Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Každodenní pití energy drinků

Ahoj, chtěl bych se zeptat jak je to se škodlivostí energetických nápojů. S kámošema si vždycky rádi dáme téměř každý den nějaký ten energy drink (500 ml), prostě nám to chutná a po ranním vstávání to trochu "nakopne".
Co je na energy drincích škodlivé, když pominu obsah cukru, který ve stejném množství obsahuje i většina obyčejných limonád? Dále kofein, ale ten mi nepřijde tak hrozný, protože hodně lidí si dává ráno i odpoledne zase kafe, kde je kofeinu podobně.
Jak vidíte energy drinky vy?

loading...

skôr by som povedal,že ide práve o obsah taurínu a v niektorých druhoch aj l-carnitínu,ten sa v tráviacej sústave mení na velmi nebezpečné kumulatívne jedy,pokial človek v krátkej dobe pred alebo po vypití takéhoto nápoja jedol mäsitú potravu,čo sa obsahu kofeinu týka,najväčším paradoxom je to,že väčšina druhov týchto nápojov obsahuje 2 až 4x menej kofeinu ako bežná šálka kvalitnej kávy-pre porovnanie obvyklé množstvo kofeinu je tam cca 32-33mg kofeinu a napr. arabica cca 88mg,kopi lambong,java-java 90-110mg,kopi luwak cca 135-140mg pokial zoberieme rovnaké objemy nápojov na porovnanie,takže ten kofein je tam naozaj to najmenšie riziko, najväčší problém je to,čo si v podste napísal-farbivá a ostatné chemické látky,ktoré sú obvykle patentovaný know-how výrobcu a väčšinou sa presne nešpecifikujú,hlavne to obvyklé upozornenie "nemiešať s alkoholickými nápojmi" hovorí dosť,káva s koňakom za normálnych okolností nikomu k.o nezapríčinila,ale napr. taký redbull s vodkou je už o niečom inom.......

Nejaky odkaz na nejakou studii, kde se resi, ze taurin a carnitin se meni v jedy? Nemyslim to spatne, fakt by me to zajimalo...

Taurin zni exoticky, ale ve skutecnosti je pro nase telo dosti bezny a prirozeny. Obsahuje ho napriklad maso. Bez taurinu by lidske telo melo dokonce zdravotni problemy. Obdobne carnitin. Tvuj prispevek me pripada skoro az jako neco, co vychazi z nejakeho hoaxu...

Slozeni energetickych napoju je napsano na etikete. Vetsinou je obdobne jako kazda limonada. Nektere obsahuji jen prirodni barviva, nektere synteticka, nektera jsou s konzervanty, nektera bez. On ten energetak je vlastne jen limonada, do ktere se prida kofein,taurin...

Pokud si najdes tedy ten, ktery idealne obsahuje cukr (ne glukozo-fruktozovy sirup), nema synteticka barviva a idealne bez konzervantu, pak jde jen o to, abys to neprehanel kvuli kofeinu, jehoz vetsi davka zatezuje kardiovaskularni system. A pak samozrejme to muze zpusobovat obezitu...jeden denne by mel byt ok, pit to misto vody ti odrovna ledviny.

Demonizovat takovej sranda produkt, ktere se volne muze prodavat i detem a ktery krom trochu kofeinu je stejnej jako limonada, to bych zbytecne nehrotil :) Ano, limonada je skodliva velmi obdobne (cukr,barviva,konzervanty). Vybirej tedy neco kvalitnejsiho dle obsahu. Proti limonade tu nikdo nic nehroti, proti kave taky ne, ale jak se to da do jednoho...:)

Nemichat s alkoholem se to nesmi proto, protoze obecne kofein rekneme "zpomaluje" (neni to presne, ale rekneme) metabolizovani alkoholu. A tak mas pocit, ze vydrzis vic a vic toho vypijes...uderi to pozdeji. Hrozi tedy u hnupu riziko otrav alkoholem. Kdyz budes chlast prolinat kavou, efekt bude obdobny. A to i u kavy s konakem. Je to znama vlastnost kofeinu, takze od Audaxe opet trochu prehaneni a zbytecnych domnenek :) Nejde o redbull s vodkou, jde o 10 redbullu s vodkou :) Za normalnich okolnosti vypijes 8 vodek a vis, ze mas dost...diky kofeinu jich vypijes 11 a mas pocit, ze to jeste jde. O hodinu pozdeji mas problem. Obdobne to bude pri 10 konaku s kavou :)

National Institutes of Health: "Dietary supplement fact sheet -- carnitine."
Natural Standard Bottom Line Monograph: "L-carnitine."
Alternative Medicine Review, April 1, 2010.
Mingorance, C. Vascular Health and Risk Management, March 28, 2011.
Natural Standard Professional Monograph: "L-carnitine."
1. Proceedings of the National Academy of Sciences, 99; 1876-1881, 2002
2. Proceedings of the National Academy of Sciences, 94; 3064-3069, 1997
3. Proceedings of the National Academy of Sciences, 95; 9562-9566, 1998
4. J Nutr, 132(6 Suppl 2): 1628S-31S, 2002
5. Am J Otol, 21(2): 161-7, 2000
6. Med Hypotheses, 56(5): 610-13, 2001
7. High Alt Med Biol, 2(1): 21-29, 2001
8. Exp Gerontol, 37(2-3): 401-410, 2002
9. Bipolar Disord, 4(1): 61-66, 2002
10. Int Clin Psychopharmacol, 18(2): 61-71, 2003
11. Alpha Lipoic Acid and Acetyl L-Carnitine Can they improve sports performance?, article.
môžeš študovať,to je len minimum toho dostupného,zbytočné domnienky to niesu,inak by na mnohých nebolo upozornenie nevhodné pre deti,dojčiace ženy,nevhodné pre fenylketonurinikov,dá sa súhlasiť aj s tým,že mnohé sú ozaj len limonáda s pridaným kofeinom,o tom som sa vyjadril,že ten je tam ten najmenší problém,lebo je ho tam v podstate menej ako v jednej bežnej "porcii" kvalitnej kávy, o porovnaní redbull s vodkou kontra káva s koňakom som takisto podotkol za normálnych okolností,za normálnu okolnosť nepovažujem 10 a viac koňakov a 10 a viac káv vypitých na posedenie......

