Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem běžné kaštany,, proč jsou tak trpké

Proč jsou syrovné běžné kaštany tak trpké? co je to za látku? Jsou jedované? Na wikiepdii se píše ve větším množství ano a taky že udajně celá rostlina je jedovatá.

Změní se to po upečení? (

jedlé kaštany jsou něco jiného...) (mmimochodem jsou jedlé kaštany za syrova také trpké)?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Kdyby se běžný kaštany daly jíst po upečení, tak by to lidi dávno žrali a nehledali by jedlý kaštany…
Prasak 10.11.2019 14:17
Prasak
Mne moj gastan zacal aso mesiac pred zberom usychat, plody som sice pozbieral, ale boli male, mali n…
fleg 10.11.2019 17:14
fleg
Japa to de? Nad kastanem taky premejslim, on by se sem vesel, ale prijde mi to dost narocnej strom n…
bahno 11.11.2019 22:11
bahno
Ja som zasadil najprv dva...po roku jeden vyschol. Dalsiemu som dokupil kamosov po par rokoch a cudu… poslední
fleg 11.11.2019 22:57
fleg

Kdyby se běžný kaštany daly jíst po upečení, tak by to lidi dávno žrali a nehledali by jedlý kaštany. Ony ty jedlý kaštany mají svůj název od něčeho odvozen.

Jedlý kaštany se dají jíst i syrový, ale krom svrchní slupky je třeba sloupnout i tu druhou, co balí jádro. Jako malí jsme to tak dělali.
Teď už si je jen občas koupím v obchodě, protože ty co najdu pod stromem, jsou většinou (v posledních letech) dost vyschlý a na pečení nevhodný. Letos jsem na ně šel příliš brzy, byly ještě napůl bílý, i když už chuchvalce padaly ze stromů. Kdybych na ně ještě týden/dva čekal, tak mi to vyberou další sběrači, protože jedlý kaštany jsou poměrně vzácný, osobně vím jen o jedné lokalitě.

Japa to de? Nad kastanem taky premejslim, on by se sem vesel, ale prijde mi to dost narocnej strom na teplo, tak nevim. Mam tu morusi a po 7 letech je to takovej malej stromek, vzdycky 30cm naroste a 20cm omrzne... Tak mam obavu, ze kastan bude ta sama pisnicka. Ale treba vino taky 3 roky stavkovalo, prirustky prd, plody zadny a ted se rozjelo jak parni lokomotiva, sice letos jen par hroznu, ale nahodilo nekolik dvou az trimetrovejch slahounu, az jsem cumel, loni na jare melo 60cm a ted mi jede po strese u vchodu do baraku.

Ja som zasadil najprv dva...po roku jeden vyschol.
Dalsiemu som dokupil kamosov po par rokoch a cuduj sa svete na 5 rok zacal rodit. Dnes ma 2,5m a ja sa len modlim, aby sa na jar zazelenal.
Tie 2 co som kupil sa spravaju divne...boli rovnako velke, pricom jeden uz prerastol druheho asi o 40cm. Na druhej strane ten mensi (asi 70cm vysoky) mal tento rok (druhy rok u mna) uz plod.
Pritom gastany maju rodit po 7-10 rokoch az.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru