Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak fotit televizi?

Ahoj, občas potřebuji vyfotit televizi kvůli skrytým titulkům (teletext 888).
Teď jsem fotil tabletem (nic lepšího nemám) Tour de France. Tablet jsem měl opřený o stůl, při focení (asi ze 3 metrů) vše krásně rovně a když to potom zobrazím, je obrazovka pootočená. Kdyby byla pouze pootočená, tak není moc práce fotku narovnat. Ale ona má i levou stranu vyšší, než pravou a různě deformovanou do lichoběžníku. S jednou fotkou pak blbnu 5 minut, než to srovnám. A když je těch fotek 50, je to na prášky. :-)

P. S. Kdyby tu byla rubrika "různé jiné, co se nikam nehodí", dal bych to do ní. Není to totiž žádné hobby, potřebuji to v rámci své osvětové činnosti.

[http://zivot.poradna.net/file/view/5-tour-st-777-j pg]

Pokud bude fotit 50 snímku "z jednoho místa", můžeš to hromadně upravit v nějakém grafickém editoru. Používám Zoner 15, ten to umí.

Uděláš ořez TV (volně nastavíš všechny čtyři rohy), zaznamenáš jako makro a výsledkem necháš prohnat celý adresář s 50 fotkami. Je to asi jednodušší než štelovat optiku tabletu :-)

Když se to vysílání někam nahraje, nahrávají se i titulky?
BTW: Já jsem měl opačný problém - nahrál jsem si televizní program na flešku a šel pouštět jen na počítači. Zajímal jsem se, jak je to u nových televizorů. prý to nahrávání z televizorů na flešky není dodnes dobře řešené, asi to výrobcům za to nestojí.

Proč bych se měl urážet? Nicméně v rámci osvěty, zejména proto, že si to tady přečtou i jiní, musím napsat, že nejsem "postižený", ale "s postižením". Postižení není vlastnost, jako třeba vysoký, hubený...
Je mi jasné, že jsi to napsal (a jiní to také píší) z neznalosti a protože tak píše/mluví kde kdo.
Jsem však "ohluchlý" (nikoli "s ohluchnutím"), jelikož to už vlastnost je. :-)
Přečti si toto
postizeni-neni-vlastnost

Tohle jsem včera napsal do studia Tour.

Dobrý den,

Za posledních 12 let jsem se toho nedozvěděl o cyklistice tolik, jako za poslední týden. A kromě toho i spoustu informací o místech, na která se nikdy nepodívám.

Je to proto, že 12 let neslyším a Česká televize letos titulkuje Tour de France (teletext 888).
V předchozích letech jsem Tour de France bez skrytých titulků sledoval občas a to tak "na půl oka", jelikož jsem nevěděl, co se říká a zaujaly mne víceméně pouze záběry míst, kudy se jelo.
Se skrytými titulky to je však něco zcela jiného. Probírají se taktiky a proč se co dělá, vybavení kol a týmů, pravidla, historky, informace o místech, kudy závodníci jedou, a spousta dalšího. Jak se třeba pravidla, či taktiky, za těch 12 let změnily, jsem vůbec netušil.
Tento cyklistický etapový závod je rovněž nádherný "cestopis". Kamery jedou se závodníky, časté jsou letecké záběry z helikoptéry a k tomu "cestopisné" informace. Není to jako třeba při závodech aut, kdy bývají kamery na jednom místě a ukazují projíždějící auta.
Díky Česká televize a Západočeská univerzito v Plzni (ZČU titulky "živých pořadů" vyrábí) za tento skvělý počin. A nejen za Tour.
Není to tak dlouho, co byly na ČT Sport skryté titulky víceméně sporadicky. Teď jsem se však všiml, že titulkováno je snad 70 % pořadů. Kromě těch "živých" i hodně ze záznamu.
U živých přenosů jsou důležitá právě ta studia, kde se často mluví třeba o pravidlech (sledování sportu bez znalosti pravidel je zmatečné). U pořadů ze záznamu, zase co komentátor/ka říká.
Velmi oceňuji například titulkování souhrnů z nedávných Evropských her. Na sledování všeho v přímém přenosu ani není čas a otitulkovaný souhrn je super. A samozřejmě titulkování souhrnů etap Tour.

S pozdravem a přáním prima dne Ladislav Kratochvíl
autor a provozovatel www.kochlear.cz, stránek osob se sluchovým postižením.
Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví.
Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

Takže to je dobré právě kvůli těm titulkům. Jsem z toho tak nadšen, že jsem napsal a poslal pár fotek ženským, co také neslyší, je jim 60+ a je tedy předpoklad, že něco takového nesledují ani náhodou a dvě ze tří mi odepsaly, že to vůbec netušily a že už se koukají. :-)

Nevim, jak to je "do hloubky", jelikoz autor tech zaberu jejsem. Jsem vsak autor fotek televize. Tim jsi me vsal privedl na myslenku, nevyrezavat to, dat to jak je i s televizi a udelat jich treba jen 10.
Asi by to bylo neco jineho, kdybych to pouzil nejak komercne a ne jako ilustraci k chvale v clanku.
V podstate jim delam reklamu a nevydavam to za sve.

Já to taky nevím... Autorem fotek jsi, avšak nejsi autorem ani držitelem práv k tomu, co fotíš (TV vysílání). Řešení? Ta alba zahesluj a hesla rozešli mailem "cílové" skupině. A bude to :-)
A využití komerční nebo nekomerční? Tohle nikdo nějak moc neřeší. Spíš to ale bude tak, že "není žalobce, není soudce"; musel by to někdo napráskat, což se mi jeví jako nepravděpodobné.

Dalo by se aplikovat "zákaz pořizování kopií", fotka z obrazovky je kopie. Když to bude pár záběrů, nikdo to řešit nebude. Když však z toho chceš udělat výstavu (na WEBu), mohl by být velký problém. Kontaktuj příslušnou televizi dotazem. Možná ti to povolí zdarma, ale chtělo by to mít od nich písemně.

Jak jsem vyrozuměl, fotíš to tabletem, který máš v rovině s televizí? Mám pocit, že je křivě objektiv v tabletu. Když tím fotíš nějaký les, tak to není k poznání. Stáhni si Testovací obrazec, vtiskni a přilep na stěnu a pokus se to vyfotit. Jestli to bude zase křivé, je hnuto s objektivem. Nepoužil jsi tablet na zatloukání hřebíků? Neupadl?

Díky, zkusím ten monoskop. Obraz televize na tabletu mi udělat nejde. Tablet mi ještě neupadl. Ale kdyby byl nakřivo objektiv, tak bych to měkl nakřivo i na displeji ne?
Ta perspektiva je u focení mobilem běžná. Ale že až taková, když to je zblízka, to docela čumím.

CHceš říci, že když fotíš, tak na displeji je to správně, když cvakneš spoušť, tak se to vyblejskne křivě? To by nemělo být možné, má se vyfotit přesně co vidíš na displeji. Teď jsem to vyskoušel iPhonem i iPadem, blejskl jsem monitor počítače, je to ok, rovné jak oštěp a přesně jak na displeji. Nefotíš to nějaký automatickým vylepšovacím programem?

PS: Perspekvita u krátkého ohniska je děsná, ale ta se uplatní, když je objekt blízko a různě vysoký - plastický - třeba něčí dršťka, ne placatý obrázek na monitoru.

V tom případě čumím jak puk. To jsem ještě neviděl. Nemá na to vliv gravitační sensor? Zkus to vyfotit "na výšku", jen jestli to bude taky zmršené a hoď sem fotku. Nemá to v nastavení nějaké deformace - tedy jak si tento krám myslí, odstranění nějakého náklonu podle polohového senzoru?

Jo, zkusim a probadam nastaveni, jestli tam neni nejake jejich "automaticke vylepseni". Ale jak jsem psal nahore. Chce to mit objektiv co nejvíce kolno ke stredu obrazovky.
Podle me tu perslektivu podela prave to, ze objektiv je maly. U normalniho fotaku je promer obektivu treba 36 mm a tady 8 mm, ci kolik.