Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Tipicky český obchod

Ahoj,

pomůžete mi prosím s otázkou na typicky český obchod? Upozorňuji, že je to mířeno skutečně na obchod a ne výrobek (výrobky jsou v dalším bodě). Otázku jsem pochopil tak, že ten obchod má být typický a nejspíš i náš protiklad GUMu.
Nejsem si jistý, jestli vůbec nějaký známý obchod je český....

Já dotazu vůbec nerozumím, ale to nejspíše nejspíše ani tazatel. Viz třeba toto - hledal, nic nenašel a asi se ještě diví, že káva už neroste rovnou pražená a umletá, podobně třeba pšenice a ostatní obiloviny.
Dotaz nedává jakýkoliv smysl, ale hlavně že už je vyřešen.
Pozn. Prior, Jednota,...
Pozn.: Inspirace z níže uvedených příspěvků - Mototechna.

Dobrý postřeh,ale COOP a Terno je v Česku totéž. (COOPy jsou převážně vesnické prodejny a Terno jejich supermarkety třeba Zlín,Olomouc...) Nitky vedou do Holandska. Ale ano - odpověď,že jsou to družstva bych uznal také.

To není přesné. Po revoluci se jednotlivé Jednoty rozpadly na samostatná družstva, některá z nich si nechala název Jednota, jiné se vrátily ke tradičnějšímu názvu Konzum. Přestože jde o samostatné firmy, tak v mnohém spolupracují a vystupují pod jednotným označením COOP. V rámci této spolupráce provozují i podobné typy obchodů (např. Coop Diskont nebo právě Terno), které mají většinou i společné akce. Vedle toho ale provozují o "obyčejné" prodejny nespadající do těchto společných typů. A s Holandskem to nemá společného zhola nic.

Hledat český obchod, je jako hledat českou automobilku, nebo českou banku. Vždyť ti hňupi všechno rozdali, nebo rozprodali za mrzkej peníz, a českýho tady nezbylo skoro nic. Za vším stojí zahraniční kapitál, velké koncerny a korporace, které nám diktují a cpou sem podřadné zboží, které by v jiných vyspělých státech nikdo nekoupil. Ne nadarmo se venku říká, že Česko je popelnicí Evropy.
Za typicky český obchod já považuju tohle: (viz příloha). V té době jsme ještě byli suverénní stát, nikdo nám do ničeho nekecal, a zboží bylo kvalitní...

Nenech se mýlit - žádný socialistický ekonom ani vtipálek, ale běžný spotřebitel, který může (narozdíl od mladých ptáků, kteří nic jiného než sortiment dnešních "hyperkvelbů" nezažili) porovnávat. Po Škodě 100, ani po TV Tesla se mi opravdu nestýská. Ale to co žereme dneska, to by si nedovolili nabídnout lidem ani komouši...:-(

To je nepřesné. Ano - TESCO,Ahold,Kaufland,COOP, jsou nadnárodní společnosti,ale obchody provozované v česku mají český management a platí daně zde. Už jsem psal - nezaměňovat se ziskem. I co se týče tady diskutovaného COOPu u nás jsou to bývalé Jednoty,dá se říci,že to jsou české obchody,ale nejvyšší vedení sedí v Nizozemí - Coop Holding B.V. - Supermarket. Ahold (Albert) též Nizozemí,Tesco Británie, Kaufland (Lidl) Německo atd.

To je stejný princip,ano navíc ty daně šidí.Pokud jsi tam někdy byl u Ťamana,tak uvidíš že má samou Čínu. Ale český obchod to je. Ale podstata je stejná jako u nadnárodních řetězců - prodávají v "českých" obchodech zboží,které ONI seženou od svých dodavatelů. Takže pojem "český obchod"je v podstaě nesmyslná fráze.I ten nejpoctivější český zelinář nakoupí v Makru a Makro v Německu.

Není nic špatně. Nevím co pamatuješ,ale před r.89´jsme byli prý soběstatční,teda to všichni teď říkají,ale ti co v té době žili tak ti potvrdí jak nic v obchodech nebylo. Tak co si pod pojmem soběstačnost představuješ.

V obchodech bylo prd, protože jsme museli všechno vyvážet do SSSR a dalších spojenců s holými zadky za pakatel. Plán (daný podniku shora), RVHP - to byly hlavní cíle. Že by mohl podnik dělat něco jiného, jinak, prodávat jinam - a vydělat třeba mnohem více - zapomeňte, soudruzi. Znám osobně (z dnešního pohledu) neuvěřitelné případy, týkající se exportu významného socialistického podniku.

V obchodech byl samozřejmě mnohonásobně menší výběr a řadu věcí se kupovalo z pod pultu. Ale nakonec stejně každý sehnal, co chtěl (pokud to bylo na trhu) :)

Jasně,jen do dneška pro mě nepochopené Slušovice. Říkalo se,že takových Čubů mělo být více,ale já stejně nevěřím,že by si mohli vyrábět bez státního plánu a pětiletek.Jeden Čuba měl vyjímku,aby "svět" viděl jak je tady dobře.