Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dá se platit dyško kartou?

když jsem v resturaci, je možné při placení kartou zaplatit navíc i dyško? jak to pak vypadá? dostane se na účtenku? jak to pak vypadá? nebo je vidět na terminálu konečná částka? jak pak daný číšník si vezme to správné dýškoa tedy se pozná které dýško patří kterému číšníkovi?

Různé restaurace to mají různě. Já se ale zatím setkal jsem s tím, že na terminálu napsali plnou částku. Na účtence bylo jenom jídlo a pití. Jak si to mezi sebou rozdělují už je jejich věc, nejspíš stejně jako u placení v hotovosti.

V USA je to naprosto normální, na účtence je na dýško (tip) kolonka, dopíše se jeho výše, číšník si to odnese i s kartou, zaplatí a kartu ti pak donese zpět.

U nás v souvislosti s EET z toho udělali neuvěřitelné - a naprosto zbytečné - téma. Podle mě do toho vůbec neměli rýpat. A rozlišovat, jestli je dýško číšníka či majitele, to už je opravdu na palici. Stejně se Babišovi nepodaří zdanit ani jedno procento… ono i to EET v hospodách funguje dodnes všelijak :-*

Domnívám se, že když dýško v ČR zaplatíš kartou, je to zdanitelný příjmem majitele a objeví se v EET. Jak je to s DPH nevím/neřeším; neznám osobně nikoho tak <píp>, kdo by si nechal dýško posílat někam na účet.

Do začátku letošního roku měli na terminálu kolonku na dýško, na účtence to bylo bez dýška. Nyní tam tu kolonku nemají a případné dýško je i na účtence jako celková platba. Vzhledem k tomu, že i dříve občas obsluha od majitele takto placené dýško nedostávala, dávám nyní spropitné v hotovosti a útratu platím kartou.

V 99,99% pripadov platim cash, a nemusim si lamat hlavu nad kartami. Navyse je to bezpecnejsie.
Len asi nejaki EU ci narodni buzeranti raz zrusia cash, tak to bud emigrujem niekam do riti, alebo neviem.
(.. inac v US je na uctenke kolkonka "tip", do ktorej dopises na tu uctenku perom ze kolko. U nas neviem, viz 1.riadok)

Mam v restauracii terminal, kde po zadani sumy sa objavi moznost vlozit prepitne. Na terminali sa objavi plna suma, aj na uctenke.
Problem je ten, ze sa to objavi ako prijem, takze ho musíš zdanit a samozrejme sa to objavi na ucte sefky, ktora to rozdeli ako chce. Ak chce.
Radsej poviem ze sa to neda, len zbytocna robota naviac...

záleží i na terminálu nebo softwaru a tak. já platím většinou bezkontaktně nebo hotově, takže to nějak extra nesleduju. ale vždycky tam ta možnost bývala. typicky třeba v restauraci. většinou tam byla ještě kolonka na tip, případně se dá prostě zaokrouhlit ta celková částka, která se tam natáhne. s těma číšníkama jsem to úplně nepochopil. na druhou stranu je možný, že když to zaplatíš kartou, tak si to vezme majitel nebo provozní. takže pokud to chceš dát obsluze, tak tipy holt hotově...