Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osamostatnění - nájem bytu

Ahoj... chtěl bych se tak za rok nebo dva osamostatnit... zajímá mě, co vše se platí v pronajatém bytě... plyn + voda + elektřina + nájem + internet + vytápění + fond oprav + rozhlasové a televizní poplatky.... co ještě? je-li tady někdo z opavy, ostravy, mužete mi řict vlastní zkušenost? max 2+1... děkuji

Záleží,jaká bude smlouva s majitelem. Může ti dát pevnou částku,nebo někdo rozdělí platbu na položku nájem a položku energie. Většinou ale majitelé nenechávají podnájemníky sledovat spotřebované energie,tak se platí jedna suma jako celková. Tím pádem platíš stejně když topíš/netopíš,svítíš/nesvítíš. Cena za 2+1 I.kategorie přesáhne částku 10k. měsíčně.

V Tvém výčtu ještě schází poplatek za odpady (vyvážení popelnice) a u vodného bývá ještě stočné (odkanalizování). Jinak pak ještě záleží na vybavení bytu (opotřebení nábytku). Pokud bydlíš v domě kde je výtah tak bývá ještě poplatek za společné prostory a užívání výtahu.

Stočné bývá účtováno společně s vodným, to bych nedělil.
Poplatek za společné prostory a výtah nebývá účtován nájemníkům, stejně tak poplatky za pojištění společných prostor, tohle je záležitost MAJITELE bytu. Musí to zohlednit do nájmu, resp. ukrojit si ze zisku za nájem, nebo ten nájem patřičně navýšit, ovšem záleží na cenách nájmů ostatních bytů v dané lokalitě.
Ohledně opotřebení nábytku - s opotřebením, způsobeným běžným používáním, se musí počítat, nic nevydrží nový věčně. Jiný případ je poškození/zničení inventáře, to už může jít na vrub nájemníka.

Pokud využiješ realitku, budou po tobě chtít provizi. Po mě chtěli provizi jeden nájem + dph 21%. Musel jsem ji zaplatit ještě před podepsáním nájemní smlouvy, jako potvrzení vážného zájmu. Pronajímatel se pak zavázal, že se mnou podepíše nájemní smlouvu. Kdyby nepodepsal, provizi bych dostal zpět. Kdybych se rozhodl nepodepsat já, tak by provize propadla realitce. Na to pozor. Před zaplacením provize je nutné znát všechny detaily které tě zajímají. Pronajímatel pak chtěl nájem + zálohu na energie na první měsíc, pak nájem + zálohu na energie jako kauci. Celkem jsem tedy v jednom okamžiku musel vypláznout nájem + 21% dph + 2 * nájem + 2 * zálohu na energie.

Na nájem se vykašlat.Postav si svoje a máš vystaráno.Podle toho že se chceš osamostatnit soudím že jsi mladý člověk.
Vyraž za prací, našetři nějakou kačku a jdi do hypotéky.Ale na Ostravsku tě moc budoucnost nečeká.
Než zbytek života platit někomu za něco, co nikdy nebude tvoje.

My postavili bungalow nedaleko Prahy za necelé dva miliony, pozemek jsme sice dostali zadarmo ale to už není tak velká položka (max další milion).
Hypotéka na 1,2 milionu na 25 let za 4900 měsíčně.Měli jsme našetřeno cca 700 tisíc.
Vlastní studna a čistička (odpadá vodné a stočné).
Topení krbem s výměníkem (ročně za deset kubíku dřeva cca 3 tisíce) .
Jediné co platíme je elektřina(3100 měsíčně) a to nám každej rok kolem 18 tisíc vracej.V záloze elektrický kotel kdyby se něco podělalo.

Za mě: v bytě bych chcípnul :-)

Myslite, ze timto jste mu nejak realne pomohl/poradil?
Sice nema nasetrene 700000, pak mu chybi jeden milionek navic na pozemek, ale az na tyhle dva detaily se podle vaseho vzoru do dvou let muse osamostatnit :-). Jinak nic proti, ja Vam ten bungalov preju, akorat rada trosku mimo misu ;-).