Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ano, mouchy samozřejmě bakterie přenáší. Přenáší je stejně jako lidé, zvířata, jiný hmyz, jako třeba…
Zerozero 24.07.2021 09:00
Zerozero
Jak je to s bakteriemi? je mi jasné, že bakterie přenášené mouchami nijak našemu zdraví nepomohou, a…
MichaelaSvob 27.07.2021 10:37
MichaelaSvob
Niektoré baktérie sú zlikvidované ľudskou imunitou,mnohé zlikviduje tráviaci proces,a mnohé prežijú… nový
audax mobile 29.07.2021 12:33
audax mobile
Viděla bych to stejně jako "audax mobile". Zkrátka existují dobré i špatné bakterie, většinou ty dob… nový
Eileithýia 19.08.2021 16:22
Eileithýia
ja to nechápem, niektorý ľudia tu robia ešte aj rimjob a fekálne nechutiny a žijú v pohode, iný sa t… poslední
Ale 20.08.2021 19:39
Ale

Ano, mouchy samozřejmě bakterie přenáší. Přenáší je stejně jako lidé, zvířata, jiný hmyz, jako třeba klíšťata, a další. Bakterie se přenáší kontaktem třeba s hlínou, vodou v řece, snědením utrženého jablka.
Naštěstí naše obranyschopnost tzv. imunita, většinu bakterií hned zlikviduje.
Taková moucha, která si zrovna libovala na louce uprostřed kravince, nebo na zahnívajícím mrtvém slimákovi, si hned potom s oblibou zalétne otevřeným oknem do kuchyně, aby ochutnala trochu z našeho bramborového salátu a kousek řízku.
Samozřejmě na svých přísavkovo drápkových nožkách, kousek předchozího přinese.
Moucha tzv. domácí, ale nemá zuby, tedy si nemůže kousek naší potravy ukousnout. Má jen sosáček, který kousat neumí. Ale tak má na to jiný způsob. Jak sedne k potravě, tak na její povrch vyvrhne z trávicího traktu kapku trávicích enzymů. Tyto enzymy během chvilky naleptají potravu a moucha tuto rozpuštěnou hmotu zase sosáčkem odsaje.
Ale my lidé, většinou uděláme chybu. Kdybychom mouchu nechali v klidu najíst, i když našeho pokrmu, moucha by svoje "zvratky" i s kouskem naleptané potravy odsála sosákem a v klidu odlétla. Ale my ji hned, jak na jídlo vyvrhla enzymy, odeženeme mávnutím ruky. A moucha je nucena odlétnout a naleptaný kousek potravy tam nechat. Ale má chuť na náš řízek, tak akci zopakuje.
A ty pokusy vydrží dost dlouho. Takže kolikrát ji odeženeme, tolik vzorků jejího trávicího traktu na jídle máme.
Ale tohle se děje už po miliony let, tak si zvykly mouchy i naše imunita. Ty kousíčky kravince, slimáka i obsah střev mouchy klidně spořádáme s jídlem a naše imunita si s tím poradí.
Takže mouchy, ačkoliv jsou často velmi otravné, málokdy nám onemocnění způsobí.
Mnohem horší je ale mnohý jiný hmyz, zejména bodavý, jako komáři, klíšťata a další.
To tím, že svůj bodavý sosák zapíchnou přímo do krevního řečiště. Tam je náš organismus mnohem zranitelnější. A třeba komár, či klíště používají podobnou metodu. Do místa vpichu opět vstříknou tekutinu,která pomáhá už před nasátím předtrávit naši krev, zabránit srážení a také znecitlivit místo vpichu (zejména klíšťata). Tím do ranky můžou vnést a to přímo do krve bakterie a viry.
Tedy až nám mocha sedne na obložený chlebíček, asi nás ničím nenakazí. A když nám masařka sedne na ještě syrové maso před přípravou, můžeme si být skoro jistí, že si v řízku pochutnáme i na pár muších vajíčkách, které do masa stihla naklást. Ale co, to jsou také proteiny.
Dobrou chuť k sobotnímu obědu, či zahradnímu grilování! :-):puff::beer:

Jak je to s bakteriemi? je mi jasné, že bakterie přenášené mouchami nijak našemu zdraví nepomohou, ale existují i bakterie, které jsou pro naše tělo dobré ne? Jak se tyto bakterie získávají, nebo jak to vlastně funguje že některé bakterie škodí a některé ne. Díky :)

Niektoré baktérie sú zlikvidované ľudskou imunitou,mnohé zlikviduje tráviaci proces,a mnohé prežijú a mnohé z nich sú užitočné pre organizmus,pomáhajú tráviť a rozkladať časti potravy a zároveň niektoré z nich vedia držať na uzde iné baktérie,ktoré pri premnožení môžu vyvolať zdravotné problémy ,príroda je zaujímavá…….taký saccharomyces boulardii,jeho odpadovým produktom je vitamín A a D,pre človeka jednoznačne benefit,pre napr.plazov nebezpečná,keďže si vedia syntetizovať mnohé vitamíny v pečeni a nemajú tak vysokú závislosť príjmu vitamínov z potravy ako človek,nadbytok A vitamínu im môže spôsobiť nervové poruchy a slepotu….

Viděla bych to stejně jako "audax mobile". Zkrátka existují dobré i špatné bakterie, většinou ty dobré něco potřebují a my jim to můžeme dát a na oplátku nám něco vrátí (odpadní látky, které prospívají našemu zdraví), ty špatné zas naopak více škodí než pomáhají. Mezi ty dobré patří tzv. kvasné bakterie, které štěpí celulózu, sacharidy, pektin a vytváří kyselinu mléčnou, nebo hnilobné bakterie https://www.probiotikus.cz/bakterie-ve-strevech/. Společně tvoří mikroflóru a mají význam na naše trávení, které je více důležité než se zdá. Pomáhá zdravý životní styl, spousta probiotik je v mléčných výrobcích anebo doplňcích stravy.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru