Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak jezdit autobusem?

Ačkoli se trošku stydím, za takový dotaz, ale příští týden nastupuji ohledně praxe do firmy v jiném městě, než ve kterém bydlím a budu se muset dopravovat autobusem. Jenže nikdy jsem ještě neměl příležitost jet autobusem (mimo školní akce). Vůbec nevím, co musím při nastupování říct řidiči a tak podobně, krom toho kam jedu... Dále jsem něco zahlédl, že mají u nás ve třídě někteří takové 2 kartičky, jedna je nějaká plastová ve velikosti kreditní karty a druhé je myslím papírová - oranžovobílá. Nevíte někdo co to je? Jsou to nějaké slevy pro studenty? Jak si je můžu zařídit? Zeptal bych se spolužáků, ale tento týden už je neuvidím.. Děkuji za vaše rady.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Oranžovobílá papírová kartička je studentsý průkaz. Mohou ho mít dojíždějící studenti 15 - 26 let. V…
V.R. 07.09.2016 18:13
V.R.
Školu i bydliště mám v Kroměříži a budu 10 měsíců každý lichý týden dojíždět na praxi do Hulína. Tak…
jindraaaaa 07.09.2016 18:35
jindraaaaa
Oraznžovou nee. Místo bydliště i místo školy máš v Kroměříži. Teda pokud ta firma není přímo školní… nový
V.R. 07.09.2016 20:00
V.R.
Jinak je smutný, že dnešní skoro dospělí lidé jsou takhle nesamostatní... No, nesamostatni.. pokud…
merlouska 07.09.2016 19:08
merlouska
to mi připomnělo krásnou historku mého spolukolegy (mého nej kámoše říkat nebudu, stejně je tady nak… poslední
kmochna 13.09.2016 09:58
kmochna
Pak už si jen hlídej, abys vystoupil na správné zastávce. Kroměříž-Hulín je jedna zastávka, teda po… nový
mia 07.09.2016 21:03
mia
Medzipristátie.. Čo ťa v autobuse dostáva do bezváhového stavu? :) nový
čitateľ 07.09.2016 21:22
čitateľ
Ešteže to nepísal čerstvý vodič autobusu :) nový
čitateľ 07.09.2016 19:32
čitateľ
:-D Taky mě ten nadpis vyděsil. nový
Kurt 07.09.2016 19:35
Kurt
Mě by vyděsil jedině autobus 7601. nový
karel 07.09.2016 19:41
karel
Kde tomu je asi konec... nový
Prasak 07.09.2016 20:07
Prasak
Nestraš! :x: nový
mif 07.09.2016 21:45
mif
A nebyl to náhodou 7603? nový
jirka44 08.09.2016 14:56
jirka44
Tady. nový
karel 08.09.2016 14:58
karel
Kdo ho odbanoval? nový
Prasak 08.09.2016 21:41
Prasak

Oranžovobílá papírová kartička je studentsý průkaz. Mohou ho mít dojíždějící studenti 15 - 26 let. V kartičce je uvedeno místo trvalého bydliště a pak místo, kam student dojíždí (tj. město, ve kterém je jeho škola). S ní máš nárok na slevu na jízdném na trase ze škola-domov. Pochopila jsem to tak, že ty máš školu v místě bydliště, takže tato karta je ti k ničemu.
Ta druhá, plastová bude nějaká čipovka. Je jich víc druhů, podle toho jaký dopravce u vás jezdí. Existuje většinou víc typů (studentské - pro středoškoláky, osobní - pro dospělé, pak bývají i pro důchodce a tak). Slouží jako elektronická peněženka - u řidiče si řekneš o dobití na určitou částku a pak jízdenku platíš jen přiložením karty k vyznačeném místu na strojku u řidiče. Jízdné s kartou je také levněší, i když nemáš nárok na další slevy (studenstké, důchodce atp.) ale jen o korunové položky. Pokud jsi student a dojíždíš, tak se vyplatí mít tu papírovu oranžovou, s ní máš studentskou slevu na jízdné (nevím kolik, ale je to znát) a platíš normálně penězma. Když k tomu máš ještě tu plastovou, tak máš ještě nějakou tu další minislevičku, platíš nahranýma penězma v té kartě. A u nás v kraji je to tak, že si na tu kartu můžeš koupit vícedenní jízdenky (třeba měsíční, týdenní) na stejnou trasu. Pak jen u řidiče pípneš na tom terminálu, ani mu nic neříkáš a jedeš. A tyhle dluhodobější jsou ještě levnější.
To ty ale momentálně nevyužiješ. Pokud máš školu v místě bydliště. Ty jen vlezeš do autobusu, řekneš dobrý den a název zastávky, kde chceš vystoupit. Šofér se tě možná zeptá, jestli obyčejnou. Tak řekneš jo (nemáš nárok na žádnou slevu). Zaplatíš, vezmeš si lístek a jdeš si sednout. Pak už si jen hlídej, abys vystoupil na správné zastávce. (Buď si zjisti, kolikátá zastávka to je, nebo máš určitě chytej telefon, tak se koukej do map, kde zrovna jsi, nebo jeď se spolužákama).
Jinak je smutný, že dnešní skoro dospělí lidé jsou takhle nesamostatní... A to, že se neuvidíš se spolužákama není výmluva v dnešní době Facebooku atp. Prostě se jen stydíš být před nima za blbce, tak se ptáš anonymně na netu...

Školu i bydliště mám v Kroměříži a budu 10 měsíců každý lichý týden dojíždět na praxi do Hulína. Takže jestli jsem ten text nahoře dobře pochopil, oranžová kartička by mi tedy byla k užitku. Kde ji ale prosím seženu? ve škole, nebo na hl. nádraží?

Děkuji, moc mi tvá odpověď pomohla. Ano máš pravdu, stydím se za to, ale nikdy jsem nikam dojíždět nepotřeboval, tak jsem se ani o tyto věci nijak nezajímal, no teď mi to celkem chybí...

Oraznžovou nee. Místo bydliště i místo školy máš v Kroměříži. Teda pokud ta firma není přímo školní podnik, tak to asi nepůjde. Nejsem si ale jistá. Zkus se na to zeptat ve škole. Kartička jde koupit na informacích na autobusovém nádraží.
Spíš si pořiď nějakou tu čipovku. Jaké máte si už zjisti sám (pogoogli jaký dopravce u vás jezdí a co má za karty). Jestli máš nárok na studentskou, nebo osobní se bude odvíjet od toho, jestli budeš moct mít tu papírovou kartičku. K získání té čipovky je potřeba většinou vyplnit nějaký formulář (ke stažení na webu dopravce/ti ho dají na autobusáku) a v případě studentského myslím i potvrzení o studiu (malé). Pak si tu čipovku vždy dobiješ u řidiče na nějakou částku. A vždy v pondělí ráno si koupíš týdenní zpáteční Kroměříž - Hulín a zbytek týdne už jen při vlezu do busu čípneš a jedeš. Třeba na začátku si tam plácni 500,- a pak uvidíš, kolik tě bude stát týdenka. A jak často a na kolik dobíjet.
Ale neber prosím mé rady jako dogma, jsem z jiného kraje, pár let už na studenta nejezdím a vzhledem k značně nepravidelné dopravě busem nepoužívám ani žádnou kartu. Takže se ve škole informuj, jestli půjde ta oranžová na ježdění do Hulína. A pak si zjisti, jaké karty s jakými funkcemi u vás máte a podle toho se zařiď.
Já taky začínala dojíždět busem až na střední, ale člověk se otrká rychle. Svého času jsem měla vítr z ježdění vlakama (přišlo mi to dost nepřehledné) a teď na vláčky nedám dopustit :-)
Začni se otrkávat, občas si z Kroměříže zajeď do nějakého jiného města třeba za kultůrou, holkama nebo čímkoliv jiným jak vlakem, tak busem. S kámošema, nebo sám. Ať se trochu osamostatníš a nejsi vyhoukaný ;-) A vřele doporučuju vyzkoušet postupně všechny vlakové dopravce v ČR, kolikrát jsou to fakt rozdíly v cenách, pohodlí a servisu :-)

Jinak je smutný, že dnešní skoro dospělí lidé jsou takhle nesamostatní...

No, nesamostatni.. pokud nikdy fakt tim autobusem nejel, ani s rodici, tak se mu nedivim, ze nevi, jak to probiha. Ja uz sice nejakej ten patek dospela jsem, ale kdyz mam jit neco resit poprve v zivote, tak jsem z toho taky vykulena a moc nevim, co a jak :-) Ale strejda google je nastesti dobrej kamos :-D

to mi připomnělo krásnou historku mého spolukolegy (mého nej kámoše říkat nebudu, stejně je tady nakvelbovanej). celý život jezdí autem. zjistil na jedné práci, že se mu vyplatí jezdit pražskou mhd, kterou mu podnik vyplatí. jel s ním ještě jeden, říkal vše v pohodě, bohužel cílová stanice byla na znamení. ohlásilo to, minul bambilión tlačítek typu stop a dveře a šel osobně naznačovat řidiči:-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru