Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pár otázek z autoškoly… (vyjetí bus ze zastávky a přednost a další věci):

Je to dlouhé sorry, odpovězte jen na co chcete, děkuji :-( :-).

Vyjetí autobusu ze zastávky:
1) Vyjetí autobusu (a trolejbusu, tramvaje…) ze zastávky musím umožnit zpomalením jízdy i až úplným zastavením vozidla… Stalo se mi ale během jízd v autoškole, že autobus stál v zastávce, NEblikal ještě blinker (levý), že by chtěl vyjíždět, tak jsem jel dál podél autobusu ve svém pruhu, ale v momentě kdy jsem byl už vedle autobusu (byť teprve u jeho zadku), tak autobus začal blikat že bude vyjížděť… Nevěděl jsem teď co dělat, protože už jsem jel (možná ale ani ne rychle), ale prostě měl jsem strach najednou takto „rychle“ začít brzdit, aby do nás někdo nevrazil vzadu (nevím ale ani jestli tam někdo byl) anebo abych nezastavil přímo před předkem autobusu a nebránil mu tak vyjet, prostě z mého pohledu když už jsem vedle autobusu (byť teprve u jeho zadku), už je moc pozdě brzdit (podobně jako na žluté na semaforu když už jsem moc blízko) a tak jsem to prostě projel… Instruktor cosi říkal ale nepochopil jsem to jestli je to takto dobře nebo špatně… Prostě i když jsem už vedle autobusu a on TEPRVE začíná blikat, tak se musím snažit brzdit…? To podle mě ne, ne..? Když už jsem vedle něj tak to mám prostě projet…??

Spojka:

2) Musím pouštět spojku úplně při podřazování, když chci ještě dále podřadit ještě o jeden stupeň dolů (nebo začít brzdit)? Např. jedu městem na 3. Vidím s „dostatečným“ předstihem přechod a chodce že bude přecházet, sundám nohu z plynu, zcela sešlápnu spojku, podřadím z 3 na 2 a rychle pustím spojku do bodu záběru, tedy jen cca DO POLOVINY dráhy spojky… Auto začíná brzdit motorem, v bodu záběru (kdy auto zpomaluje bržděním motorem) spojku („v půlce její dráhy“) držím třeba co já vím 2 vteřiny… Pak se ale rozhodnu že to takto nedobrzdím a chci úplně zastavit (nebo podřadit na 1 třeba), musím spojku z toho bodu záběru napřed ÚPLNĚ pustit nahoru a teprve potom ZNOVU sešlápnout a brzdit brzdou…? Nebo spojku nemusím vůbec zcela pouštět a prostě ji jen Z TOHO BODU ZÁBĚRU (polovina dráhy spojky) opět zcela sešlápnu do podlahy a začnu brzdit brzdou do úplného zastavení…? Podle mě spojku nemusím vůbec zcela pouštět ne…? Stačí z toho bodu záběru ji zase sešlápnout úplně dolů a pak brzdit (nebo případně podřazovat na ještě nižší stupen), pouštět ji zcela vůbec nemusím?

Jak mám vědět že jsem na hlavní na určitých úsecích?:

3) Jak mám někdy vědět, že jsem na hlavní? Jezdil jsem a na některých ulicích před křižovatkou vůbec neviděl značku „hlavní pozemní komunikace“ a tak zpomaloval a díval se doprava (kde byla silnice), jestli tam něco nejede – protože jsem předpokládal že se tady dává přednost zprava (protože jsem neviděl žádnou značku „hlavní pozemní komunikace“ ) a instruktor mi říkal co to dělám a co plaším, že mám zbytečné nervy a stresuju se a zbytečně zatěžuju hlavu, protože tady je přece hlavní, tak nemusím zpomalovat a hledět doprava. Myslel jsem, že jsem značku „hlavní komunikace“ jen přehlídl, ale teď jsem se díval na panorama mapy.cz a prostě tam žádná značka není…(!?). Jak to mám tedy odhadnout na takových místech (možná podle zadku trojůhelníkové značky „vedlejší pozemní komunikace“ někde u silnice vpravo, ale jsem začátečník a dělá mi problémy sledovat i značky určené pro mě, pro můj směr jízdy, natož abych ještě pohledem hledal někde jinde jestli tam náhodou není značka vedlejší… Jak mám tedy poznat na takových místech, že jsem na hlavní…? Proč tam ta značka není? To chtějí ušetřit na jedné značce nebo co…? Jak to vědět a řešit tyto situace? Prostě zpomalovat a předpokládat že je tam přednost zprava…?
Např. jde o tento úsek:

https://mapy.cz/zakladni?pid=101977901&newest=1&yaw=0.749&fov=1.571&pitch=0.234&x=17.2618771&y=49.5913815&z=18&ovl=8

Já tam nikde žádnou značku „hlavní pozemní komunikace“ nevidím…??

1) pokud se nedá bezpečně zpomalit nebo dokonce zastavit, tak určitě se nic z toho dělat nemusí
2) spojka se určitě plně pouštět nemusí, ale nevidím důvod, proč ji v téhle poloze držet 2 vteřiny
3) za mě by tam ta značka měla být

1. Pokud začne blikat až kdy jsi vedle něj tak, normálně pokračuj v jízdě a hlídej si chodce, kteří vyskočí před autobusem.
2. Nevím jak se to učí v autoškole, ale já vyřazuji na neutrál a dojíždím bez zařazeného rychlostního stupně. Následně podle rychlosti vozu řadím příslušný převodový stupeň.
3. Značky by tam měly být, asi je vysokoškoláci ničí tak tam nic nedávají, nebo město Olomouc šetří na dopravním značení:-)

První dvě otázky by ti měl zodpovědět instruktor. od toho si platíš autoškolu.

Až budeš mít řidičák, může stát že nějaký *** bude chtít přeběhnout ulici PŘED autobusem když ještě nejede. Jestli se autobus rozjede můžeš odhadnout podle toho kolik lidí chce nastupovat jestli tam vidíš, taky může být autobusák co dá blinkr až když začne vyjíždět.

Manipulovat se spojkou se naučíš podvědomě až budeš mít něco naježděného.

Co se týká třetí otázky, něco takového by instruktor neměl vypustit z huby. Prý v nějaké autoškole instruktor učí: "Přednost máte až když vám ji někdo dá."
:beer:

Díky a ještě at nezakládám nové vlákno, tak mám další dotaz:

(autoškola) Najíždění do křižovatky - odbočování vlevo (za) semaforem...?

Dobrý den
Dělám autoškolu a není mi moc jasné jak se dělá situace, kdy odbočuju vlevo a zároven jsem na semaforu ("plné signály" ("kruhové"), ne šipkové).

1) Když mám zelenou na semaforu a já odbočuju vlevo, tak se rozjedu ZA semafor a tam teprve (za semaforem) zastavím a dávám přednost protijedoucím automobilům (protože odbočuju vlevo)... Takto se to dělá správně...?

2) Co potom ale když např. tam vytvrdnu (za semaforem) moc dlouho (protože prostě pořád jsou protijedoucí auta, kterým musím dát přednost) a už třeba naskočila opět ČERVENA pro mě, ale tu já už nevidím, protože jsem už ZA semaforem a nevidím tedy jaký je tam signál...? To jako musím zůstat tam kde jsem... "uprostřed" křižovatky...?

(A mám vůbec popojet vpřed (za semafor) tak jak to popisuju v prvním dotazu? A tam se až zastavit a dávám přednost protijedoucím? Takto jsme to alespoň dělali v autoškole...)

Obrázky:
Takže, když jsem jako auto z výhledu z obrázku níže, tak mám zelenou, chci odbočovat vlevo, takže si najedu AŽ ZA SEMAFOR, zhruba tam kde je ta dodávka české pošty, ano?
https://prnt.sc/YMyxZqXfX9dZ

Tam (kde je ta dodávka české pošty) čekám a dávám přednost protijedoucím vozidlům a až žádná protijedoucí vozidla nebudou, tak můžu jet... Co ale když budou neustále protijedoucí vozidla a já tam vytvrdnu dlouho a mezitím už naskočí červená pro mě...? Jak mám vědět že naskočila červená... (a že už nemůžu jet)...?? To to potom někdo do mě může vrazit ze strany ne?

Je to tady BTW:
https://mapy.cz/zakladni?pid=102454209&newest=1&fov=1.257&x=17.2671170&y=49.5972657&z=18&ovl=8

A tady je obrázek z opačného směru:
https://prnt.sc/YV-mWsG8oVQF
(a jiného data asi úplně), kdy bílý kombík chtěl taky odbočit vlevo, ale asi byla spousta protijedoucích aut a tak tam musel vytvrdnout tak dlouho, než mu opět naskočila červená... (jde taky vidět nba obrázku)...? Co teď jako? Ten kombík snad ani nestojí na kraji ale už zasahuje dost do jízdního pruhu před sebou (kde to do něj můžu někdo naprat ze strany ne?)

Děkuji za pomoc

Když odbočuješ do leva na semaforu, tak

počkáš na svou zelenou

najedeš do křižovatky

počkáš až protijedoucí auta projedou (nebo bude dost velká mezera, abys tam mohl bezpečně projet, aniž bys je ohrozil, či omezil)

dokončíš odbočování.

Jakmile jsi projel ZA semafor, tak už tě nezajímá, jaké jsou na něm barvy a zda vůbec. Musíš dát přednost protijedoucím. Když jim například padne červená, tak přestanou jezdit a můžeš projet ty. Normálně je křižovatka seřízená tak, že mezi červenou pro váš směr a zelenou pro směr křížící je krátká pauza, aby vozidla v křižovatce ji mohla opustit ještě než tam najedou ta křížící. Normálně tě ta křížící vozidla pustí, abys dokončil ten průjezd, protože jsi do křižovatky vjel před nima.

Jakmile jsi projel ZA semafor, tak už ti červená padnout nemůže, nemá totiž kde. (Až zase na další křižovatce, ale to už je jiná pohádka.)

Ono se spíš stane, že se ti rozsvítí zelená, ale nevšimneš si, že za křižovatkou je zácpa (případně na semaforu nejsi první, to auto před tebou se tam ještě vejde ale ty už ne) a zůstaneš stát v křižovatce když už auta co čekala až tvůj směr křižovatku uvolní už mají zelenou a ty jim budeš překážet. Třeba tady:
https://maps.app.goo.gl/vhPLTYwPyb3wXSdB6

Na křižovatkách se semafory někde bývají vyklizovací šipky.
https://maps.app.goo.gl/4kLMvnTBaKaKxPh56

Na křižovatce se mi jednou stala žertovná příhoda. Stál jsem jako první na semaforu, když se mi rozsvítila zelená, zůstal jsem stát a nějaký trouba za mnou začal vytrubovat. Ale já jsem viděl, že zleva do křižovatky jedou hasiči s předností v jízdě, tak jsem jim samozřejmě dal přednost. Pak mne napadlo, že by byla sranda, kdyby ten trouba nechtěl čekat, přejel do protisměrného pruhu a vjel do křižovatky před tu hasičskou cisternu.

Obecně platí, že řidič nesmí vjet do křižovatky, pokud by ji nemohl opustit. Je tam výjimka pro odbočení vlevo, takže je OK, že vjede do křižovatky, tam zastaví a dá přednost protijedoucím. Ale pokud by musel v křižovatce zůstat i po projetí protijedoucích (třeba právě kvůli té zácpě), tak tam vjet nesmí.
Jenže v praxi to je bohužel tak, že pokud tam nevjede, tak tam může zůstat trčet pěkně dlouho. Protože se vžycky najde někdo, kdo to pravidlo poruší a tu křižovatku ucpe.

To je mi jasné.
Ale kdybych vždy když auto (nebo několik aut) přede mnou vjede do křižovatky a já nevidím jaká je situace za křižovatkou, abych musel stát a čekat jestli se za křižovatku vejdu i já, asi by mě řidiči za mnou nepochválili (samozřejmě když to mohu předvídat tak počkám).
Šedivá je teorie a košatý strom života.