Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Volba teleskopu

Dobrej.
Chtem bych synovy 16 let koupit pod stromecek teleskop. Jaky pouzivate vy, nebo kterej je podle vas dobrej?
Podle ceho vybyrat kde koupit ? Cena by nemela presahnout 6 tisic, maximum 7.
Dekuju.

Podle ceho vybirat?

Telescope je jedna vec, ale dulezita je ta cast na které je pripevnen takze by to bylo na dve otazky ;-)
# Montaz se zpravidla rozdeluje na dva druhy paralické a azimutalni (jinak doproucil bych vzit alespon to co ma tri nohy a takovy ty packy pro potaceni po bocich ;-p Nebe nestoji a kazdy objekt bude muset pozorovat v pohybu).

To zalezi co chce sledovat, otevreny vesmir, dalku, planety, galaxie, nebuly ?
Zpravidla cim je delsi, tim muzes cekat vetsi zvetseni a cim je sirsi uvidis tmavsi objekty.
Cena, vyhnout se vsemu co je pod 4 000 a baleni kde je vse dobramady to nejsou telescopy, to jsou hracky (jen kvalitnejsi nohy/montaz stoji 4 000), a rychle po prvni noci az nic nenajde a uz trikrat videl mesic na neho bude v koute padat prach.
Jako minimum bych vasemu synovi doporucil 114/900 jestli chce alespon neco videt (s tou bez potizi muze pozorovat treba m42).
#Jestli bydlite v centru mesta a chce pozorovat z balkonu, tak kupte radeji jiny darek protoze toho na obloze moc nenajde.

V pripade ze to mysli trochu vazne, tak bych synovi doporucil trochu priplatit koupit nejaky "Dobson" 200/1200 (coz uz je kurva roura), ma siroké otevreni (focus F/), je dlouhy, uvidi s nim dobre cerné obejkty do dalky , galaxie (ty co nesviti jako hvezdy) dobra ration kaptivity svetla a focusu , nemusis stelovat zrcadla. V baleni vetsinou byva i "Brow" na zvetseni. Postavit ho to nazabere vic jak 5 minut, i ten vetsi vleze s prehledm do kufru auta.
# Jestli chce zamereni astrofotografie, existuji i uchytné nastavce pro fotoparat a hodne hodne trpelivost. Nekdy zabere celou noc udelat jednu fotografii a to neprehanim. Nekteri profesionalové udelaji jednu fotografii a sleduji oblohu treba i jeden tyden.

Typ "Dobson" nemuzes prehlédnout , pro mensi predstavu : https://www.youtube.com/watch?v=aTb-6MdfgkI&ab_channel=OrionTelescopes%26Binoculars a to je jeste nic. Jestli to zajima i tebe, tak pohledej "Mnich John" ktery tento typ sestavil. Prvni model byl jen z odpadku, kde cilem bylo stastavit neco vykoného za malej peniz dostupny vsem . Posahani americani hned delali nekolika metrové modely, obrazek 2 . (ovsem zcradlo a dioptriku uz si museli na neho vyrobit sami)

Kde koupit a jakou kvalitu koupit ? Cist fora. Jinou moznost nemas. Cist co pisou ostatni co urcity model zakoupili.

Ale no tak. Zakladni DOBSON typu SKY-WATCHER NEWTON 200/1200mm stoji v prumeru 8-9 000Kc. (zakladni 114/??? coz je pro zacinajiciho IMHO idelani uz nekde od 6 500Kc)
# Model, nebo celkove zarizeni Pentaflex GOTO 300/1000 neznam, ani jeho kvalitu vyroby, ale otevreni ma podle oznaceni slusné. Mozna na amatéra ktery se jeste neumi na obloze orientovat mozna az moc. (nesoudim, neznam muzu se mylit)

vychádzam z kurzu euro-czk,u nás tie teleskopy stoja 485 eur aj s dph,čo je 485 x 25,84=12532 czk,čo sa dá považovať za cca 12000 českých korún,netuším kolko taká vec stojí reálne teraz v tomto momente v CZ,možno je nižšia,verím,že je určite je iná a určite má aj inú dph ako inde,to si treba pozrieť vo Vašich obchodoch,vychádzam čiste len z prepočtu ceny a kurzu ktorý momentálne poznám,možno u Vás v CZ to stojí 8-9000,to bohužial momentálne netuším,na tú F sa musím pozrieť,nemám ho doma,ale zistím Ti všetky potrebné parametre........Pentaflex je španielska firma,úzko spolupracuje s Pentacon Dresden a Asahi Pentax,sú aj lacnejšie veci,aj samotný Pentaflex má vo výbere napr. 80/900 alebo 60/800 za polovicu/tretinu tej ceny,len tam už sa skôr približujeme na úroveň Bressera/Auriolu z Lidla

Jo tak, ty ho vlastnis ? Nemuzu najit presnej model ale vypada slusne ;-)

bohužial momentálne netuším,na tú F

- F*ocal, no tusim jaky bude mit, kdyz tedy budu vychazet z vypoctu F vydeleno X (F/?). ? = F/D (sirka/delka), takze okolo 'jen tipuji' ~f/4. Cim je hodnota mensi, vic bere svetla. Tedy obecne receno (takze jsme u puvodni otazky "co chce pozorovat").
- Kdyby ti zbyl cas, klidne mi nech nejaky odkaz, rad bych ten model prohlédl. Docela me zajima, tak jak volba materialu vyrobce.

už sa skôr približujeme na úroveň Bressera/Auriolu z Lidl

- Asi tak nak. Ten konec se ti podarilo hezky prirovnal :-D