Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaka je minimalni rychlost predjizdejiciho vozidla?

Porad se hejtuji kamiony na dalnici, ale jak tedy rychle musi jeden druheho predjet?? Byl jsem vE Skandinavii a tam jezdi skoro vsichni na tempomat a osobaky se kolikrat predjizdi minimalnim rozdilem jako u nas kamiony a vsichni jsou v klidu, ve mestech 30 taky v klidu. Tak jak to teda je?

Jinymi slovy osobak nemuze predjizdet pomalu? Jeden ma na tempomatu sto a druhy 101, zcela legalni vec, pokud tam neni jine omezeni. A povolena rychlost pro auta nebo kamiony je irelevantni, v hustem desti take auta jedou dle moznosti a ne dle nejvyssi povolene rychlosti. Takze se ptam, jaka je minimalni rychlost predjizdejiciho vozidla?

Jelikož po dálnici nejezdím tak předjíždění kamiónů mě nebolí, nicméně mám k tomu jeden poznatek. Jelikož jsem několik desítek let jezdil s Trabantem, tak největší problém je Trabant a kamión. Když jeden dojede druhého, tak je vždy ten vzadu na budku, jelikož jejich rychlosti jsou shodné.:-)

https://www.cspsd.cz/storage/files/predjizdeni.pdf
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-konec-predjizdeni-kamionu-zakaz-pribude-na-vice-nez-30-usecich-236965
https://www.pfl.cz/aktuality/mohou-se-kamiony-p%C5%99edj%C3%AD%C5%BEd%C4%9Bt-na-d%C3%A1lnici
Stačí čítať. V minulosti sa riešilo. Problém je v tom, že na dialnici majú kamióny stanovenú max. rýchlosť 90km/h, rozdiel 1-2 km/h spôsobí, že dva kamióny vedľa seba tak na dlhú dobu (od min. 1 minúty až niekedy do 10-tich minút) takto obmedzia iných vodičov (ktorí idú max. povolenou a potom musia spomaliť pre ich predbiehanie). Takže - ak je zákaz predbiehania pre kamióny a predbieha - je to na pokutu, ak predbieha v rýchlosti viac ako 90km/h - tiež je to na pokutu. Ale NIKDE nie je stanovená min. rýchlosť predbiehaného vozidla - záleží na "ynteygencyji" točvolanta.

Já se rozhodnu podle situace abych v levém pruhu pokud možno nepřekážel těm co jezdí dvěstěvměstě a třistazmísta. Když dojedu třeba kamion (a před ním třeba další kamion co se mezi ně asi nebudu moci zařadit), kouknu do zpětných zrcátek, jestli se zezadu neblíží ňákej fitipaldi a když ne a za mnou taky není nikdo kdo by čuchal co mi kouří z výfuku, dám levý blinkr, zařadím nižší stupeň, plný plyn a raději se nekoukám na tachometr, abych byl co nejdřív zase v pravém pruhu. A srovnám rychlost abych se zase vešel do té povolené. Zatím mi to prochází.

Někdy jedu těch 130 a začne mne předjíždět haťapkář co se snaží těch 130 dodržet i při předjíždění (nebo mu to víc nejede) tak obvykle trochu povolím pedál plynu, ať má hošík radost a myslím si, že ten styl je nebezpečnější než kdyby na to pořádně šlápnul.
Když chci předjet, mám na to a situace to dovolí tak předjedu. Když na to nemám, tak v levém pruhu nevopruzuju.

Kdy se zrovna předjíždějí kamiony, tak zůstanu v pravém pruhu a počkám až si hošíci pohrají, obvykle tak moc nespěchám, aby mne těch pět nebo deset minut zdržení nějak moc poškodilo.
:beer: