Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nikon d3200 a objektivy

Ahooj. Prosim radu. Moc jsem nepochopil co u objektivu znamena světelnost a ohnizkova vzdalenost. Tudis vas prosim o navrhy, jake objektivy vybrat pro nikon d3200, abych mohl fotit zapad slunce, měsíc, portréty lidí a krajinu. Něco levnějšího, jeden objektiv tak do 4 tisic POKUD je to možne vubec. Aktualně mam objektiv nikon DX AF-S nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6GII ED..... Diky

Ten 18-55mm, to je taková z nouze ctnost. Na portréty je obecně vhodnější objektiv s neměnnou ohniskovou vzdáleností, vhodná je ta padesátka (takové objektivy "lépe vykreslují", ale zase nejsou tak variabilní jako zoomy).

Dceři jsem kdysi pořizoval kombo 50mm/1,8 a 18-105mm/3,5-5,6, je s tím spokojena. Já mám zatím postaršího kompaktního Panasonica (Lumix FZ28, ultrazoom 18x); až/pokud si budu pořizovat zrcadlovku, tu fixní padesátku určitě a k tomu nějaký zoom, možná o něco lepších parametrech než má dcera (delší), ale zase bych do toho nevrazil majland. Každopádně 3 objektivy bych ale určitě nepořizoval.

Moc jsem nepochopil co u objektivu znamena světelnost a ohnizkova vzdalenost. Tudis vas prosim o navrhy, jake objektivy vybrat pro nikon d3200, abych mohl fotit zapad slunce, měsíc, portréty lidí a krajinu.

No tak až to pochopíš, tak si běž koupit objektiv. Za levný peníz na Nikona Nikon 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR. Je dost chválený. Ale většinou je to o nastavení a o tom ty asi nemáš šajnu jak na to.

ale v objektivech se zkratka nevyznam

Tak naco si chces nejaky kupovat? Zacni fotit s tym ktory mas a casom uvidis v akom smere ta najviac obmedzuje - a taky objektiv si potom kupis. Podla zadania budes asi potrebovat, tak ako uz pisal karel, aspon 2, pretoze ten tvoj zakladny objektiv sa dost dobre nehodi ani na krajinu, ani na portretnu fotografiu.

Pokud jsi začátečník, myslím, že nemá smysl nějaký objektiv kupovat. Ten co máš ti zatím bude více než stačit.
Až se více vypracuješ, teprve budeš vědět co potřebuješ.
Zatím tedy zjednodušeně: ("Moc jsem nepochopil co u objektivu znamena světelnost a ohniskova vzdalenost").
Světelnost objektivu v podstatě znamená, kolik světla dokáže objektivem projít. Tedy pro focení za ztížených světelných podmínek, potřebuješ objektiv s velkou světelností.
Ohnisková vzdálenost je vzdálenost čipu (filmu) od čočky, na kterou foťák ostří. Čím je tato vzdálenost menší, tím je foťák
širokoúhlejší, tedy na malou vzdálenost od objektu zabere velkou šířku záběru.
Čím je tato vzdálenost větší, tím je šířka záběru menší a do větší dálky. Jako přes dalekohled. Foťák se zoomem,má možnost
tuto ohniskovou vzdálenost měnit, v rozsahu krajních hodnot. Například tzv. paparazzi, mají objektivy s ohniskovou vzdáleností i přes metr a s tím přečtou na kilometr noviny, nebo celebritě odhalí strie na stehnech :-D Ale cenově je to trochu jinde. 8-)

Světelnost objektivu v podstatě znamená, kolik světla dokáže objektivem projít.

Slušelo by se dodat: "při plně otevřené cloně". Aby si tazatel nemyslel že vždy.

pro focení za ztížených světelných podmínek, potřebuješ objektiv s velkou světelností

Otevřenost clony má i zásadní vliv na hloubku ostrosti. Hodně otevřená clona znamená menší hloubku ostrosti, což se hodně hodí např. při portrétech.

zomuzes to vyzkouset na svem objektivu:
ohniskovka je vzdalenost od hlavniho bodu objektivu, ve ktere se sbiha obraz z nekonecna (vyssi zvetseni=nutna dalsi trubka). ma na svedomi primarne zorne pole(zoom linearne/ polouhel pres arctan), sekundarne hloubku ostrosti. Je i obraz zachycen na fullframe (35mm) snímač, pak pojem ekvivalnentní ohnisková vzdálenost odpovídá i této. V Případě menších snímačů je ekvivalentní ohnisková vzdálenost násobená crop faktorem, protože na menším snímači je vidět menší část obrazu než na fullframe a zdá se, jako kdydy byl z dané vzdálenosti pořízen objektivem s delší ohn. vzdáleností.
svetelnost: je podil prumeru cocky( v objektivu=soustavě čoček je to asi složitější a hůř představitelné) a aktualni fyzické ohniskove vzdalenosti. Její kvadrát (protože plocha ~ průměr^2 hraje roli) určuje množství světla vystupujícího z objektivu.
Světelnost se tomu říká třeba proto, že na větší čočku dopadne víc světla. Nebo proto, když se fotí nějaký objekt, tak stejná světelnost (potažmo clona) zajistí stejné expoziční podmínky při současném oddalování se od objektu a zvyšování zoomu (protože osvětlení od objektu(množství světla na úhel) klesá jako vzdálenost^2 ale současné zoomování zvyšuje jmenovatel pro vzorec světelnosti,jehož druhá mocnina je úměrná množství světla takže při konstantní světelnosti se musí čočka tímto faktorem zvětšovat a oba efekty anulují a obraz je stejně osvětlen pokaždé)-trochu zrychleně řečeno

na měsíc: důležité nejdelší ohnisko. Lepší světelnost pustí víc světla.
na portéty: lepší světelnost dovolí lépe rozmazat pozadí.
Krajina: nízká ohn.vzdálenost zajistí šir.úhel záběru. Světelnost nedůležitá, protože vždy lze přiclonit.