Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Česká pošta - tří-rychlostní doručování

Tak hlásím, že Česká pošta postoupila do dalšího levelu doručování.
Ke dvou rychlostnímu doručování (prioritní a normální) se přidal další stupeň - doruč si sám

Obyčejný balík z Německa.
Podle sledování prošel celnicí a včera byl uložen na poště.
Žádný pokus o doručení.
Žádné avízo ve schránce.

Tak jsem zavolal na poštu, jestli to znamená, že na poště skončil a mohu si pro něj přijít. Prý ano.
Na poště jsem se ptal, jestli je normální, že už ani nedoručují a ani nedají vědět, že tam nějaký balík je.
Odpověď: nedoručujeme, protože by se to nevešlo do schránky (to přece nic nemění na tom, že může pošťačka zazvonit). Avízo nedáváme. Vedoucí to prý obvolávala. WTF?

Takže když není na balíku tel. číslo, tak se člověk ani nedozví, že nějaký balík na poště má a balík pak cestuje zpět.
Zaplatíte si doručení a pošta to prostě bez pokusu o doručení uloží na poště a ani nedá vědět?

Chápu, že koncem listopadu zjistili, že budou opět Vánoce a bude víc doručování. Na to už si všichni zvykli. Ale že úplně přestanou doručovat a ani nedají vědět? To čekají, že lidi budou obden volat na poštu a zjišťovat, zda tam náhodou nemají něco, co jim mělo být doručeno, aby si to mohli vyzvednout? Zvlášť, když má pošta otevřeno do 16:00?

Žádná novinka ... už z léta. To nemá ani cenu komentovat. Měl jsem balík z ciziny taky a díky sledování zásilek jsem o něm měl přehled. Taky bez pokusu o doručení, ani zpráva ve schránce, zůstal balík na poště. Jsem si nafotil stránku z webu - o uložení, s tím šel na poštu, balík mi vydali, ani jsem tam nevolal. Balík jsem měl 3 dny doma už dávno vybalený, pak přišla zpráva do schránky - výzva k vyzvednutí. To jsou služby jak noha, obzvlášt, jak balík došel v červnu (žeby taky předvánoční shon?).

Já poznal už i čtvrtý level doručování - buď doručovatelem místo pošty.
Ve schránce jsem včera našel lístek o uložení zásilky na poště. Problém byl v tom, že nebyl pro mě, ale pro jinou osobu. Naštěstí ta osoba je moje tchyně a bydlí ve vedlejším vchodu (a tohle se už bohužel stalo opakovaně!). Takže jsem jim to tam odnesl. Když jsem to říkal tchánovi, tak mi kontroval tím, že jim zase přiletěla do schránky složenka pro chlapa, co už tam nebydlí.
Ti pošťáci jsou buď úplně tupí, nebo jim je to všechno totálně u prdele, nebo jsou to analfabeti, protože všichni máme příjmení začínající na stejný písmeno (včetně toho odstěhovanýho chlapa). Tak to prostě jeb*ou do schránky, která alespoň vzdáleně připomíná jméno adresáta. Pracovat na poště je fakt diagnóza. Hlavně že chtějí zeštíhlit o dalších 2400 lidí. Gud lák, ČP!

Taky nám běžně končí ve schránce cizí korespondence, stejně tak jako u nich naše. Pochopim to, když odesílatel nenapíše číslo popisné, naše jméno je (podle doručovatelky) na sídlišti pětkrát, z toho jednou ve vedlejším baráku a jednou naproti. Ne vždy je to jméno stejné, někdy je jen vzdáleně podobné. Ale když tam číslo je a stejně to dojde blbě (a to se stává, sice poměrně mimořádně, ale s ohledem na objem korespondence je i jednou za rok pořád moc), to už je opravdu diagnóza. Třeba je v tom vyšší úmysl - umožnit lidem, aby se seznámili; ovšem nic takového si odesílatel nezaplatil. Ale pošta je v pohodě, ta své peníze už dostala.
Nedávno jsem naprostou náhodou objevil povídání o rakouské poště - http://apolach.cz/?p=740 . Podle toho, co se tam píše o jejím fungování, jsme na tom ještě celkem dobře.

Tak jsem si přečetl povídání o Rakouské poště a zjišťuji, že naše pošta má ještě co dohánět v tom aby odradila zákazníky. Válčím s poštou již od 80 let. Naposledy mě dostala skutečnost když skončilo moje životní pojištění v důsledku dosažení 65 let a šel jsem si na poštu zrušit ze SIPa poplatek za tuto pojistku. Bylo mi řečeno, že to zrušit já ani pošta nemůžu, že to může zrušit pouze pojišťovna a to mi hlava nebrala, když jsem si platbu do SIPa zadával já. Pojišťovna to ale správně zrušila, jen je to nelogické, protože pokud bych to platil z účtu tak si to mohu zrušit sám.

pokud bych to platil z účtu tak si to mohu zrušit sám.

Já mám dojem, že že zřízením sipo a převodem platby na něj platí ta dotčená firma nějaký poplatek za transakci oné sipo službě a proto to má ukončit ona firma.

Teoreticky by s převodem tvých plateb na sipo nemusela souhlasit.
Ale to mám jen tak v hlavě z dob dávno minulých. Takže bez záruky.

Ono to je tak, že ona firma (plynárny, elektrárny, internety, telefony) si berou z účtu zákazníka kolik je třeba, takže to oni musí ukončit odběr, ne zákazník. SIPO je inkasní platba, nikoliv příkazová. Za SIPO platí především koncový uživatel, tedy ten, na koho je napsáno, taky mi za to chodí každý měsíc složenka. A platba za něj je stejná, ať je tam inkasováno 50 položek, nebo jen jedna. Proto se SIPO dělá, aby více pravidelných převodů bylo placeno jedním malým poplatkem, nikoliv každý zvlášť. V době bankovních převodů zdarma to může vypadat jako relikt minulosti, ale stále je to využívaná služba. Třeba už kvůli platbě koncesionářských poplatků za TV a rozhlas.

Tak má to svoje výhody - při změně účtu je migrace inkasa záležitost jedné položky, než všech, co se na SIPO vyskytují.
Jak jsem psal, je to relikt z doby, kdy se platilo za každý pohyb peněz na účtu, takže jediná platba vyšla levněji. A taky se to platilo ručně na poště, hezky na dřevo, jedna složenka jednou měsíčně.

Ja mam ted balik na poste, je tam od 7. 1. Jeste mi neprisel ani papir do schranky o ulozeni baliku na poste. Kdybych nemela sledovaci cislo zasilky, tak ani nevim, ze uz tam je. To jsou sluzby fakt 3-[
Hlavne ze o dve kila za zastupovani v celnim rizeni si rict nezapomenou.

Tak další zážitek.
Při sledování zásilky najednou poslední zápis - zásilka uložena na poště na žádost adresáta.
Takže ČP už se ani nepokouší doručovat, sprostě si za vás a bez vašeho vědomí změní doručení na poštu, tam vyklopí auto a frčí pryč.
Nejhorší ale je, že nebýt sledování, tak se o tom ani nedozvíte, protože i kdyby se to pokusili doručit a vy jste nebyli doma, tak u zásilek ze zahraničí nedávají papírek.

Kolik takových zásilek se po nevyzvednutí vrací zpět? Proč? Protože Česká pošta

Podobna zkusenost pred par dny, kdybych si v cinskem eshopu dost krkolomne nezjistil sledovaci cislo, tak balik vubec nedostanu, v administraci jsem se dozvedel jen "delivery failed" a cislo zasilky jsem musel tahat primo z linku. A kdyz to zadam na web posty, tak "adresat nezastizen". Ve schrance nic, sms nic, v mailu nic, cele dny je nekdo doma. Za par dnu tam pujdu rvat, to bude rodeo. Ze se na doruceni vyse*ou je jedna vec, ale ze mi ani nikdo neda vedet, abych si pro to prisel, to uz je hodne pres caru. A jestli to mezitim poslou zpatky, bude rodeo na druhou.

Doporučené dopisy to je absolutní tragédie. Dva dopisy poslané z jednoho úřadu v týdenním rozestupu přijdou spolu 14 dní od poslání toho prvního. Ministerstvo vnitra už ani dopisy, které by mělo posílat doporučeně tak nedělá a posílá je obyčejně. Doporučený dopis z úřadu práce, který mám vzdálen cca 2,5 km přišel až 9 dní od odeslání. Kdybych se tu cestu plazil tak ho mám doma několikrát rychleji. Na České poště je dokázáno kam až může dojít podnik pod vedením státu. Nikdy jsem nebyl komunista, ale pokud tu lidé na funkcích u státních podniků nebudou mít strach tak to půjde pořád z kopce.

Jo nějak tak probíhalo doručení taky z číny přes amazon (takže procleno atd. protože mým protějškem nebyla čína, ale německo). Jestli to zkoušeli nebo ne těžko říct, možná se opravdu trefili do doby, kdy nikdo nebyl doma (ovšem geodata z pokusu o doručení jsou dostupná jen registrovaným, takže prověřit jsem to nemohl). Zásilku jsem bedlivě sledoval. V den objednání dorazila na čínské letiště do skladu, po pár dnech už byla v Praze na Ruzyni, kde dostala české číslo. Pak se nic nedělo asi týden (Mimochodem, zazímco čínské nebo prostě zahraniční sledování bylo na sekundy - na sekundu přesně bylo kdy naložili krabici do letadla a pod. (byť se to ukazovalo třeba až dva dny poté) - to české je jenom na dny). A taky jen díky sledování (zásilku jsem sledoval bedlivě) jsem viděl, že ji pošta doručuje, zrovna v blbý den, kdy nejsem doma (celé dny je někdo doma, tehdy asi 2 hodiny nikdo doma nebyl, je pravděpodobné, že doručovali právě v tu dobu). Tak na druhý den ráno se vypravím na poštu, kde jsem zásilku normálně vyzvednul. Až potud vše normální. Až na to, že lísteček "adresát nezastižen" přišel po 14 dnech, přičemž doba uložení byla jen 7 dnů. Takže kdybych bedlivě nesledoval, tak jde možná zásilka zpátky v číně.

Po létech to zjednodušili, už mají jen jednorychlostní doručování, známky s písmeny A, B, C vydávají už jen z tradice. Všechno jde stejně pomalu. Ostatně já jsdem od začátku říkal, že je to nesmysl.
Určitý rekord se poště povedl minulý měsíc. Dopis z Klatov putoval přesně 14 dnů. Vhozen do schránky v sobotu (počítejme od pondělí, o víkendech se nevybírá, také razítko bylo pondělní), týden nic, další týden nic (to není možné, to už ho museli ztratit) a až třetí týden v pondělí jsme jej měli doma ve schránce. Tedy čistého času 14 dnů v poštovní přepravě. Ne že bych nezažil delší doručování (i šest neděl a víc), ale to byla vždy cizina, po čechách obvyle stačil týden.
Rekord opačný se povedl v létě. Cestou na dovolenou jsme dostali bláznivý nápad poslat pohled příbuzným. No ono když tak ve vídni čekáme na vlak (a že se nemůžeme spolehnout na dochvilnost, nechali jsme si tam raději 2.5 hodiny namísto půl hodiny), nápady jsou různé. Tak koupíme pohled, přímo na nádraží mají výběr, známky má ale prý jen pošta, naštěstí je za rohem (ještě by se prý to dalo stihnout - 5 minut před pátou, pošta má do pěti) a podle instrukcí prodavače jsem ji skutečně našel. Známky jsem koupil, tak jsme mohli pohled vypsat. A teď kde je poštovní schránka, prošel jsem nádraží křížem krážem a nic, no tak zkusíme tu poštu, tam snad schránka bude. A byla, ale jen uvnitř a už bylo zavřeno (co by bylo za problém udělat díru na dopisy zvenku). Takže dovnitř do "samoobslužné zóny" se muselo na platební kartu (jako k některým bankomatům u nás), i to jsme překonali a dopis do schránky hodili. No ale proč to celé píšu je to, že druhý den dopoledne - to už jsme čekali na další (poslední přestup) ve stanici Miláno Rogoredo (taková díra, kde vůbec nic neni (jen tam zastavují i významnější vlaky i vlaky Freccia asi jako naše Praha Libeň nebo Holešovice), ale navazoval tam vlak z Rakouska na transiltalský vlak do Kalábrie, měli jsme před sebou posledních 8 hodin cesty), když jsme příbuzným volali, že jsme už v Itálii byť teprve na samém začátku, tak nám děkovali za pohled z Vídně. Tedy z Vídně putoval do zapadlé vesničky na okraji středočeského kraje doslova pár hodin. Někdy se holt poštěstí, přitom co jsem četl, tak rakouská pošta je snad ještě horší, než ta česká.

Tak rakouska posta to ale nedorucovala v CR, ne? :-)

Jinak ja posilala pohled z dovolene v Recku, jeden do CR, druhy do Francie. Oba dorazily v rozmezi par dni po cca 3 tydnech od odeslani. Takze recka, ceska a francouzska posta si muzou celkem podat ruku :-)

Na druhou stranu, posilala jsem balik z CR do Francie, 14 dni pred Vanoci. Rikala jsem si, ze to beztak dojde az po Novem roce. Houbeles, k memu uzasu to doslo presne po tydnu.

Holt je to asi o nahode.