Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Očná doktorka mi odporúča neposilovať. Prečo ?

zdravím, mám 16 rokov a v priebehu 2018 sa mi vďaka pár zmenám stravy podarilo dostať zo 116kg (pri 198cm výške) na 91kg. Nedávno som k zdravšej strave pridal aj cvičenie ale a odo dňa kedy som začal myslím na to, čo mi povedala očná doktorka. Mám dosť zlý zrak (asi 6,5 a 7,5 dioprie do ďiaľky) a asi pred pol rokom mi po vyštrení očí kde sa mi posunili dioptrie asi o 1/4 dole a hore očná doktorka odporúčila neposilovať. Pýtal som sa prečo ale odišiel som s odpoveďou, že nemá čas mi to vysvetlovať. Kedže som v tej dobe necvičil, viac som danú tému nerozoberal... lenže teraz po tréningu a studenej sprche cítim v hlave a očiach tlak a neviem či to s tým ma niečo spoločné... Neviete čo by mohlo byť dôvodom tohto problému?? (pri najbližšej návšteve sa jej na to určite spýtam ale aj tak to tu skúsim...)

Předmět Autor Datum
Tazko povedat, pravdepodobne ide o ocny tlak. Pri zvacsenom tlaku moze dojst pri namahe az k odtrhnu…
fleg 18.01.2019 20:55
fleg
Doktorka pri každom vyšetrení píše správu. Jednu kópiu dostane pacient. Tam sa dočítaš prečo.
ok 18.01.2019 23:43
ok
Jestli ti ctěná MUDr. diagnostikovala glaukom (podrobnosti nepíšeš), tak bych skutečně posilování (a…
mif 19.01.2019 07:05
mif
Nepamätám si, že by mi oznámila nejaký ďalší problém s okom okrem toho, že ich mám suché... len som…
Mário G. 19.01.2019 07:28
Mário G.
Cvicit imho mozes dalej, ale rekreacne...ziadne velke vahy a namahanie v style pulenia oci, pretoze…
fleg-sk 19.01.2019 10:35
fleg-sk
Cvičím s vlastnou váhou celé telo každý deň a okrem toho len behám takže podľa toho čo vravíte by to…
Mário G. 19.01.2019 10:54
Mário G.
Pokud to nijak nezdůvodnila, není třeba to řešit. Zrovna tak, pokud to nenapsala do zprávy pro OL. D…
Kurt 19.01.2019 14:58
Kurt
Na oci pozor, nie je to sranda a nie je doktor ako doktor. Mna chcel napriklad jeden mediálne znamy…
fleg-sk 19.01.2019 14:59
fleg-sk
Pokud máš zvýšený oční tlak, může to znamenat počátek zeleného očního zákalu -glaukomu. Pokud ti ale…
Zerozero 20.01.2019 02:04
Zerozero
Lekat byt nemusíš, ale to co si napísal dáva zmysel. Polovicu veci si vie clovek zdiagnostikovat a v… poslední
fleg-sk 20.01.2019 08:53
fleg-sk

Tazko povedat, pravdepodobne ide o ocny tlak. Pri zvacsenom tlaku moze dojst pri namahe az k odtrhnutiu rohovky, co je pomere neprijemne, pretoze ak sa ju nepodari prisit tak uz len transplantacia, takze dostanes rohovku od darcu. Navyse si pozri transplantovane rohovky, nie je nic pekne;o).
Ak ti doktorka odmietla vysvetlit preco tak ju vymen, taku by som nechcel.
Btw oci mame len jedny, ja dokonca dochadzam na vysetrenia do BA (120km), kde mi uz robili aj ozarovanie a myslim, ze tam kde chodim ja naozaj pracuju odbornici.

Nepamätám si, že by mi oznámila nejaký ďalší problém s okom okrem toho, že ich mám suché... len som mal vyšší očný tlak, čo mi príde ako najrozumnejšie vysvetlenie, ale nevedel som, či to môže byť naj niečo iné, pretože keby ide len o tlak myslím, že by nepovedala, že nemá čas mi to vysvetľovať... každopádne pri najbližšej návšteve obvodnej doktorky sa jej spýtam alebo sa sám pozriem, či o tom nie je niečo v karte (mám ju u nej) a samozrejme pri najbližšej návšteve očnej sa budem snažiť získať čo najviac informácii... chcel som len vedieť či nemá niekto podobný problém a ako ho riešil... je mi jasné, že diagnostikovať niečo zložitejšie, z toho čo viem a čo som napísal nejde...

Na oci pozor, nie je to sranda a nie je doktor ako doktor. Mna chcel napriklad jeden mediálne znamy doktor hned rezat, ah styl jeho bavenia sa so mnou bol taky, ze...Ale veď ste podnikateľ, nehovorte mi, ze nemáte 1000 eur na operáciu....našťastie ho vyhodili a prebrala ma doktorka, ktorej plne dôverujem.

Pokud máš zvýšený oční tlak, může to znamenat počátek zeleného očního zákalu -glaukomu. Pokud ti ale nepředepsala žádné léky, ještě to není asi závažné. Na snížení očního tlaku existují oční kapky. Zelený zákal je závažné onemocnění, pokud by diagnoza byla vážnější, minimálně by předepsala ty kapky.
Pokud ti z nějakého důvodu nedoporučila posilovat, nemyslela tím asi nesportovat. Pravděpodobně myslela velmi silové cvičení, jako například při kulturistice, vzpírání a podobně. Při takové námaze vznikají velké tlaky v žilách, vytlačením krve z napnutých svalů. Tím vznikající krevní přetlaky by mohly mít vliv na sítnici. Pokud je oko již něčím nějak ohroženo, není dobré zátěž něčím zvyšovat.
Jak píšeš, po tréninku a studené sprše cítíš tlak. Je možné, že po tréninku máš silně rozprouděnou krev. Při ochlazení ve studené sprše dojde na nějakou dobu chladem ke stažení periferních cév. Tím může dojít ke zvýšení tlaku v ostatních žilách i v oku. To můžeš v citlivém oku pocítit.
Možná by bylo vhodnější se sprchovat po částečném zklidnění.
Každopádně se lékařky zeptej na upřesnění, máš na to právo. Výmluvy že nemá čas nejsou na místě.
Upozornění --- Nejsem lékař, brát jen jako názor a informaci.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru