Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Voš nebo VŠ

Dobrý den,

řeším dilema skrze pokračování ve studiu. Tento rok maturuji z technického oboru Autotronik(nástavba). Jelikož bych se ještě rád dovzdělal v oboru tak jsem prošel pár vysokých škol a nějaké ty vyšší odborné školy.
Našel jsem si odbornou školu v Zábřehu, která se specializuje na Diagnostiku silničních vozidel, ale v okolí slýchám že titul DiS. je vlastně zbytečný, proto jsem se podíval na vysokou školu. Konkrétně Mendelovu univerzitu v Brně, obor aplikovaná technika. Obor je celkem spjatý s mým zaměřením, ale mám velké obavy z předmětů prvního ročníku, a to konkrétně asi klasické trio - Matematika, Fyzika a chemie. Proto bych se rád zeptal, jestli průměrně blbej člověk je schopný se naučit matematiku a fyziku na vysokoškolské úrovni. Je mi jasné že zadarmo to nebude, ale nerad bych ztratil ten půlrok života. Co se týče dosavadních výsledků, tak si myslím že nejsou úplně špatné průměr za poslední 3 ročníky + 1. pol. mi vychází něco kolem 1.75.(průměr mi kazí hlavně ta matematika s fyzikou :.( ) Momentálně jsem přesně 50 na 50 a nemůžu si pomoci. Pokud by někdo měl nějaké postřehy nebo zkušenosti byl bych moc rád, kdyby se o ně podělil. ( nejlépe přímo s touto školou, ale budu rád za cokoliv)

Děkuji a přeji hezký den.

Předmět Autor Datum
Těžko radit. Když tu VŠ zkusíš, možná ti to nevyjde. Když ji ani nezkusíš, nevyjde ti to určitě. A m…
Yarda 12.04.2022 07:20
Yarda
To máte pravdu, na jednu stranu bych rok nerad ztratil, ale i kdybych jej ztratil, tak bych se ještě…
Dominik0101 12.04.2022 15:07
Dominik0101
Jestli máš problém s matematikou a fyzikou už na střední škole, tak si technickou VŠ hodně důkladně…
Prasak 12.04.2022 17:22
Prasak
Děkuji moc, přihlášku mám podanou, kdyby náhodou, ale momentálně jsem tedy víc nakloněný na stranu V…
Dominik0101 12.04.2022 18:07
Dominik0101
Já už chodím akorát sem https://fel.cvut.cz/cz/elektra/setkani/setkani_2020 Pak to tam zkoušel můj m…
Yarda 12.04.2022 19:06
Yarda
...Dneska se dělají taková zvěrstva... to si pletou jen rodiče, co chtějí mít od synáčka titul. - d… poslední
lední brtník 15.04.2022 20:42
lední brtník
Je potřeba si uvědomit, že matika nejde naučit, ta se musí pochopit. Ale jakmile ji pochopíš, už ti…
Zdenál 12.04.2022 21:17
Zdenál
IMHO mnohdy se z matematiky dělá Velká Věda, někdy zbytečně a pedagózi si možná spíš honí své ego mí…
Yarda 13.04.2022 08:03
Yarda

To máte pravdu, na jednu stranu bych rok nerad ztratil, ale i kdybych jej ztratil, tak bych se ještě do 26let vešel, ale nemůžu se zbavit takového pocitu nevyužití příležitosti, věřím že bych s VOŠ problém neměl, ale nemám zkušenosti s vyšším vzděláváním než na maturitní úrovni, co se týče technických předmětů tak nás moc nešetřili, ale ta matika a fyzika.... Přemýšlel jsem o prázdninovém doučování alespoň z té matematiky. Upřímně vždy jsem byl ten typ co se strašně stresuje a ve výsledku to tak zlé není, zato někteří střelci podají přihlášky i když sotva prolezli pololetím. Ale to jsou jen úvahy. Také jsem přemýšlel VOŠ a pak dodělávat Bc., jenomže to už je zase 6 let, protože mi z VOŠ neuznají vůbec nic. Zatím podávám přihlášku na obě školy, ale rozhodování to teda opravdu jednoduché není :( Vy osobně máte zkušenosti s nějakou VŠ?(pokud to není moc osobní). Co se týče náročnosti na učení a porovnání se sš, dejme tomu třeba s maturitní zkouškou?

