Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poplatky při platbě kartou

Zdravím,

dnes jsem měl v železářství zaplatit 55 Kč a tak jsem to chtěl zaplatit hotově, protože fixní poplatky při platbě kartou. Prodavač ale neměl žádné drobné, tak jsme zaplatil kartou. Ríkám mu, že při tak malá částce se většinou podnikatelé platbě kartou brání, protože ty poplatky. Nato mi odpověděl, že záleží jak to má podnikatel nastavené u banky, ale že u nich klidně můžu platit kartou 4 koruny. To se mi nějak nezdá, opravdu je to již možné? Děkuji.

Může obchodník vyžadovat, že platbu kartou umožní jen od určité částky, například sto korun?
Ano, obchodník může stanovit minimální částku, za kterou umožní platbu kartou. Má na to právo a karetní společnosti ho nijak nelimitují.

https://www.denik.cz/ekonomika/otazky-odpovedi-platba-kartou.html

Může obchodník stanovit minimální limit pro platbu kartou?
„Pokud je o tom zákazník řádně vyrozuměn, zákon o platebním styku obchodníkovi nezakazuje stanovit si minimální částku pro přijetí platby kartou,“ říká ministerstvo financí.

https://www.penize.cz/nakupy/438105-kartou-az-od-50-kc-kdy-muze-obchod-omezit-platby-nebo-chtit-priplatek

No je to myslím trochu jinak:

V některých obchodech, barech nebo restauracích ale stanovují minimální limit pro tento způsob platby. Protizákonné to v Česku sice není, ale prodejci tímto jednáním porušují smluvní podmínky poskytovatelů platebních terminálů. Zákazníci a případně i banky se tedy mohou bránit. Důvod, proč si prodejci stanovují limit, je jednoduchý – nechtějí z těchto malých transakcí odvádět poplatky poskytovateli terminálu. Česká legislativa jim tento krok umožňuje, a tak spousta z nich zřejmě spoléhá na nevědomost zákazníků, kteří nevědí, že smlouvy s provozovateli platební brány jakékoli limity zakazují. Jako spotřebitel tedy máte právo se v případě podobných omezení bránit a nahlásit obchodníkovo jednání karetní asociaci. Ta by měla situaci prověřit a případně udělit prodejci pokutu. Ve výjimečných případech s ním pak může i ukončit spolupráci.

https://www.kupi.cz/magazin/clanek/24215-omezeni-platby-kartou

A četl jsi svůj druhý odkaz celý?

Jenže: i když takový limit není protizákonný, neznamená to ještě, že je v pořádku. Obchodník totiž zřejmě narazí na podmínky, k nimž se zavázal ve smlouvě s provozovatelem terminálu (nejčastěji bankou).
Například Komerční banka, Česká spořitelna (Global Payments) nebo Comgate v podmínkách pro platební terminály či brány stanoví, že obchodník se zavazuje přijímat karty bez omezení výše částky transakce. „Na platby kartou se nesmí vztahovat žádná minimální ani maximální výše transakce,“ píše se například v podmínkách Global Payments. Vycházejí přitom z pravidel karetních asociací Visa a Mastercard.
Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/438105-kartou-az-od-50-kc-kdy-muze-obchod-omezit-platby-nebo-chtit-priplatek

S bankou si nemůže domluvit to, že do určité částky karty akceptovat nebude.

Moje firmy, které karty berou, mají domluven poplatek z transakce ve výši x,xx% z ní, žádnou minimální částku. Platí i pro částky kolem desetikoruny, ověřeno. Korunu kartou, to snad nikdo nikdy neplatil, to fakt nevím :)