Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Statické přisvětlovací světlo

Zdravím, předem se omlouvám jestli to sem nepatří může admin smazat :-D.

Dlouhá léta jsem jezdil Dacii a asi před půl rokem jsem měl možnost koupit trojkové "čtyřočko" (Octavia) s LED světly což je pro mě fakt zážitek když jsem byl zvyklý jen na halogeny. A párkrát jsem viděl v odraze pokud jsou zapnutá hlavní světla tak u nich svítí i malá dioda, která postupně pohasíná, začal jsem tedy hledat, číst obsluhu k vozu a našel, že se jedná o Statické přisvětlovací světlo do zatáčky. Asi nějak tuším co to vlastně je, ale nevím jak přesně fungují. V noci nijak nevidím jestli to světlo přisvítí do zatáčky ani nijak nepozoruji, že by se třeba světlo natáčelo. Občas když vyjíždím z křižovatky, tak se udělá více světla, ale přijde mi to takové nepravidelné.

Vysvětlí mi někdo jak přesně tohle funguje, při jaké rychlosti se aktivuje, nebo prostě záleží nějak na povětrnostních podmínkách.

Píšeš hlúposti! Prečítaj si to poriadne!
https://www.autolexicon.net/cs/articles/svetlomety-s-funkci-corner/

Mlhové světlomety jsou klasicky umístěné ve spodní části nárazníku a jsou osazeny halogenovou nebo LED žárovkou. Mlhová světla jsou statická a nemají natáčecí mechanismus. Funkce Corner je realizována pouze rozsvěcováním pravého nebo levého mlhového světla v závislosti na směru natočení volantu a dalších podmínkách.

Kde tam vidíš smerové svetlo (smerovka)? Ja nikde.

No tak to si tipoval veľmi správne. Ale keby si pozeral, tak aj tí, čo ich "nepoužívajú" - tak aj tým sa to svetlo zapne. Všetko je nastavené od uhla natočenia riadenia - existujú dva systémy - pasívny a aktívny. Pasívny - podľa uhla natočenia riadenia do určitého smeru (nepoznám ale presný uhol natočenia) sa zapne práve svetlo na tej strane, kam je riadenie vytočené. Aktívny - je taložený buď na elektrickom, hydraulickom ovládaná a aktívne NATÁČA komplet svetlomet do žiadaného smeru natočenia kolies. Pri pasívnom systéme - jednoduchom - je len jeden spínač pre každý smer a ovláda to vačka/výbežok v skrinke riadenia mechanicky, Pri aktívnom sa však už sníma uhol vytočenia predných kolies, a tento uhol sa odosiela do ovládania natáčania svetlometov - takéto to mali i kedysi Citroeny DS19/20 (štvorreflektorové)
[citroen-ds19-pallas-1967.jpg]
P.S. A len taká malá poznámka - Citroen to mal ovládané pneumaticky. Pruženie totiž bolo pružnými gumennými vakmi (teda sa dala nastavovať i svetlá výška vozidla), vzduch dodával malý kompresor poháňaný motorom, preto sa vždy zdvihol, keď si ho naštartoval.
Od 3:30 -
https://www.youtube.com/watch?v=bZ9fALmy8Vs&t=286s