Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Řešení matematického příkladu

Na internetu jsem našel takovou otázku.

Pálka a míček stojí dohromady 1,10 dolaru. Pálka stojí přesně o 1 dolar více než míček. Kolik stojí míček?

Odpověd:
Pálka 1 dolar a 5 centů a míček stojí 5 centů.

Co je to za nesmysl???

V zadání není, že pálka stojí jeden dolar.

V zadání je, že pálka stojí o jeden dolar víc než míček.

Zkus se zamyslet na příkladem: Modrý auťák stojí milión korun. Červený auťák je ještě o sto korun dražší.

Kolik asi tak podle tebe stojí modrý auťák?
Kolik asi tak podle tebe stojí červený auťák?
Je podle tebe dražší modrý auťák, nebo červený auťák?
O kolik je červený auťák dražší než modrý auťák?

Pokud by snad pálka stála 100c a míček 10c, o kolik by byla pálka dražší než ten míček? Jak jsi na tuto odpověď přišel?

modry autak stoji milion (co je uvedene) a cerveny stoji 1 000 100.- Toto je napisane priamociaro a hned kazdy vidi, co kolko stoji.
Priamociaro je z toho vidiet ze cerveny autak stoji o stovku viac ako modry.

Pokud by snad pálka stála 100c a míček 10c, o kolik by byla pálka dražší než ten míček? Jak jsi na tuto odpověď přišel?

90c?
Ale aj tak mi vacsi zmysel dava odpoved: o 100c. Aby sme dostali vyslednych 110c. pretoze mame micek za 10c a tym padom musi byt cena palky 100c aby sme dostali celkovych 110c

Takže když míček stojí 5c
pálka stojí o 100c víc než míček
pálka stojí 105c
pálka + míček stojí 110c

kde v tom vidíš problém?

----

nebo se podle zadání dá napsat

pálka + míček = 110 c (dohromady stojí)
pálka = míček + 100 c (je o dolar dražší)

když ten druhý dosadím do prvního, tak vyjde
(míček + 100c) + míček = 110 c (když je cena pálky o 100c větší než cena míčku, tak palka+micek můžu zapsat i jako (míček+100c)+míček, musí to vyjít stejně)
to snadno přepíšu odstraněním závorky na

2x míček + 100c = 110c (odečtu od obou stran 100c)
2x míček = 10c (když dva míčky by stály 10c, kolik by stál jeden?)
míček = 5c
pálka = 5c + 100c (je o dolar dražší)
pálka = 105c

105c + 5c = 110c (vychází to)

Tenhle příklad se asi dá vyřešit bez rovnic. Pohybujeme se v konečném prostoru centů a dolarů, potenciálních řešení je jen pár, neni menší hodnota než cent, takže aby to dalo dolar deset ($1,10) a byl tam rozdíl dolar ($1,00) tak se to dá najít i zkusmo
začněme míčkem zadarmo (záporné ceny bych neuvažoval)
1,10+0,00 rozdíl 1,10
a přidávejme po centu
1,09+0,01 -"- 1,08
1,08+0,02 -"- 1,06
1,07+0,03 -"- 1,04
1,06+0,04 -"- 1,02
1,05+0,05 -"- 1,00 to je to, co hledáme
1,04+0,06 -"- 0,98 ... očividně nemá cenu jít dál, rozdíl se zmenšuje a pro žádnou další kombinaci nebude ten rozdíl 1 dolar

No ale co když to zadání nebude v oboru celých čísel (peníze jsou celá čísla, když se počítají halíře a ne koruny, fo není žádný floating point), ale bude to třeba desetinné číslo se dvaceti místy nebo iracionální číslo. Tam už jste s tím postupoem krátký a bude potřeba si ty rovnice sestavit.

kravina. ako vsetky slovne ulohy.

On bude spíš problém ve tvém mozku. Nesmíš dát na své zjevně špatné dohady a úsudky, protože matematiku a její zákonitosti prostě neokecáš. A když něco vypočítáš, zkus si to pak zpětně zkontrolovat, že to není blbost. A už se tu nehádej, vypadáš jako totální magor bez mozku. Tohle dokáže spočítat nebo alespoň pochopit a zkontrolovat výsledky každý žák od 2. třídy výš. Ten příklad má jediné řešení, tak nehledej nějaké jiné podle sebe, bude špatné.
Tímto si tě zároveň zařazuji mezi jedince, se kterými je zbytečné ztrácet čas i v dalších vláknech.
A nemusíš mi už psát, že ty to máš stejně spočítané správně.:-D

Pepa si na louce rozločil deku metr širokou a dva metry dlouhou, předím ovšem vytrhal kytky, které by zakryla.
Tuto kytici dal Evě, která se pak nechala na tu deku zlákat a později se za něj vdala.
Louka má 50 hetarů, jak velký harém bude mít Pepa, když ji otrhá celou?

Ako vidím že sme zaostalý národ plný mentálne zaostalých jedincov.

Ako 1.05 + 0.05 = 1.10 a zároveň 1.05 - 0.05 = 1.00. Nechápem čo je na tom nezmyselné. Naopak čo som čítal čo si ty počítal tak tých 1.00 - 0.10 je 0.90 to ti absolútne nevychádza, absolútne nechápem ako môžeš byť taký debil aby si toto nechápal.

Traja nastúpia a rovno vystúpia... ak sa im teda nestane to čo jednej televízii, že reportérka s mikrofónom vošla do vlaku, prešla cez uličku, a vystúpila, kameraman čo ju nasledoval už ale nevystúpil, lebo dvere sa zavreli a vlak odišiel. Alebo to bolo metro, už neviem.