Jestli máš problém s matematikou a fyzikou už na střední škole, tak si technickou VŠ hodně důkladně rozmysli, resp. zkus si zajistit nějaký studijní materiály pro tyto školy a nahlídni do nich. Protože velká část technických předmětů na VŠ je prakticky převlečená matematika. Sám výšku nemám, ale stačilo mi, když mi bývalí spolužáci ukázali pár poznámkových sešitů, co měli - všechno matika, já bych to nedal. Zvláště, když první semestry fungují jako síto, který má oddělit zrno od plev.

Děkuji moc, přihlášku mám podanou, kdyby náhodou, ale momentálně jsem tedy víc nakloněný na stranu VoŠ, s tím že bych kombinovaně mohl dostudovat nějaký program dálkově po škole . Myslím že to je v mém případě rozumnější volba a méně násilná. Asi bych se hodně stresoval (já tak 2x tolik). Ale to si třeba časem rozmyslím :)

Já už chodím akorát sem
https://fel.cvut.cz/cz/elektra/setkani/setkani_2020
Pak to tam zkoušel můj mladší syn a to už bylo úplně jiné.
https://www.businessinfo.cz/clanky/ivan-pilny-mit-napad-nestaci-nekdo-o-nej-musi-stat/

...Dneska se dělají taková zvěrstva, že ČVUT má také bakalářský program. Vyrábí bakaláře-inženýra. To není ani průmyslovák, protože vyšel z gymplu, ale ani inženýr. Je to hybrid, který nikdo nepotřebuje...

...Dneska se dělají taková zvěrstva...

to si pletou jen rodiče, co chtějí mít od synáčka titul.
- děckovi ty roky na škole nikdo na škole nevezme, pokud se tam opravdu něco naučilo
- zaměstnavateli je jedno co máš za průmyslovku/ne/dokončenou vš, titul bakalář/magistr - chce rozumné znalosti a hlavně výsledky.
- soukromému podnikateli (osvč) je už úplně jedno, jaký papír má.
zeúms2 neplatí už 30let, chvála kapitalismu.

to jen zaostalá státní správa může ještě trvat na rakousko-uherském titulu a koho normálního to dnes zajímá? jsem ing. elektro, vut z r.1987 - co s tím dnes?

Je potřeba si uvědomit, že matika nejde naučit, ta se musí pochopit. Ale jakmile ji pochopíš, už ti nové věci půjdou (skoro) samy. Pak si třeba z faktu "1+1=2" odvodíš diferenciální a integrální počet :-)

Mé zkušenosti by ti asi moc nepomohly, studoval jsem sice přímo matiku (obor matematická analýza), ale bylo to už kdysi dávno, někdy v 80. letech minulého století. Nicméně kdybych srovnal tehdejší maturitu z matiky (na maloměstském gymplu) a 1. ročník na VŠ, bylo to asi jako kdybych z auta sedl rovnou do kokpitu velkého dopravního letadla.

IMHO mnohdy se z matematiky dělá Velká Věda, někdy zbytečně a pedagózi si možná spíš honí své ego místo aby vyjeveným studentíkům tu matematiku srozumitelně vysvětlili a nezatěžovali jim hlavu něčím co studentíci v životě nebudou potřebovat (a pokud ano, tak to do té doby stejně zapomenou a budou se to muset znovu naučit).
Mně utkvěla v hlavě první přednáška z matematiky - už nevím které, měli jsme dvě.

Operace adice je definovaná nad aditivní grupou...hodina mluvení a hodně popsaných tabulí... a operaci adice se taky říká sčítání. Operace multiplikace je definovaná nad multiplikativní grupou...hodina mluvení a hodně popsaných tabulí... a operaci multiplikace se taky říká násobení.

Přednáška IMHO měla začínat vysvětlením co je to operace (na rozdíl od relace), co je to definice a k čemu je dobrá, co se rozumí pod názvem grupa a co matematici říkají, když chtějí sčítat nebo nedej Bože násobit.
Jeden profesor povídal, že mluvil s nějakým absolventem, absolvent říkal, že se učil vysokou matematiku, teď dělá mistra třiceti ženským a z vysoké matematiky mu stačí, když si umí spočítat, kdy která půjde na mateřskou.

Když jsem potřeboval něco pochopit, abych nějak přežil zkoušku a ze zápisu co jsem si dělal na přednáškách ani z doporučených skript mi to nebylo jasné, sáhnul jsem po téhle knize:
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=p%C5%99ehled+u%C5%BEit%C3%A9+matematiky
tehdy to byla jedna kniha, teď jsou to dva díly. Když jsem studoval, tak jsem si ji půjčoval, po vystudování jsem si ji koupil, kdybych to, nedej Bože ještě někdy potřeboval.
:beer::puff:

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru