Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvonění ve škole.

Dobrý den, často se nám ve škole stane, že zazvoní na přestávku a učitel nám zakáže si sbalit věci a musíme dodělat třeba nějaké cvičení. Má na to právo? Takhle nás dost často okrádá o přestávku a když řekneme: k čemu je pak teda zvonění, řekne nám: jen orientačně pro učitele... vždyť přece správně máme právo mít určitou dobu přestávku.. Děkuji za odpovědi.

Předmět Autor Datum
Dívím se, že ještě zůstali lidi, kteří vás chtějí učit. Kontaktuj třeba dětského ombudsmana, možná t…
karel 15.03.2018 22:09
karel
Děkuji za radu, která hodně pomohla a týká se mého dotazu. Něco takového jsem čekal... Chtěl jsem no…
On234 15.03.2018 22:26
On234
...Někteří učitelé si to prostě poserou samy... Třeba učitelé češtiny. :-D:-D:-D:beer:
Yarda 15.03.2018 22:58
Yarda
Češtinu bych mu vážně nevyčítal, ono nejde o formu, ale o obsah. Když bude zastávat ty správné názor…
karel 15.03.2018 23:43
karel
Nebo by mohl dělat..., no to ne, ale třeba..., no to také ne, ale učitele češtiny!
Kyncl 16.03.2018 11:58
Kyncl
Já bych teda takovou práci rozhodně dělat nechtěl. Abych nemusel řešit stupidní problémy drzých škol…
MartinHL 16.03.2018 07:39
MartinHL
Za dvacku měsíčně to opravdu není vůbec dobrej job.
Prasak 16.03.2018 10:55
Prasak
Tak za co včera žáci demonstrovali na náměstích ? To nebylo za porušování lidských práv,že máte krát…
kozakl 16.03.2018 07:28
kozakl
Připomělo mi to mládí: "zvonek je znamením pro mne, nikoli pro vás" byla oblíbená věta našeho češtin…
jirka44 16.03.2018 08:12
jirka44
U nás to hlásala matikářka. Je to zvláštní, ale dodnes vzpomínám na to, co nás naučila - byla fakt d…
Kurt 16.03.2018 09:38
Kurt
V práci se přesčasy proplácejí.Zkus se zeptat učitele,jestli ten přetažený čas lze sčítat a pak si n…
Karel04 16.03.2018 08:42
Karel04
Právo na to nemá.
Wikan 16.03.2018 08:47
Wikan
Jestli má právo a nebo ne to nevím. On o tom pravděpodobně ještě nikdo nerozhodl. Nevím jestli jde o…
Lenuše 16.03.2018 14:10
Lenuše
Takhle nás dost často okrádá o přestávku O akú časť zhruba? Vo väčšine situácii to ale považujem z…
martin94 27.03.2018 20:59
martin94
Ak chces pravnu analyzu tu si vies spravit aj sam. Pravo na to ma. Preco? Pretoze to co nie je zakaz…
fleg 28.03.2018 08:09
fleg
Délky přestávek (přibližné či minimální) jsou stanoveny vyhláškou MŠMT. Konkrétní délky jsou pak urč…
Wikan 28.03.2018 08:23
Wikan
Ziak chcel vediet, ci ma ucitel pravo na to pozadovat dokoncenie zadania pocas prestavky. Ja tvrdim,… poslední
fleg 28.03.2018 09:39
fleg

Děkuji za radu, která hodně pomohla a týká se mého dotazu. Něco takového jsem čekal... Chtěl jsem normální odpověď.... A divit se proč nás ještě učí? Proč ne, ja bych klidně takovou práci dělal, znám učitele kteří to dobře zmaknou a nemaji ani moc starostí... pracovat za dvacítku měsíčně s tím, že máš 2 měsíce prázdnin + ostatní v průběhu roku není, vůbec špatné... Někteří učitelé si to prostě poserou samy...

Já bych teda takovou práci rozhodně dělat nechtěl. Abych nemusel řešit stupidní problémy drzých školáků. Dnešní doba je bohužel zcela jiná než dřív a stačí křivý pohled na žáka nebo poznámka a rodiče už letí do školy si stěžovat na učitele, protože jejich syn je přece geniální. A za dvacítku měsíčne? Trochu málo nemyslíš?
Zvonění je orientačně pro učitele. Vždy to tak bylo. Nebo si snad myslíš, že jak zazvoní, tak nedokončíte zadání a hodíte sešit pod lavici, protože přece zvonilo?

Jestli má právo a nebo ne to nevím. On o tom pravděpodobně ještě nikdo nerozhodl. Nevím jestli jde o základní a nebo střední školu. Na základní se mi toto nestávalo - skoro každý učitel/ka se těšili na pauzu. Na střední jsem s tímto měli mnoho potíží. Jelikož jsme pak nestíhali přesun do jiné části školy. Takže jsme dostali výtky nejméňe od dvou kantorů, někdy i od třech, jelikož se prodlení neustále prodlužovalo, když skoro každý kantor hovořil na začátku hodiny o tom jak jsme neslušní. Tato instituce by to měla vědět http://www.msmt.cz/ . Jestli jednání kantorů nějak poškozuje stížnost tam je možná, ale může se to obrátit. Můj názor je, že toto velmi záleží na konrétní škole a zaměření. V základní škole, kde se většina žáků nechce učit je dle mého názoru potřeba přísnější přístup a výchova. Pak jsem byla na střední, kde bylo potřeba talentových zkoušek a většina z nás tam chodit chtěla. Jenže právě tam bylo spoustu problémů. Spoustu poznámek, že se chováme neslušně apod., jenže tam byly pro studenty nevýhodné podmínky. Kantor co chce od studentů slušnost a respekt by přeci měl jít příklade (na výběrové škole je student přece zákazník co jej živí). Také jsme třeba nesměli do určitých částí v botech a venkovním oblečení atd a to nebylo kam uložit. Museli jsme nechávat na chodbě, kterou nikdo nehlídal a docházelo ke krádežím. Skončilo to když spolužečce z bohatší rodiny ukradli věci za více než učitelský plat. Její otec (právník) podal na vedení škody obžalbu a pak se podmínky zlepšili. Takže pokud Tě někdo svým jednáním poškozuje, že to má další negativní důsledky navrhuji stížnosthttp://www.msmt.cz/, pokud ne a jde jen o pár minut času, tak co tady vlastně řešíme.

Takhle nás dost často okrádá o přestávku

O akú časť zhruba?

Vo väčšine situácii to ale považujem za úplne normálne, trebárs ak ste na matike uprostred riešenia nejakého príkladu, tak ak ho chce s vami spraviť na hodine, tak ho asi logicky dokončí a podobne.

Samozrejme, všetko sa dá aj prehnať - ak vám každý raz vezme tri štvrtiny prestávky, tak to už úplne ok nie je, ale to isté môžeme povedať aj o prílišnom bazírovaní na pauzy.

Na strednej sa mi niečo podobné občas stalo, nikdy to ale nešlo do extrému, vždy išlo nanajvýš o 2-3 minúty, výnimočne na matike alebo trebárs chémii 5 minút, ale vždy to malo nejaký dôvod. Nikdy sme to neriešili.

PS mimo témy: Ak učiteľ náhodou príde na hodinu o trebárs 10 minút neskôr, to ti už nevadí, však? :-)

Ak chces pravnu analyzu tu si vies spravit aj sam.
Pravo na to ma. Preco? Pretoze to co nie je zakazane a neodporuje dobrym mravom je povolene.
Je napisane niekde v skolskom, ci v inom zakone, ze po zazvoneni nemoze od vas ucitel vyzadovat plnenie uloh? Pochybujem, ze je.
Ok mame tu este skolsky poriadok. Precitaj si ten vas, ked sa uz pytas na pravo a hladaj tam rovnaky odsek...je niekde v skolskom poriadku skoly napisane, ze po zazvoneni mozete prestat dbat na pokyny ucitela? Nie je.
Takze? Ano ma na to pravo, ba co viac ty ak si v skole mas povinnost riadit sa prikazmi ucitela a to nielen pocas vyucovacej hodiny, v opacnom pripade porusujes minimalne skolsky poriadok.
Deti mam rad, ked sa ohanate pravom, ale na pravo je naviazane aj slovo povinnost, takze ak ta zase v buducnosti nieco napadne najprv sa zaujimaj o svoje povinnosti a potom sa pytaj ake mas pravo.
Toto je skoda, ze vas v skole neucia ako su veci v zivote na seba previazane, ze pravo a povinnost su dvojicky, ze pravomoc o niecom rozhodnut sa viaze so zodpovednostou a pod. Ludia maju potom plne huby reci o prave, chceli by o vsetkom rozhodovat, ale ked sa nieco nepodari a treba niest dosledky zodpovedny uz nechce byt nik a pod.

Délky přestávek (přibližné či minimální) jsou stanoveny vyhláškou MŠMT. Konkrétní délky jsou pak určené školními řády. Pokud školní řád stanoví, že přestávka je desetiminutová, tak učitel rozhodně nemá právo ji svévolně výrazně zkracovat. Nikdo asi nebude mít nic proti tomu, aby minimálně v rámci slušnosti nechali žáci svého učitele např. dokončit větu. Ale pokud už by se jednalo třeba o víc než minutu, tak bych se rozhodně bránil.

Ziak chcel vediet, ci ma ucitel pravo na to pozadovat dokoncenie zadania pocas prestavky. Ja tvrdim, ze ano, pretoze ak sa bavime o prave tak ty, kedze napadas toto rozhodnutie ucitela musis dokazat, ze to pravo nemal. A teraz mi povedz na zaklade coho to tvrdis. Pokial je tvoja jedina obhajoba tvojho tvrdenia fakt, ze tym podla teba neopravnene skracuje detom prestavky je to chaby dokaz lebo ja tvrdim, ze nie. V skolskych poriadkoch sa totizto bezne vyskytuje veta, ze prestavka sluzi k priprave ziaka na hodinu, co je dava ucitelovi takmer neobmedzene pravomoci. Cital si vobec niekedy nejaky skolsky poriadok?
Takmer urcite je v skolskom poriadku napisane, ze ziak sa riadi pocas vyucovacieho procesoru pokynmi ucitela. Pod vyucovacim procesom rozumieme aj prestavky,ono totizto po zazvoneni sa zo ziaka nestane zrazu "slobodny obcan", pretoze stale ja na pode skoly, stale plati prenho skolsky poriadok, stale je povinny riadit sa pokynmi ucitela. Na oplatku jne ucitel napriklad za ziaka po cely tento cas zodpovedny.
Btw okrem pravnej roviny by som rad apeloval aj na zdravy sedliacky rozum. Za nasich vcias vladla na skolach disciplina a urcite by som si nikdy nedovolil spochybnovat autoritu ucitela s takouto blbostou. Holt je uz asi ina doba a vychovavame si generaciu X, ktora ma plnu hub prav a ziadne povinnosti. Keby som si mal vybrat, ktory system je lepsi tak urcite ten starsi.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru