Údaje na obalech potravin - 100% pravdivé?
Ahoj,
poslední půlrok se jakž takž zajímám jakožto cvičící člověk o to, co jím. Snad polovinu příjmu bílkovin jsem čerpal z odtučněných tvarohů(asi 3 tvarohy denně)(takové ty z Tesca za 13Kč, nejspíš to nejlevnější, co se dá sehnat). Na obalu je psáno něco jako 12g bílkovin na 100g - teda jedna 250g vanička by měla obsahovat 30g bílkovin. Dnes mi však někdo, kdo se v tom orientuje lépe než já, řekl, že tyhle "superparketový" tvarohy jsou spíš zbytky a a má to s tvarohem společný jen název a bílkoviny tam nejsou žádný.
Nevím, za půl roku jsem narostl slušně a to žiju vážně z půlky z těch tvarohů. Jak to vidíte vy? Je možné, že látky uvedené na obalu nejsou pravdivé nebo jak to vlastně je? Předem moc dík za odpovědi.
Ano mozne to je.
Kazdy vyrobca, ktory uvedie nespravne udaje riskuje velku pokutu, takze si myslim, ze si to asi nikto nedovoli.
Obsah bielkovin a uhlovodikov apod urcite suhlasi.
Nesuhlasia tie velke napisy na prednej strane, napr. ze sunka bez chemickych prisad, a podobne nezmysly :D (P.S. a urcite aj ten napis "tvaroh" by skor mal byt "nejaka biela hmota obsahujuca nejake bielkoviny" )
Super, tak snad nejím nakonec až takový splašky, dík hoši
Tak si pročti různé testy tvarohů,který je OK a který ošizený.
• Dokonce jsem v jednom njemenovaném obchode, zkousel zvazit(primo na vaze v obchode) pytel brambor, kde psaly ze ma mit 5Kg a mel jen 4.850, dalsi tri na tom byly obdobne.
• Takze kdyz zaplatim 5Kg dostanu 4.85Kg coz na 1 tune uz to je rozdil.
Ked to balili tak tam najskor tych 5kg bolo, zelenina straca vlhkost
BTW. ber to tak ze platis za pytel, a ne za kg. :) Kludne tam mohli dat tych 0.15kg viac a dat cenu o 3centy vyssiu :)
což je u nás v řetezcích řešeno tak, že se brambora mrazí. takže je černá uvnitř a půlku vyhodíš. platím si za to, co je uvedeno. letos bude bída.
Tak spíš abychom si rozmysleli co vlastně chceme, jestli aby bylo brambor za každých okolností přesně 5kg, nebo aby byly raději čerstvé, nemražené s tím, že holt nějakou tu vlhkost ztratí a tím ztratí i na váze...
Nutriční hodnoty by měly sedět, takže klidně čekuj kde mají ten či onen tvaroch v akci a kupuj podle ceny.
Jen pokud seš tak ujetej na mléčné výrobky, šel bych raději do Řeckého jogurtu od Milko.
Neplést si s " Jogurtem Řeckého typu " tam je tuku i cukru mnohem víc. Cenově je to sice dražší, ale na bílkoviny stejně bohaté a daleko chutnější a poživatelnější, než tvaroch. A taky se to lépe tráví, než kasinovej tvaroch, na noc je třeba vanička tvarohu darda . Ale jsou jedinci, kterejm to neva.
Obecně bílkoviny přijímej z masa, vajec ( nebo jen z bílků pokud jedeš dietu ), tvarůžků, nebo syrečků. Tvaroch není špatnej, ale není to ono, ikdyž cena láká. Jinak TOP co se stravitelnosti a využití týče je Syrovátka, ale né každému sedne.
Hodnoty a složení uvedené na obalech potravin "by měly" sedět. V uvozovkách to píšu, protože občas to výrobci odrbávají, ale dost tím riskují, protože SZPI provádí kontroly, které mají podvodnýmu jednání zabránit. Takže není to 100%, ale na údaje se dá spolehnout.
To spíš když porovnáš ty levný a dražší výrobky, tak teprve potom uvidíš ty rozdíly ve složení.
Pokud neznáš, občas mrkni na
www.potravinynapranyri.cz
tam jsou vystaveni hříšníci a jejich výtvory.
Poslední dobou se orientujipokud možno na potraviny, označené logem KLASA. Zejména poté, co jsem si přečetl, že takto označené potraviny prošly při všech kontrolách během roku 2013 naprosto bez závad.
Tam pracuješ či co?
KLASA je zaplacený certif. Stačí se mrknout na testy dTestu, na Streamu, v novinách a podobně, a i největší propadáky s karcinogenními látkami/ pesticidy atd. atd. nesly toto logo. Takže výpovědní hodnota nulová, ale dneska prodává obal, že?
Ne, nepracuji tam ani nikde jinde v potravinářství. Jen považuji výsledky kontrol za docela průkazné, nemyslíš?
Kontrola potravin označených národní značkou kvality KLASA - 1. část a 2. část.
Našel jsem pouze několik článků o jediné majonéze s logem KLASA, která neprošla dTestem v r. 2012 z důvodu nízkého obsahu žloutků. Odkazovaný článek se týká kontrol v r. 2013; navíc na té stránce je také zmínka, že v předešlých letech několik výrobků neprošlo. Ovšem články, kde by byly zmíněny ty "propadáky s karcinogenními látkami/ pesticidy" jsem nikde nenašel, můžeš mě prosím uvést odkazy?
obsah bielkovín a spol obvykle sedí s deklarovanými množstvami,otázne je ovšem,akého pôvodu tie bielkoviny sú....lacné ,"umelohmotné " jogurty,tvarohy majú obvykle podstatu v želírovacích,hrudkotvorných plnidiel,bielkovina zo sušeného mlieka a sojových zbytkov,šrotu,bieliacich činidiel a spol,z toho vznikne biela masa,ktorá pripomína konzistenciou jogurt,tvaroh,nízka cena je tvorená tým,že odpadajú druhotné náklady na spracovanie mlieka-starostlivosť o kravy,dojenie,spracovanie mlieka až do podoby tvarohu etc...z chemickej podstaty nieje velký rozdiel medzi mliečnou bielkovinou a bielkovinou získanou napr. zo soje,pšeničného,jačmenného šrotu,orechových zbytkov,všetko je to legálne deklarovatelné ako obsah bielkovín-pre napr.neprofesionálneho kulturistu je to v podstate jedno z akej bielkoviny naberá,pokial prímesi a suroviny vyhovujú potrevinovej bezpečnosti a sú bežne povolené na konzum,laik doma nemá šancu rozoznať,čo je to odstredená bielkovina a plnidlá a čo napr. prírodne získaný jogurt s deklarovanou prímesou lactobacillus,rovnako ako mäsový separát s príslušnými dochucovadlami a ostatnými pomocnými látkami v umelej šunke z hypermarketu od šunky z reálneho mäsa v obdobných cenových hladinách......
A odkud bereš ten zbytek bílkovin? Jinak ty údaje sedí, i složení - vše se kontroluje, ale spíš bych se zaměřil na biologickou dostupnost bílkovin - tedy využitelnost tvým tělem - a ta je u bílkoviny v tvarohu minimální. Tvaroh určitě jez, ale neměl by měl tvořit základ jídelníčku. Mnohem lepší a kvalitní zdroj bílkovin máš třeba vajíčka...