množiny
Zdravím, budu si dálkově dodělávat maturitu a protože jsem měl vždy problém s matikou, tak si ji chci zopakovat ještě před nástupem. Na stránkách školy je učební plán výuky, takže vím co se naučit. Teď se podle této stránky http://www.matematika.cz/mnoziny#neusporadanost-a- duplicity učím množiny, ale vůbec to nechápu. Nevím jak vám, já jsem možná blbej, ale příde mi to celkem složitě napsané a nějak to z toho nedokážu pochopit. To jak je popisují (množina, podmnožina...) celkem chápu, ale pak uvedou nějaký příklad ve kterém vykouzlí nějaké znaménka navíc a já jsem z toho úplně blbej, protože se o nich před tím nezmínili a ze školy si to nepamatuju. Např. ten příklad podmnožiny: A je podmnožinou B - A⊆B, ale on tam má ještě navíc tohle ⇔∀x∈A:x∈B, tak nevím. Neznáte někdo lepší stránku, kde je to napsané jednodušeji? Předem díky.
A⊆B = A je podmnožinou B
⇔ = je ekvivalentní
∀x∈A = pro všechny prvky "x" z množiny "A"
: = platí, že
x∈B = "x" je prvek z množiny B
graficke znazorneni
Oni tam kludne mozu byt prvky x aj v mnozine B, a stale bude platit ten zapis.
A taky muzou byt uplne vsude prvky y, z.... a taky to bude platit. Kreslit okolo cely vesmir nebudu. Nakreslil jsem to, o cem je zapis, tedy ze jakykoli prvek podmnoziny je zaroven i prvkem jeji nadmnoziny - v podstate jde o definici podmnoziny.
kde je to napsané jednodušeji
Tohle je prave zjednoduseny zapis aby se to nemuselo cele opisovat slovy. Vtip je v tom, naucit se ty znacky cist, problem muze nastat s tim to pak pochopit. Pokud neznaz znacku, najdi si vyznam treba zde.
Díky, mrknu na to
Když tu na to koukám, vybavuje se mi mé VŠ studium. Měli jsme tam hodně matematiky, prolezl jsem ji s hodně odřenýma ušima. Doufám, že mne to už nepotká, ale kdyby náhodou, asi bych po vyučujícím vyžadoval, aby mi objasnil, k čemu konkrétně by se to co mi cpe do hlavy dalo použít v běžné praxi. Nechci tvrdit, že k ničemu, ale pokud se danou látku naučím ke zkoušce a zapomenu, tak pokud nastane situace, že by se mi to k něčemu hodilo, nebudu to umět.
BTW: Pokud jsem něčemu nerozuměl a ze skript ani z přednášek jsem to nepochopil, sáhnul jsem po téhle knize:
http://www.databazeknih.cz/knihy/prehled-uzite-mat ematiky-127743
Když jsem studoval, tak jsem si ji někde půjčoval. Ale po škole jsem si ji koupil a mám ji v knihovně. Sice ji nepotřebuji, ale co kdyby náhodou.
Tohle by se ovšem dalo aplikovat na naprosto cokoliv. Takže se nemá učit vůbec nic?
Záleží jestli chce maturitu. Člověk občas musí dělat to co je třeba k hovnu a složité aby potom v životě to měl snadnější.
Dovolím si citovat úryvek z jedné knihy od jednoho chytrého pána:
To je Feynman, ne?
Bingo!