Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Alternativa slova "upright": leftright, downright, upleft ?

Věděli byste co znamená v překladu z anglického jazyka slovo upright? Dle mě je to směrem nahoru například nápisy na baterek, že upright je správná pozice? Se směrem right(vpravo) to asi nic společného nemá... co?

Proč nestačí slovo UP?

No a mě by zajímalo, jestli existují i příbuzná slova (*right)?: leftright, rightright, downright, frontright, backright?

A opačně, existují příbuzná slova (up*)?: upleft, updown,upup, upfront,upback?

kydnout neznámé slovíčko taky umím do slovníku, dokonce jsem ho před dotazem dal i do dalších dvou a odpovědi se nedozvěděl. Kydnou odkaz někam také umím bez jediného komentáře, ale považuji to za vidláctví

Proč nestačí slovo UP?

Ze ty pak mluvit madar jako.

No a mě by zajímalo, jestli existují i příbuzná slova (*right)?: leftright, rightright, downright, frontright, backright?

A opačně, existují příbuzná slova (up*)?: upleft, updown,upup, upfront,upback?

Right neni pripona a up neni predpona. Mas treba UPhold, UPwind, UProar... ale slova nemusi byt pribuzna (ekvivalent by u nas byl napriklad polovodic, polopravda, polobotky...). Jde o kompozici a nikoli derivaci (viz slovotvorba).