Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Predoperacni dieta zlucniku, co jist, kdy a kolik.

Nazdar vlcaci.
Predem, zvolil jsem kategorii zdravi, nemohu zaroven zvolit i zivotosprava, nebo vareni.

- Za necelé 4 tydny mam naprogramovanou laparoskopickou chirurgickou operaci zlucniku.
- Jelikoz ma jit o docela beznou vec, ktera postihuje velké % lidi (aji tak jsem z toho docela vystihovanej) si dovoluji polozit par otazek, jelikoz je moznost ze nekdo bude moci odpovedet, poradit.
* V zamestani tim prosli teda 2 kolegové, ale ti byly operovani rezem a 3 dny po radiologii. Rady blyznich se mi dostavaji spise post-operacni.

Jak vytvorit jidelnicek, jaké potraviny zvolit

"Hlavne co me zajima, jaka strava, nebo jak mam vyvorit jidelnicek."
- Chirurg mi jen rekl, at se hlavne vyvaruju mastnym a korenenym jidlum, koureni a kave, ale blysi informace mi primo nedal.
- Uz odjakziva (jsem z jizni moravy, takze odkojeny na zabijackach které byly na denim poradku), jsem jedlik uzenych, varenych kolen s krenem, uzené klobasy, nebo grilovana zebra, vse s kosti, jsem opravu pojidac masa a hlavne pikatni, tabaska, palivé papricky (pres internet zakupuji i s podstatne vysim Kapsaicinem) toho se nemuzu nabazit ! Nejaké diety jsou pro mne spanelska vesnice.
* Mozna to vypada ze jsem jedlik (a hovado), docela udrzuji postavu a sportuji a ma strava neni vylozene nejak spatna. V mém pripade jde spise o genetickou dedicnost od matciny strany.

- Na internetu koluji ruzné diety, v jedné jsem videl hned na zacatku cerna kava a caj s mlékem. Stranku jsem okamzite zavrel.
- Kuprikladu ryze, to je ale hodne obecné ryze je hodne druhu "bila, basmati, celeralni etc" tak jakou zvolit ?
- To samé treba "Ryby", vsechny ryby nemaji stejny obsah tuku, nekteré jsou mastnejsi, vadi to nevadi (uzené predpokladam ze ne), opravdu si pokladam spoutu otazek.
- Pecivo ? Nekde pisou vanocka to se mi taky nejak nezda (uz v zaklade kolik je v ni masla, nebo tuku), bilé, tmavé pecivo, celozrné ?

- Byl nekdo z Vas ve stejné situaci ? Sestavovali jste si, nebo prosli jste si timto pred-operacnim jidelnickem ?
* Rozumim, ze nekomu také nemusi vse sednout a muze to byt rychle invidualni, ale snad existuji nejaké zakladni pravdila ne ?

"Otazka na uzivatele IQ37"
- Jelikoz jsi jiz nekolikrat psal ze jsi byl "pod kudlou", tak jsem vyvodil ze mas pravdepodobne v 'Nemocnici' jiz prechodné bydliste, nemas nejakou zkusenost o kterou by jses mohl podelit ?
* Klidne pres soukromé zpravy.

Dekuji za mozné navrhy, odkazy ci uzitecné informace.
* Otazku jsem nepolozil samozrejme jen zde na poradna.net, rad bych ziskal vice informaci které by mne mohli navést k nejakému zaveru. Alespon do doby, nez si udelam schuzku s nejakym dietologem.
PS: Omlouvam se za gramatické chyby.
XoXo

"Otazka na uzivatele IQ37"
- Jelikoz jsi jiz nekolikrat psal ze jsi byl "pod kudlou", tak jsem vyvodil ze mas pravdepodobne v 'Nemocnici' jiz prechodné bydliste

Se žlučníkem ti neporadím, v nemocnici jsem byl s jinými problémy.
Ale na netu je k žlučníkové dietě určitě dost témat.

Můj internista mi doporučil jíst libové maso a zeleninu (prý toho můžu zbaštit, kolik chci). Kdo není zvyklý jíst ve větší míře zeleninu, tak to bude mít zpočátku těžší, ale dá se na to zvykout. Tohle bude asi platit i pro žlučníkáře.

Doporučuje se pět jídel denně (pravidelná strava).

Zlucnik si nechavas az napotom jo :-p
Dik za odpoved, neco na tom bude, jelikoz to souhlasi s tim zakladem co mam jiz nejak overeny (i to co psal L-Core)
Vyradit :
Tucná jídla
Kavu
Alkohol
Pikantni
Korenené
To co obsahuje hodne cholesterolu.
Cervené maso
Cerstve bílé pecivo

Doporucují:
Varená zelenina (jak pises kolik chces)
Bíle maso, ryby
Pitny rezim (alespon 1.5 az 3L dene)
Jidlo rozdelovat na mensi porce a opet jak uvadis tak 4x / 5x dene.
Nizkotucné syry, kefír
Ryze (zrejme bíla by mela byt v
Maslo by popripade nemelo by problém, kdyz se na nem nepece, jen polozit kousek na jiz hotové maso.

Jeste jednou diky za vaznost a samozreme za odpoved.

Jj. Cholagol je skoro zázrak - téměř okamžitý nástup, rychlá úleva. My slinivkáři máme ještě rádi Pancreolan ]:).

Pro XoXo: ty rady s dietama jsou v pořádku, neznamená to ovšem, že časem (měsíc/dva) nemůžeš najet na normální stravu (tedy i tvá /i má/ oblíbená kolena). Tělo si zvykne a produkci žluči převezmou játra. Žlučník je v dnešní době přežitek a anachronismus...

My slinivkáři

Tesi mne, zlucnikar.
- Jasny no, chapu ze se telo musi nejak preorientovat. Jenom zatim nemuzu najit ten "Cholagol", docela me to zajima. (i kdyz za mesic by mel byt stejne venku).
* Holt uz konci mladé leta no .. V alkoholu si nejak nelibuju, ale vzpominam ze ve dvaceti skoro abstentni kocovina, dnes 3 piva a kocovina jeste tyden.

- Asi opisu aktivni slozky toho "Cholagonu" a ukazu to lekari, at mi doporuci neco na ten zpusob, neco co obsahuje ty samé aktivni slozky.
* Jinak diety nebo tak neco me vylozene nejak neobtezuji, ono neni spatné sem tam to telo trochu procistit i kdyz vylozene se nejak spatne nestravuji (nejsem pojidac kebabu a chlivu z McDonaldu).

Složení

Léčivé látky:

Curcumae longae rhizomatis pigmenta 0,0225 g, Magnesii salicylas tetrahydricus 0,18 g, Menthae piperitae etheroleum 3,6 g, Eucalypti etheroleum 1,926 g, Frangulaemodinum 0,009 g v 10 ml.

1 ml přípravku = 30 kapek

Pomocné látky:

Bezvodý ethanol, levomenthol panenský olivový olej.

Indikační skupina

Choleretikum, cholekinetikum.