Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Soused a včelí úl

Ahoj,

bydlím na kraji prahy v baráčkách (takové moderní bytovky), cca 25 bytů. Přes ulici také v bytovce ma jedna domácnost zahradu, na které má včelí úly. Dost nás to omezuje.

Jak se můžu bránit? Přijde vám to normální? V praze (sice na kraji sídliště) mít úly?

Nepředpokládám, že se jich zbaví, až za ní zajdu a řeknu mu, že mi vadí.

Co můžu dělat dál? Zavolat policii, že mě ohrožuje? Je fakt, že jeho hmyz létá až ke mě do bytu. Ale nejsem schopnej dokázat, že je jeho.

Osobně to přirovnávám, jako když vás napadne souseda pes a pokouše.

Díky za rady.

To mi připomíná, když v místě, na okraji Prahy kde bydli léta babicka, teta, stryc jsou male domecky a za nimi lány polí, nicméně tam vyrostla moderní bytovka a přitroublí novomajitelé začali pindat, že se tam topí uhlím, dřevem a začli burcovat úřady..

Tazatel asi bude typický (nechci urazit normální Pražáky), tedy měšťák. Když je někde kravín, tak to obtěžuje, protože to smrdí a krávy otravně bučí. Takový prasečák, kdyby to někdo postavil poblíž jeho nedotknutelného obydlí, tak hrůza. Kdo má čuchat ten smrad? Co kdyby táhl od tří kilometrů vzdáleného střediska smrad ze siláže, nebo to dokonce vozili okolo? Včely? No podržte, vždyť píchají a bzučí!!
Ale takový dobrý sýr chutná. Dobře udělaný steak, nebo řízek taky nevadí. A v blogu na internetu se napíše článek, jak je zdravý med a je s ním lepší sladit než cukrem..... :puff:

Včely mimo tvoření medu jsou nepodstradatelným opylovačem velkého množství plodin. Vzhledem k tomu, že v posledních letech je zaznamenáván velký úbytek včel, vlivem včelích nemocí, i úbytkem včelařů, je jakýkoliv chov včel záslužnou činností. I Pražáci nebo obyvatelé jiných měst mají třeba zahrádky a opylení pěstovaných rostlin uvítají.

"Zavolat policii, že mě ohrožuje", by asi i u policistů vyvolalo smích. Jen snad v extrémním případě, kdy by dotyčný byl vážný alergik na včelí píchnutí, by nebyl důvod úly likvidovat. Existují léky a náhodné píchnutí může způsobit i vosa přilákaná na vůni zmrzliny.
Ještě jsem neviděl, že by v normálním případě včela medonosná někoho ohrožovala. Třeba lítají okolo, ale nemají vůbec zájem někoho píchat. To se stane jen v případě, že naopak člověk ohrozí včelu. Ta se pak žihadlem brání.
""Osobně to přirovnávám, jako když vás napadne souseda pes a pokouše.""
--- Zasahující záchranáři. -- Tu pravou nohu potrhanou od rotvailera zatím necháme, na druhé noze má devastující zranění od včely... :-D:-D

Nevím jak tě včely v bytovce omezují, ale několik možností. Nepěstovat na svém pozemku rostliny, které kvetou, dát do oken sítě proti hmyzu a pokud je to soused v těsné blízkosti udělat neprůletný plot a včely se zvednou a letí do větší dálky.

"Jen snad v extrémním případě, kdy by dotyčný byl vážný alergik na včelí píchnutí, by nebyl důvod úly likvidovat."

Mně by hlavně přišlo úchylné, kdyby se kvůli kriplům měli přestat chovat včely. Pokud je někdo alergický na bodnutí včelou je to JEN A POUZE jeho problém. Nechť tím neobtěžuje ostatní...
Přizpůsobovat život lidí na planetě těm méně životaschopným jedincům je cesta do pekel.

Dam este jednu radu...precitaj si nieco o vcelach...hlavne tu stat o tom, ako ked vyhynu vcely tak sa do 2-3 rokov poberie za nimi cele ludstvo.
S troskou nadsazky mozem povedat, ze prave vcel to tu cele este drzia nad vodou.
Ty si co mal z biologie? Si myslis, ze tie stromy a rastliny sa opeluju same, co rastu v meste? Kde by si bol bez vciel? Sedel by si medzi blkmi betonu a cumel na sedu stenu.
Vlastne necumel, bez vciel by si bol uz davno mrtvy.

Včely jsou celkem v pohodě. Ty jdou za pilem a když žádný nenajdou tak příště nepřiletí. I když myslím, že pokud máte kytky, tak by to asi nebylo dobré. Nejhorší jsou vosy, zvlášť tak ke konci léta, kdy začínají bloudit. Jinak přes léto můžete mít na blkóně vosí hnízdo ani o tom nemusíte vědět, přecejenom se straní lidí.
Už jenom to, že jsou to v podstatě kamikaze, tak si svůj útok důkladně rozmyslí, protože je to to poslední, co v životě udělají. Bavíme se samozřejmě o mírumilovné české všele medonosné ne o amerických útočných včelách. Pokud neohrozíte jejich úl, útočit nebudou.
Vloni bylo dost sršňů, tak jak jsem v životě tento hmyz neviděl, vloni jsme z bytu každý den minimálně jednoho vyháněli. Naštěstí sršni jsou taky v pohodě a neútočí. Několik let předtím zase bylo dost čmeláků, také jsem jich nikdy předtím tolik neviděl, asi to vzali za včely, kterých bylo toho roku méně.
Mě teda přijdou nejotravnější mouchy. A jsou samozřejmě daleko horší věci, třeba sousedi, co hulí na balkóně nebo i v baráku (přestože podle domovního řádu jsou veškeré společenské prostory nekuřácké, je občas nahuleno nejen na chodbách a garážích, ale i v kočárkárně).

Radu bych měl, nechat tomu čas, třeba si na sebe zvyknete.
To že někdo udržuje úly i ve městě bych považoval spíš za záslužnou činnost, než za něco opovrženíhodného. Poslední roky si všímám, jak příroda v mém okolí mizí. Ještě jako dětam nám nepřišlo nic divného na to, že chodíme do školky kolem zahrádek, kde jsou slepice a další domácí zvířata. Dnes je většina těchto zahrádek vydlážděná (bazén a stání pro auto plus kousek anglického trávníku) nebo zpustlá. Slyšet klepat datla nebo kokrhat kohouta, to už se mi nepoštěstí. Ani nevim, kdy a kde jsem viděl naposledy úly, ale někde být musí, protože včely vídám zcela běžně. A zásluhou evropských dotací se "kultivují" různá místa - kde byla dřív divočina, jsou nyní uválené cesty a nebo spíš asfalt.