Daj si radsej skutocne kafe, to je relativne zdrave (udajne). Na rozdiel od nejakych jedovatych chemickych koktejlov.
(P.S. a mam pocit ze v tych chemcikych gebuzinach je tych latok moc vela, uz aj to moze byt problematicke, normalne nepijes 3 smrtaky kavy naraz, ale do takeho chemickeho koktejlu je vyrobca schopny tej latky aj tolko nadrbat. Neskumal som kolko tam toho je, snazim sa vyhybat chemickym gebuzinam, takze ma to nikdy nezaujimalo)

Byl jsem na energy drincích závislej.. opravdu jsem jich vychlastal 10 do týdne, neustále. Když jsem pak přestal a jel na nákup, měl jsem neuvěřitelný nutkání po tom šáhnout a dát do košíku, bylo to fakt peklo (teď už chápu kuřáky).

Každopádně už 2 měsíce jsem "čistej" a řeknu ti jednu věc: přestal jsem být unavenej. Jsem na 100% přesvědčenej, že do toho dávaj určitý srágory, kt. tě unavujou atd. a přinutěj tě si ty hnusy furt kupovat.

Dej si ráno dobrý kafe a jsi v klidu.

On to bude delat asi ten kofein, vyrobce do toho urcite nic nepridava, co by nebylo na etikete...to je trochu paranoia a konspirace :) Bezny stav vuci potravinam v dnesni dobe :)

Ale kazdej, kdo pije opravdu hodne kavy to ma podobny. Dokud si tu svou kavu neda, je uplne vyrizenej. Nutno si uvedomit, ze i kofein je stimulacni droga a jako kazda jina droga, i zavislost na kofeinu ma jiste sve negativni stranky...jako treba tu, ze bez kofeinu se pak citis hrozne unavenej.

Unavenej seš kvůli té hromadě cukrů v té srajdě. Nabudí tě to, ale jakmile dávku cukru z nápoje zpracuješ, tak samozřejmě ti dojde dech. Někdo to tu nazval velmi příhodně, že je to "energie na dluh".
Proto je potřeba se ráno nasnídat, snídaně je velmi důležité jídlo a hodně lidí ho podceňuje.

Kdyby se to nenazývalo energetický nápoj, ale třeba přeslazená šťáva a nebylo to v plechovce, ale v obyčejné PET flašce, tak by to spousta lidí, zvláště mládeže, nechlastala. Prostě cool slovo "energeťák" a cool "plechovka" a boreček je cool, když to chlemtá.

Energetické nápoje mají specifickou chuť. Jsou i v plastech a jmenují se i jinak a v kolika kantýnách na firmách jsou ty plasty skoro vyprodané. A kupují si ji pracující lidé ;-)
Kávu odsuzuji stejně jako energetický nápoj až na to, že energetický nápoj je podáván jinak a není tradiční. A firmy začali apelovat na mladší generace různými potisky a jsou dosti výrazně distribuováný v nejruznějších reklamách.
Káva je zase tradiční protože se podává už roky. Je trochu víc přírodní.
Ovšem taky by mohl přijít nějaký znalec kávy a odsoudit všechny lidi co si dávají instantní kávu a bez sklenky vody k tomu a říct že to je chemická slátanina. A říct jooo všechno jednoduše zalít rychle vychlemtat a jedem do práce. Né to cedit tradičně a k tomu sklenku vody a pořádně si to vychutnat. (upřímně kávu piju zřídka, ale humus mi přišel když si to chlápek zalíval horkou vodou a pak do toho lil teplou vodu z kouhoutku na hajzlech aby měl víc kávy....)

Taurin a kofein jsou dvě látky které se můžou stát jistým způsobem návykové. Ovšem můžu být závislý i na celozrnném chlebu protože mi prostě chutná viď ;-) . Jak si to děcko pije tak ať.... furt lepší než kouření.
Energetické nápoje pije spousta lidí sportovců i slavných. Dneska je všude chemie.

Lejt do děcka kvanta cukru a ještě k tomu s dávkou kofeinu jen tak z plezíru (když zrovna nesportují, tak to plezír je) asi nebude vhodný, minimálně to přispívá k tloustnutí a zbytečnýmu zvyšování krevního tlaku.
Že je bordel v kdejakým dalším žrádle a pití neznamená, že se na to úplně vysereme a nalejeme do děcek kdejakej sajrajt.

Lijou to do sebe sami. Lije to do nich bufet . Lije to do nich škola protože povolila tento produkt ve škole. Lijou to do nich rodiče protože jim na to dali peníze. Na tloustnutí to nemá zas takový vliv. Viděl jsem individuum co si dává třikrát denně energy drink a je hubené jak špejle. A musím říct že daná individua co nic nedělají jen to do sebe lijou vypadají odpudivě. Vytřepané a jak na fetu nervozní.

Konečný závěr- jsou lepší věci co by do sebe mohli lít. Já si radši koupím za 25 kč pár pomerančů a citrón a vymačkám si je než abych lil do sebe tohle. Aspoň to mám zdravé a povzbudilo by mě to ráno víc než srajda Monster,Wolf atd...