticke podivnosti)
- urady maji tendenci se strasne divit, ze kdyz uz se prejmenovava, tak si nebere jmeno sveho manzela (Xena Petrklic), ale nejake uplne jine (Xena Petrklicova)
- navic jsou casto hrozny problem nabodenicka a podivne znaky, protoze se to urady neucily na zakladce a tak nic takoveho neni a nejde to zapsat
- pokud mate v planu se sestehovat tam, tak to bude problem pro tebe a cele vase tamni okoli, protoze si na tom kazdy zlomi jazyk a stejne si to nezapamatuje (a proc nemate sejne jmeno, ze?)
- pokud mate v planu se sestehovat sem, tak je mnohem jednodussi se ozenit, na zaklade toho sestehovat a o zmenu prijmeni zazadat tady, kde na to jsou zvykli, nabodenicka umi a -ova povazujou za normalni
- pokud nemate v planu se sestehovat v dohledne dobe, tak proc se zenit?
- a samozrejme jsou problemy s rodicema a pribuznyma, protoze to je v kazde zemi jinak (a kdyby jen v kazde zemi ... ono obcas i v kazde rodine ...) a obecne se to blbe dava nejak dohromady, aby byli vsichni spokojeni
Četl jsem o tom asi před dvěma roky článek v novinách kdy se Korejka (manželka) Čecha nechala přejmenovat dle manžela a vznikl šílený problém, jelikož její jméno nebylo v databázi jejího státu, přestal jí platit pas a u nás jelikož neměla platné doklady nešlo prodloužit pobyt no prostě šílenství. Pokud mohu poradit ať se přejmenuje pokud to bude nutné až po tom co získá občanství ČR.
Paráda děkuji za tip. To by bylo zase problémů k řešení...
A nešlo by se oddat na české ambasádě (ve státu, který nemá restrikce vůči cestování)? Ambasador ta práva jistě má. Jen nápad, nebij mě do hlavy
Ahoj ten nápad již byl. Slyšel jsem, že je možnost oddání formou ambasády podpisem papírů a jeho následné uplatnění na úřadech obou zemí (jenom slyšel přesný návod a jestli je to vůbec možné vůbec netuším, proto jsem zde položil dotaz). V mezistátě je právě ten problém návratu mé družky.
Nevím, jen hádám: oddáte se na české ambasádě na Pobřeží slonoviny /třeba/. Můžeš tam ty i ona. Sňatkem cérka obdrží občanství ČR. Tedy následně hurá do ČR. Představuju si to jak Hurvínek válku?
Podle mne sňatkem automaticky neobržíš občanství, pouze povolení k pobytu. Viz dole:
https://irsczech.com/nabyti-ceskeho-obcanstvi-snatkem
Já mám manželku z SK. Trvalý pobyt dostala až rok po svatbě. Zrovna v té době to měnili, aby cizinci nemohli tímto způsobem účelově získávat trvalý pobyt. A to je Slovensko v EU, jak je to s zeměmi mimo EU, to už nevím.
Dá sa to tak nazvať,že si to predstavuješ ako ten Hurvínek,neviem ako v CZ,ale občianstvo sa obvykle nenadobudne automaticky ani manželstvom,obvyklý je najprv povolený dlhodobý pobyt a až po určitej dobe a po splnení určitých podmienok nasleduje udelenie občianstva pre manžela/manželku/deti….pre deti automatické občianstvo existuje v podstate len v prípade USA a aj to len za predpokladu,že sa narodí na území USA,územie USA sa ale myslí aj výsostné územie USA ako ambasáda,paluba lietadla/lode ktoré patrí americkej spoločnosti etc…v takej Austrálii napr. Dostane manžel/manželka len povolenie na dlhodobý pobyt,najprv musí absolvovať povinnú dvojročnú jazykovú prípravu ukončenú štátnou skúškou,potom dostane zelenú kartu,s ktorou sa môže legálne zamestnať a až po piatich rokoch občianstvo s dokladmi,medzitým samozrejme počas celých 5 rokov prebiehajú ohlásené aj neohlásene kontroly z imigračného,kde treba vydokladovávať,že manželia skutočne spolu žijú,inak nasleduje okamžitá deportacia….v moslimských krajinách nedostane partner z nemoslimskej krajiny občianstvo prakticky nikdy,obvykle len dieťa mužského pohlavia tam narodené…..každá krajina to má riešené po svojom a jednoduché to dnes nieje nikde…..
Pro děti platí občanství země, ve které se narodí a to i pro ČR. I když na Slovensku může být jinak úplně všechno.
Když se dvěma cizincům narodí v ČR dítě, nedostane automaticky české občanství.
Tady se od začátku bavíme o případu, kdy si Čech bere cizinku.
Tak to potom jo. Moje děcka mají CZ občanství po mně.
Co se týče pobytu tak to již mám myslím zmáklé. Z 3tí země je to myslím první rok vízum, které se dále rozšiřuje o 2 roky a po 3 letech lze žádat o vízum na 5 let. Od 5 let pobytu lze žádat o trvalý pobyt nikoliv občanství.
Pokud sis přečetl ten odkaz, který jsem výš dával, tak máš šanci dostat po 3 letech občanství, za splnění podmínek - čistý trestní rejstřík, nezatěžování sociálního systému, znalost jazyka... Po pěti letech už bys to občanství měl dostal tak jako tak.