Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Tipicky český obchod

Ahoj,

pomůžete mi prosím s otázkou na typicky český obchod? Upozorňuji, že je to mířeno skutečně na obchod a ne výrobek (výrobky jsou v dalším bodě). Otázku jsem pochopil tak, že ten obchod má být typický a nejspíš i náš protiklad GUMu.
Nejsem si jistý, jestli vůbec nějaký známý obchod je český....

To je nepřesné. Ano - TESCO,Ahold,Kaufland,COOP, jsou nadnárodní společnosti,ale obchody provozované v česku mají český management a platí daně zde. Už jsem psal - nezaměňovat se ziskem. I co se týče tady diskutovaného COOPu u nás jsou to bývalé Jednoty,dá se říci,že to jsou české obchody,ale nejvyšší vedení sedí v Nizozemí - Coop Holding B.V. - Supermarket. Ahold (Albert) též Nizozemí,Tesco Británie, Kaufland (Lidl) Německo atd.

To je stejný princip,ano navíc ty daně šidí.Pokud jsi tam někdy byl u Ťamana,tak uvidíš že má samou Čínu. Ale český obchod to je. Ale podstata je stejná jako u nadnárodních řetězců - prodávají v "českých" obchodech zboží,které ONI seženou od svých dodavatelů. Takže pojem "český obchod"je v podstaě nesmyslná fráze.I ten nejpoctivější český zelinář nakoupí v Makru a Makro v Německu.

Není nic špatně. Nevím co pamatuješ,ale před r.89´jsme byli prý soběstatční,teda to všichni teď říkají,ale ti co v té době žili tak ti potvrdí jak nic v obchodech nebylo. Tak co si pod pojmem soběstačnost představuješ.

V obchodech bylo prd, protože jsme museli všechno vyvážet do SSSR a dalších spojenců s holými zadky za pakatel. Plán (daný podniku shora), RVHP - to byly hlavní cíle. Že by mohl podnik dělat něco jiného, jinak, prodávat jinam - a vydělat třeba mnohem více - zapomeňte, soudruzi. Znám osobně (z dnešního pohledu) neuvěřitelné případy, týkající se exportu významného socialistického podniku.

V obchodech byl samozřejmě mnohonásobně menší výběr a řadu věcí se kupovalo z pod pultu. Ale nakonec stejně každý sehnal, co chtěl (pokud to bylo na trhu) :)

Jasně,jen do dneška pro mě nepochopené Slušovice. Říkalo se,že takových Čubů mělo být více,ale já stejně nevěřím,že by si mohli vyrábět bez státního plánu a pětiletek.Jeden Čuba měl vyjímku,aby "svět" viděl jak je tady dobře.