Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak jezdit autobusem?

Ačkoli se trošku stydím, za takový dotaz, ale příští týden nastupuji ohledně praxe do firmy v jiném městě, než ve kterém bydlím a budu se muset dopravovat autobusem. Jenže nikdy jsem ještě neměl příležitost jet autobusem (mimo školní akce). Vůbec nevím, co musím při nastupování říct řidiči a tak podobně, krom toho kam jedu... Dále jsem něco zahlédl, že mají u nás ve třídě někteří takové 2 kartičky, jedna je nějaká plastová ve velikosti kreditní karty a druhé je myslím papírová - oranžovobílá. Nevíte někdo co to je? Jsou to nějaké slevy pro studenty? Jak si je můžu zařídit? Zeptal bych se spolužáků, ale tento týden už je neuvidím.. Děkuji za vaše rady.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Oranžovobílá papírová kartička je studentsý průkaz. Mohou ho mít dojíždějící studenti 15 - 26 let. V…
V.R. 07.09.2016 18:13
V.R.
Jinak je smutný, že dnešní skoro dospělí lidé jsou takhle nesamostatní... No, nesamostatni.. pokud…
merlouska 07.09.2016 19:08
merlouska
to mi připomnělo krásnou historku mého spolukolegy (mého nej kámoše říkat nebudu, stejně je tady nak… poslední
kmochna 13.09.2016 09:58
kmochna
Ešteže to nepísal čerstvý vodič autobusu :)
čitateľ 07.09.2016 19:32
čitateľ
:-D Taky mě ten nadpis vyděsil.
Kurt 07.09.2016 19:35
Kurt
Mě by vyděsil jedině autobus 7601.
karel 07.09.2016 19:41
karel
A nebyl to náhodou 7603?
jirka44 08.09.2016 14:56
jirka44
Tady. nový
karel 08.09.2016 14:58
karel
Kdo ho odbanoval? nový
Prasak 08.09.2016 21:41
Prasak

Oranžovobílá papírová kartička je studentsý průkaz. Mohou ho mít dojíždějící studenti 15 - 26 let. V kartičce je uvedeno místo trvalého bydliště a pak místo, kam student dojíždí (tj. město, ve kterém je jeho škola). S ní máš nárok na slevu na jízdném na trase ze škola-domov. Pochopila jsem to tak, že ty máš školu v místě bydliště, takže tato karta je ti k ničemu.
Ta druhá, plastová bude nějaká čipovka. Je jich víc druhů, podle toho jaký dopravce u vás jezdí. Existuje většinou víc typů (studentské - pro středoškoláky, osobní - pro dospělé, pak bývají i pro důchodce a tak). Slouží jako elektronická peněženka - u řidiče si řekneš o dobití na určitou částku a pak jízdenku platíš jen přiložením karty k vyznačeném místu na strojku u řidiče. Jízdné s kartou je také levněší, i když nemáš nárok na další slevy (studenstké, důchodce atp.) ale jen o korunové položky. Pokud jsi student a dojíždíš, tak se vyplatí mít tu papírovu oranžovou, s ní máš studentskou slevu na jízdné (nevím kolik, ale je to znát) a platíš normálně penězma. Když k tomu máš ještě tu plastovou, tak máš ještě nějakou tu další minislevičku, platíš nahranýma penězma v té kartě. A u nás v kraji je to tak, že si na tu kartu můžeš koupit vícedenní jízdenky (třeba měsíční, týdenní) na stejnou trasu. Pak jen u řidiče pípneš na tom terminálu, ani mu nic neříkáš a jedeš. A tyhle dluhodobější jsou ještě levnější.
To ty ale momentálně nevyužiješ. Pokud máš školu v místě bydliště. Ty jen vlezeš do autobusu, řekneš dobrý den a název zastávky, kde chceš vystoupit. Šofér se tě možná zeptá, jestli obyčejnou. Tak řekneš jo (nemáš nárok na žádnou slevu). Zaplatíš, vezmeš si lístek a jdeš si sednout. Pak už si jen hlídej, abys vystoupil na správné zastávce. (Buď si zjisti, kolikátá zastávka to je, nebo máš určitě chytej telefon, tak se koukej do map, kde zrovna jsi, nebo jeď se spolužákama).
Jinak je smutný, že dnešní skoro dospělí lidé jsou takhle nesamostatní... A to, že se neuvidíš se spolužákama není výmluva v dnešní době Facebooku atp. Prostě se jen stydíš být před nima za blbce, tak se ptáš anonymně na netu...

Jinak je smutný, že dnešní skoro dospělí lidé jsou takhle nesamostatní...

No, nesamostatni.. pokud nikdy fakt tim autobusem nejel, ani s rodici, tak se mu nedivim, ze nevi, jak to probiha. Ja uz sice nejakej ten patek dospela jsem, ale kdyz mam jit neco resit poprve v zivote, tak jsem z toho taky vykulena a moc nevim, co a jak :-) Ale strejda google je nastesti dobrej kamos :-D

to mi připomnělo krásnou historku mého spolukolegy (mého nej kámoše říkat nebudu, stejně je tady nakvelbovanej). celý život jezdí autem. zjistil na jedné práci, že se mu vyplatí jezdit pražskou mhd, kterou mu podnik vyplatí. jel s ním ještě jeden, říkal vše v pohodě, bohužel cílová stanice byla na znamení. ohlásilo to, minul bambilión tlačítek typu stop a dveře a šel osobně naznačovat řidiči:-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru