Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co jste zač? oblasti Brno-Vyškov-Prostějov-Boskovice

Dobrý den,
je tady někdo z oblasti cca Brno-Vyškov-Prostějov-Boskovice-Blansko (+-viz mapa)? Morava se dělí na oblasti Hané, Valašska, Lašska, Horácka, ... No a tady takový prázný flek. Díval jsem na internetu na různé mapy v této tématice a každá tvrdí něco jiného. Prosím řekněte (napište) mi co jste zač. Patříte k Hané/Brněnsku/Podhorácku/Malé Hané/Drahansku/...? Anebo máte nějaké převažující speciální regionální cítění ve smyslu blízkého města (př. Prostějovsko) či povodí (př. Podyjí) či tance, kroje, ...? Jo, nemusí to být jenom jedno slovo... např. Su z Vlhkoše ze Slovácka>Dolňácka>Kyjovska, dolního Pomoraví.

Předmět Autor Datum
A jak to souvisí se životosprávou?
host 17.11.2023 19:54
host
V ramci jiho-vychodu tve oblasti jsme u nas, podobne jako okolni obce pouzivali a pouzivame na hodec…
Jan Fiala 18.11.2023 03:49
Jan Fiala
Ta tvoja oblast z většiny spadá do Moravskýho krasu. Západ je Drahansko, spadá to už (asi) k Hané. A… poslední
Prasak 18.11.2023 18:16
Prasak

V ramci jiho-vychodu tve oblasti jsme u nas, podobne jako okolni obce pouzivali a pouzivame na hodech kujovske kroje. Ale nikdo o sobe neprohlasoval, ze jsme kyjovane.
Okoli Vyskova, kde proteka reka Hana bylo obvykle hanacko.
Velkou cast vychodu tve mapy zabira vojensky ujezd Brezina. A vesnice kolem obyvala nemecka mensina vcetne svych vlastnich zvyku a kroju.

Ta tvoja oblast z většiny spadá do Moravskýho krasu. Západ je Drahansko, spadá to už (asi) k Hané. Ale ta západní oblast, tedy Boskovická brázda a okolí, pokud vím, žádný speciální větší lokální pojmenování nemá. Spíš příslušnost k většímu městu, tedy Boskovicko, Blanensko (kam patří většina dědin v Krasu).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru