Průměrná výška spodní (podzemní) vody v ČR...? Mapy...?
Jaká je zhruba průměrná výška spodní (použivá se i termín "podzemní" (?)) vody v ČR...?
Řekněmě že chci stavět sklep 3m hluboký třeba a nemám zájem tedy narazit na spodní (podzemní) vodu... Existují online nějaké informace a ideálně mapy hladiny/výšky spodní (podzemní) vody...? Nebo alespoň nějaký "průměr" pro celou ČR jak hloboko je běžně spodní voda v ČR ...?
Ano vím, pokud budu sklep fakt stavět (3m hluboký) můžu (nebo i musím) si zaplatit hydrologa a hydrologický průzkum... To ale stojí čas a peníze atd., zatím si s tou myšlenkou opravdu jen hraji a prostě potřebuju rychle, snadno, dostupně, online a ideálně zdarma zjistit přibližnou výšku hladiny spodní vody...?
Kde to najít? Prosím přesný odkaz případně...
Děkuji
Nic podrobnějšího neexistuje: https://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_pzv.php
díky
to se zdá přímo to co hledám...
udává to teda "jen" výšku spodní vody NAD hladinou moře (a na přímo nad určitým povrchem), ale když použiju mapy.cz , turistické mapy a dám změřit vzdálenost, tak tam je i údaj o nadmořské výšce přímo toho kterého místa které chci měřit... Když si obě hodnoty odečtu, tak bych měl zjistit přímo (asi cca) hloubku podzemní vody přímo nad konkrétném místem (tedy jak hluboko je přímo pod konkrétním povrchem) (namísto její nadmořské vzdálenosti).
Díky.
Přesný odkaz nemám, ale vím že po celé ČR byly v minulosti provedeny vrty a u některých se sledoval stav spodní vody. Také to musela zjišťovat každá obec někdy kolem roku 2000 v souvislosti s hřbitovy. Určitě ty výsledky vrtů se dají na internetu najít a ti co dělají geologický průzkum se za nějaké menší peníze dostanou i k podrobnějším výsledkům. Jde jen o to zda se v místě tvého bydliště nějaký vrt se sledováním spodní vody prováděl. Myslím že to má na starosti Česká nebo Státní geologická služba.
Zajít na stavební úřad, kde by to mohli vědět.
My jsme měli ve stavebním povolení a hlavně v projektu formulaci ...pozemek je v místě s vysokou hladinou spodní vody...
Taky záleží jestli jsi na písku nebo jílu.
Poptal bych se sousedů, jak to vypadalo když kopali kanalizaci a sklepy.
A když to bude nutné, tak holt vykopeš vedle díry na sklep jinou hlubší a budeš čerpat.
Ve sklepě si pak uděláš studánku tak, jak to dělali naši předkové. A budeš mít prima vlhký sklep.
JEště se zeptám:
Na kopcích obecně bývá/lze čekat nižší hladinu spodní vody (je hlouběji), ano...?
No, já nevím. Ona třeba Vltava pramení na kopci >1200m n/m...
S tou spodní vodou je to hodně rozdílné. Místa několik desítek metrů od sebe mohou mít rozdíl i několik metrů a pokud neprovedeš monitorovací vrt tak to nebudeš vědět.
Taky jsem si říkal, na co mu bude průměrná výška v celé ČR, když potřebuje znát stav jen na konkrétním místě.
Já informace kdysi naháněl pro vrt na pitnou vodu. Mám známé geology a ty mi ukázali mapu vrtů v ČR. U toho místa kde jsem chtěl provádět vrt tak ale v mapě nic nebylo. V okolí je však minimálně 5 vrtů (4 obecní a 1 soukromý). Bohužel nikdo z nich to nedal do té databáze a tak jsem musel ptát soukromníka a na obci. Nakonec jsem od toho ustoupil i když nyní soused se o to bude asi snažit.
Jednou jsem navštívil zříceninu hradu Choustník. Kopec jako kráva. Je tam studna a chyták od průvodce byl, jak je hluboká.
Ve vzpomínce na studnu na Karlštejně padaly různé cifry.
Má prý 6m a je v ní voda.
Hrad Karlštejn nemá studnu. Je to cisterna, kam se přivádí voda z vnějšku.