Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pachuť kotlety(pečeně)

Zdravím, mám otázku na chuť masa.
Těžko popsat něco jako je chuť jídla, ale možná mě někdo pochopí.

V jednom řetězci řeznictví, když koupím kotletu(pečeni), tak ta má téměř vždy takovou pachuť. Je jedno, jestli ji doma udělám rozmraženou, nebo tak jak ji přinesu. Pokud ji koupím v Albertu, klidně i v akci, tak tu pachuť nemá téměř nikdy. Myslím si, že nevhodným skladováním u mě to nebude.

Ta pachuť masa je cítit při jakékoliv úpravě. Je jedno, jestli to je čína, ve špagetách, řízky v obalu, nebo ogrilované. Je zajímavé, že tu pachuť vnímám já, ale moje baba ne.

Máte někdo tušení, o čem mluvím, čím to může být a jak tomu eventuálně předcházet? Zatím to řeším tak, že to maso tam nekupuji.

Taky je zajímavé, že jak koupím v tom řeznickém řetězci hovězí kližku(na guláš), tak ji v papiňaku mohu vařit třeba 3-4hodiny, maso se začne rozpadat, ale jednotlivé vlákna jsou furt tuhé a "houževnaté jak silon". Když koupím kližku v Albertu(ne, neberte to jako reklamu na něj. Jen ji kupuji tam, kde vím, že se nespálím), tak je maso měkké v papińaku za chvilu, maso je krásně měkoučké a vlákna jdou pokousat v délce i tak napříč. Tuto vlastnost ale potvrzuje i moje baba. Máte někdo tušení, proč to od jednoho dodavatele dělá a od jiného ne?

děkuji

"Jen ji kupuji tam, kde vím, že se nespálím"
A to je zároveň to najsprávnejšie riešenie problému. Ide o to, že tuhosť mäsa závisí hlavne od veku a pachute spôsobuje druh krmiva niekoľko mesiacov pred porážkou zvieraťa. Na balenom mäse si všímaj údaje na obale, tj. vek a kde a kým bolo mäso vyrobené, vo výseku sa tieto veci dajú tiež zistiť.
Dobrú chuť!

Taky je klidne mozne, ze pachut ma maso z alberta, ale uz jsi na ni zvykly a jeji nedostatek vnimas jako chybu ... A taky zalezi na tom, jak je maso zpracovane, stare a spouste jinych faktoru.

(Me napriklad puh-er chutna a smrdi jako plesniva knihovna, jini naopak jeho chut a vuni ocenuji)

Také u více druhů nabídek stejné části zvěrstva cítím trochu rozdílnou chut, došel jsem na to, že alespoň část je tím, jak je to chov, nebo zvíře krmeno a podle toho jak jsou obézní.

Nekteré tipuji jsou nadupované aby rychleji tloustli (i na tom masu to jde vidět) a pak tam cítím jakoby takovou hnusnou mastnou podchuť které se nedá zbavit bez ohledu jak je maso upraveno.
(možná tam hraje roli čím jsou krmeny, OGM a podobně, ty co jsou venku v přírodě, ohrade, chutnají zpravidla lépe, ale to platí pro všechno né jen maso :)

Každý řetězec má své dodavatele a nasmlouvané ceny. Nejvíc záleží čím se zvířata krmí. Tak určitě budou rozdíly mezi řetězci, jelikož má někdo maso z Polska a někdo odjinud. Jinak jen příklad jak to chodí ve výkrmu prasat. Selata se narodí v Holandsku, po odstavení od prasnice se dovezou do ČR, zde je krmí občané z Polska krmivem z Německa a po vykrmení jedou na porážku do Německa. Nám tu zůstanou jen ty hovna.