Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Údaje na obalech potravin - 100% pravdivé?

Ahoj,
poslední půlrok se jakž takž zajímám jakožto cvičící člověk o to, co jím. Snad polovinu příjmu bílkovin jsem čerpal z odtučněných tvarohů(asi 3 tvarohy denně)(takové ty z Tesca za 13Kč, nejspíš to nejlevnější, co se dá sehnat). Na obalu je psáno něco jako 12g bílkovin na 100g - teda jedna 250g vanička by měla obsahovat 30g bílkovin. Dnes mi však někdo, kdo se v tom orientuje lépe než já, řekl, že tyhle "superparketový" tvarohy jsou spíš zbytky a a má to s tvarohem společný jen název a bílkoviny tam nejsou žádný.
Nevím, za půl roku jsem narostl slušně a to žiju vážně z půlky z těch tvarohů. Jak to vidíte vy? Je možné, že látky uvedené na obalu nejsou pravdivé nebo jak to vlastně je? Předem moc dík za odpovědi.

Ne, nepracuji tam ani nikde jinde v potravinářství. Jen považuji výsledky kontrol za docela průkazné, nemyslíš?
Kontrola potravin označených národní značkou kvality KLASA - 1. část a 2. část.
Našel jsem pouze několik článků o jediné majonéze s logem KLASA, která neprošla dTestem v r. 2012 z důvodu nízkého obsahu žloutků. Odkazovaný článek se týká kontrol v r. 2013; navíc na té stránce je také zmínka, že v předešlých letech několik výrobků neprošlo. Ovšem články, kde by byly zmíněny ty "propadáky s karcinogenními látkami/ pesticidy" jsem nikde nenašel, můžeš mě prosím uvést odkazy?

obsah bielkovín a spol obvykle sedí s deklarovanými množstvami,otázne je ovšem,akého pôvodu tie bielkoviny sú....lacné ,"umelohmotné " jogurty,tvarohy majú obvykle podstatu v želírovacích,hrudkotvorných plnidiel,bielkovina zo sušeného mlieka a sojových zbytkov,šrotu,bieliacich činidiel a spol,z toho vznikne biela masa,ktorá pripomína konzistenciou jogurt,tvaroh,nízka cena je tvorená tým,že odpadajú druhotné náklady na spracovanie mlieka-starostlivosť o kravy,dojenie,spracovanie mlieka až do podoby tvarohu etc...z chemickej podstaty nieje velký rozdiel medzi mliečnou bielkovinou a bielkovinou získanou napr. zo soje,pšeničného,jačmenného šrotu,orechových zbytkov,všetko je to legálne deklarovatelné ako obsah bielkovín-pre napr.neprofesionálneho kulturistu je to v podstate jedno z akej bielkoviny naberá,pokial prímesi a suroviny vyhovujú potrevinovej bezpečnosti a sú bežne povolené na konzum,laik doma nemá šancu rozoznať,čo je to odstredená bielkovina a plnidlá a čo napr. prírodne získaný jogurt s deklarovanou prímesou lactobacillus,rovnako ako mäsový separát s príslušnými dochucovadlami a ostatnými pomocnými látkami v umelej šunke z hypermarketu od šunky z reálneho mäsa v obdobných cenových hladinách......

A odkud bereš ten zbytek bílkovin? Jinak ty údaje sedí, i složení - vše se kontroluje, ale spíš bych se zaměřil na biologickou dostupnost bílkovin - tedy využitelnost tvým tělem - a ta je u bílkoviny v tvarohu minimální. Tvaroh určitě jez, ale neměl by měl tvořit základ jídelníčku. Mnohem lepší a kvalitní zdroj bílkovin máš třeba vajíčka...