Volání do ČR je jako volání kdekoliv po unii a musí být za stejných podmínek jako doma. Je tam ale nějaká pojistka proti permanentnímu roamingu, kterou si vylobovali operátoři a ta lhůta byla řádově měsíc. Takže z chorvatska voláte jako v česku, ale jen dočasně. Proto možná bude lepší pořídit si místní kartu, pokud to lze, já tam byl 14 dnů, tak jsem to řešit nemusel.
Na chorvatská čísla voláte jako do zahraničí. Je to úžasný paradox, že do čech voláte daleko a přitom za normální cenu, ale když voláte na recepci apartmánu, před kterým stojíte, platíte jako za mezinárodní hovor. Ani jsem nekontroloval, kolik mě to stálo, ale asi to nebyla nějak závratná částka, možná na to taky platí ten limit 49 eurocentů (možná je i menší), neni to jako ve Švýcarsku (což není EU) 42 korun za minutu.
U příchozích SMS se snad nikdy roaming nepočítal, byla to jednoduchá cesta jak komunikovat s kolegy v tramtárii (oni posílali sms za hodně, ale příjem byl normální).
Potvrzovací kódy z IB chodí naprosto normálně. Za to mi dalo docela práci najít v Chorvatsku bankomat, který by si neúčtoval zlodějské poplatky (a šlo i o bankomaty bank, společnosti alá euronet nepočítám), jinak minimálně tam, kde jsem byl bylo bankomatů víc než dost i těch použitelných. Vysvětlovat v každém obchodě, že chci platit v kunách (nechat přepočet bance) by mě opravdu nebavilo, radši jsem to vysvětlil bankomatu a platil hotovostí.