Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Studium v zahraničí - jazyková bariéra

Zdravím s prosbou o pomoc/radu,
jsem osmnáctiletá studentka gymnázia a podařilo se mi na třetí ročník stát výměnnou studentkou a devět měsíců pobývat v Bavorsku. Myslela jsem, že umím německy, ale záhy přišel šok. Jsem zde tři týdny, řekla bych, že se to již trochu zlepšilo, více rozumím, umím vyčíst z kontextu, ale stále mám trochu problémy z mluvením. Potřebovala bych tip, "jak se do toho dostat", abych po odchodu opravdu mohla říct:"Umím plynně německy."
Budu vděčná za každý tip!
S pozdravem Hanka

wiener dialekt není zrovna odvarem školské němčiny.

Celkovo by som povedal, že školská nemčina má od tej skutočnej (aj od hochdeutsch) dosť ďaleko :-).
Väčšina slovenských (a asi aj českých) učiteľov má dosť špatnú výslovnosť. Mäkké ch mnohí úplne ignorujú a strašne zvýrazňujú R. Ešte mi dosť trhá uši, ako vyslovujú E a Ä.

to ä tam je vzdy, zavisi len jak vyrazne to kto vyslovuje, rakusania maju trochu inu intonaciu, rozdiely intonacie su bezne aj v slovencine (bratislava zatahuje samohlasky, stredoslovak spieva, vychodnar mele jak samopal, apod).
P.S. ja ked nemcovi hlaskujem a poviem normalne slovenske e, tak napise pismeno ä, clovek ma problem aj svoje meno vyhlaskovat :D, ptz v slovecnine sa e a ä vyslovuje inac jak v germanskych jazykoch. Nemecke ä je jak moje e, a ich e je jak ked e rozprava niekto komu zmackli gule :D)

E Nemci vyslovujú "zatvorene", čiže ako by som to vysvetlil, vyslovuješ e ale ťaháš ho do íčka. ä by malo byť ako naše klasické otvorené e, aj tak by som ale povedal, že od nášho e sa to ešte stále vyslovuje trochu zatvorenejšie. Je to dosť individuálne, záleží konkrétne od slovíčka, či to e/ä je v prízvučnej alebo neprízvučnej slabike, a aj od miestneho dialektu, ako píše MM.