Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdo má přednost?

Ahoj, s kolegou se nemůžeme shodnout, kdo má přednost, zda vozidlo z výhledu musí dávat přednost, nebo ti co přijíždí zleva musí dát vozidlu přednost? Žádná značka tam není, aleje tam ta čára.
Cwfg

Díky

P.S.: je to parkoviště u globusu v Liberci

mno... tak to bych tak zase úplně netvrdil.

1. zásadní zda se jedná o křižovatku je pouze to, jestli je parkoviště součástí silniční sítě.
2. v tomto by zcela jednoznačně mělo být nápomocno vodorovné a svislé značení (ovšem u toho vodorovného se leckdy dějí věci); specificky nepřerušená krajniční čára (edit: správně vodicí čára V4) by měla deklarovat, že se nejedná o křižovatku.
3. pokud by měla platit unoverzální přednost zprava, tak brzdíme u každého vyústění lesní cesty...

Ovšem lidi jsou trubky a nikde není psáno, že ten co maloval čáru si tyhle věci vůbec neuvědomil.

w) křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci,

edit: http://www.pjpk.cz/data/USR_001_2_8_TP/TP_133.pdf konkrétně pak kapitola 2:

Vodicí čára se umísťuje na vnitřní hranu vodicího proužku dle příslušné ČSN. Na pozemní komunikaci bez
vodícího proužku se vodicí čára umísťuje při okraji zpevněné části komunikace. V obci se u zvýšených
obrubníků nemusí vodicí čára vyznačovat.
Vodicí čarou v provedení nepřerušované čáry se odděluje plocha vyhrazená pro nouzové stání označená
svislou značkou č. IP 9 „Nouzové stání“. Rovněž se vodicí čára nepřerušuje v místě vyústění místa
ležícího mimo pozemní komunikaci (výjezdy z domů apod.)

Vodicí čára v provedení přerušované čáry se vyznačuje například v úseku dovoleného vjetí na přilehlé
parkoviště, do zastávkového pruhu apod.

edit2: to jsem zase proj*bal času na hledání technické dokumentace... :-D

V tom právě problém není. Zákon mluví jasně. Kde není upravena přednost dopravním značením, platí pravidlo pravé ruky. Šlus, ende, finito. A to platí i na mé zahradě, poli, letišti a kdekoliv jinde. Samozřejmě pro lidi s řidičákem, který opravňuje jezdit vozidlem dle pravidel. Jinak by do sebe totiž lidi naráželi. Celkem zbytečně. Pokud na křížení polních cest na vašem soukromém poli, které není žádnou komunikací pojedete kombajnem a zprava pojede váš syn v trabantu a oba budete mít řidičák a vy mu nedáte přednost zprava a zabijete ho, tak vám soudce řekne, že jako řidiči máte vědět o pravidlu pravé ruky a že jste mu měl dát přednost. Tvrzení, že tam žádná pravidla neplatí neobstojí. Stejně jako by si někdo mohl myslet, že po svém poli může jezdit ožralej. :-D
https://www.auto.cz/kde-plati-pravidla-silnicniho-provozu-vsude-temer-108770

Tak ještě jednou, protože jsi stále mimo. Křižovatka je místo, kde se potkávají dvě komunikace. Pokud se jedná např. o soukromé parkoviště, tak o křižovatku nejde, ale jde o vyjíždění na silnici z místa mimo vozovku. To určuje mj. vodorovné značení, viz technická dokumentace výše.

Že se pro ježdění po parkovišti používá pravidlo pravé ruky, to je hezké, ale souvislost s křižovatkami tam není.