Předmět Autor Datum
Pokud vím, tak nikoliv.
Wikan 25.04.2022 20:04
Wikan
Před 35 lety každá sámoška (litrovky od našich vín a od rumu a vodky naší výroby). Pak se přešlo na…
nerady 25.04.2022 21:06
nerady
Vzpomínám si na začátku devadesátých let, kdy kolabovaly všechny staré struktury, včetně zálohování…
ml1 26.04.2022 13:13
ml1
Zační pít Mattoni. :-) https://www.mattoni.cz/cirkularni-lahev
host 26.04.2022 08:47
host
Měli by vykupovat vratné obaly od toho, co prodávají. Ale jenom po dobu, kdy to prodávají (neni tam…
ml1 26.04.2022 12:59
ml1
lihoviny ale snad dneska nejsou ve vratných obalech. V nedalekém lihovaru to před lety zkusili. Zji…
čumil old 26.04.2022 20:28
čumil old
Je tam lhůta 1 rok po skončení prodeje.
Prim 26.04.2022 20:32
Prim
Tak aspoň něco se zlepšilo, dobré vědět. Protože dřív se tvrdilo, že v den, kdy skončí prodej, můžou…
ml1 27.04.2022 13:48
ml1
Litrovky na vino zalohovany jsou, ale zase aby clovek pil to co v tech zalohovanych lahvich prodavaj… poslední
bahno 27.04.2022 16:13
bahno

Před 35 lety každá sámoška (litrovky od našich vín a od rumu a vodky naší výroby). Pak se přešlo na ten západní konzumní život a nyní nám ekologové vysvětlují, že by se to mělo znovu zavést.:-)

Vzpomínám si na začátku devadesátých let, kdy kolabovaly všechny staré struktury, včetně zálohování a výkupu lahví. Lahve se vykupovaly jen výměnou. Jindy zase jen za 10 haléřů. Pak se přišlo na to, že je to nelegální a že prostě musí vykupovat vše co prodávají bez omezení. Potom sámošky skuhraly, že si lidi nakoupí lahve v hypermarketu a vozí jim to tam.
Je vůbec ještě dneska něco kromě piva ve vratných lahvích. Spíš to bude minorita (limonády a sodovky jsou spíš v plastech), než znovu zavádět hospodářství na ten účel, to je pro firmy lepší koupit linku na plastové lahve, které se potom hodí do koše na plast.
Když to tak vezmu, co zbylo ze sámošek, na našem sídlišti to třeba léta zachraňovala hospoda a nedělní prodej čerstvého chleba (tehdy ještě supermarkety neměly non-stop), pak přišla určitá renesance, kdy se lidi nabažili super- hyper- mega- marketů, a sámoška pár let relativně normálně fungovala, dneska to má vietnamec, který tam má absolutně všechno (bývaly to dřív jen potraviny), ale myslím, že to je v našem městě snad jediná sámoška, která zůstala na svém místě a funkční, ostatní se přeměnily na všechno možné, nebo prostě zmizely. Podobný trend pozoruju posledních cca 5 let u trafik, taky nějak mizí nebo se konvertují na jiné obchody (občerstvení, zmrzlina), a asi nikomu nechybí.

Tak aspoň něco se zlepšilo, dobré vědět. Protože dřív se tvrdilo, že v den, kdy skončí prodej, můžou skončit s výkupem (musí vykupovat jen obaly které prodávají), což je samozřejmě nesmysl, ale protože jde o pár korun (navíc podle tehdejšího mínění vraceli lahve do výkupu jen socky), tak to nikdo neřešil. Ovšem právě tím, že dneska je všechno v plastu (akorát pivo odolává), tak to člověk tak často neřeší (někdy bývá docela zajímavou anabází vrátit lahev od piva, některé pivovary mají svoje a nestačí jen odmočit vignetu jako se to dělalo dřív).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru