Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pepřový sprej- ano nebo ne?

Dobrý den,
často se vracím z práce sama pozdě večer domů a mám docela strach. Říkala jsem si, že bych si koupila nějaký takový pepřový sprej. Kamarádka mi říkala, že takový pěnový pepřák zasáhne jenom toho útočníka a ne mě, jak je to u normálního spreje. Je to pravda? Myslíte si, že bych si ten pepřák měla koupit? Nebo bych měla spíš začít chodit někam na sebeobranu? Moje kamarádky ted začaly chodit na tu Krav Magu,ale mě by to asi moc nešlo. Asi se bojím zbytečně, ale člověk nikdy neví..:-/ Teď když jsou všude ti uprchlíci... Díky.

Velice dobry peprak je tento. Mam, hodi se i jako baterka. Osobne bych mu dal znovu pred tim penovym prednost.
Jinak paralyzer je taky moznost. Zbran typu nuz, pistole urcite ne, tam to chce jistotu, ze ji vcas vytahnes a utocnik ti to nesebere, zatimco ten peprak se da normalne nosit v ruce (jako baterku) a nebude to nikomu napadne, s pistoli v ruce chodit nesmis a s nozem v ruce to taky nebude asi zrovna vono.

Sebeobranu bych nezavrhoval, ani kdyz ti to zrovna nejde, minimalne je to pohyb (cviceni) a ten se urcite vzdy hodi.

"s pistoli v ruce chodit nesmis"

Na toto si přišel jak ? Zákon říká jen to, že nesmíš krátkou zbraň nosit viditelně pokud nepatříš k ozbrojeným složkám (policie, armáda). Tedy vzít si "dámský" revolver/pistoli do ruky a tu mít v kapse bundy nebo v kabelce, která je přes rameno, opravdu můžeš.
Pokud jde žena sama v noci např. parkem a v ruce svírá viditelně něco, co vypadá alespoň trochu jako sprej, tak to opravdu nikoho nenapadne, že by to mohl být pepřák....

Ne, opravdu to nikoho nenapadne, kdyz mas v sevrene dlani peprak, tak nikdo poradne nevi co to je, pistole v kabelce je ti leda na ... a jak uz psal ten kolega, se kterym stoprocentne souhlasim, kdyz ti pripadny nasilnik tu pistoli z ruky vyrazi, tak velmi pravdepodobne zkoncis, u toho pepraku mas porad sanci, ze te nesejme natvrdo.

Tak postup polopatě. Do ruky si vezmes pistoli, ukazovacek na spoust, a tu ruku (bez odkladani pistole) schovas v kapse nebo v kabelce jen tak, aby nebylo videt, ze pistoli drzis. Na prd ti v takovém případě opravdu není, protože vystřelit můžeš klidně skrz kabelku, aniž bys ji musel vyndavat a případný násilník ani nebude mít šanci zjistit, kde se stala chyba....

Jak jsem napsal výše, obrana musí být rozhodná a zdrcující a v žádním případě nesmí dát protivníkovi šanci zareagovat. Že by se mi chtělo při obraně sázet zrovna na pepřák... No kdo chce kam, pomozme mu tam. Pokud se bráníte s myšlenkou v hlavě: co kdyby se mi to nepovedlo, radši útočníka moc neprovokovat nebo mu neublížit. Tak s tímto mottem se fakt raději nebraňte, nebo to pro vás skončí tragicky ať už s pepřákem nebo bez něj.

jeste rekni ze tu zbran budes takhle nosit odjistenou (to uz by legalni nebylo mimo aktualni hrozici nebezpeci zcela jiste), vis, nekteri z nas se sice chteji trochu pojistit a zabezpecit, ale zase netouzi po tom, aby po zakopnuti skoncili s vertikalnim prustrelem vlastni nohy ;-) a ta sance je, zatim, rozhodne vetsi, nez ze strelnou zbran budes nutne potrebovat vzhledem k tomu, ze ji protivnik ma take..

To je zbytečné s ním rozebírat. Ani netuší o čem píše. V zákoně pochopitelně není ani slovo o jakékoli "pojistce", protože spousta pistolí ani žádnou pojistku nemá, revolvery ji nemají z principu.
Kromě toho pojistka se nenatahuje, ale nastavuje. Natahuje se tak maximálně úderník (kohoutek) a to opět jen u některých typů...

V zakone nic o pojistce byt nemusi, obecne ohrozeni je obecne platne. Nikde jsem nepsal, ze se natahuje pojistka, lepe cti. Pro nabite zbrane bez pojistky plati to same. Trvam na tom, ze nosit ji jen tak v kapse, natoz s prstem na spousti, kdy pri sebemensim uklouznuti hrozi vystrel, je nelegalni.

Tak trvat na tom můžeš, ovšem nosit nabitou zbraň s nábojem v nábojové komoře v kapse s prstem na spoušti v žádném případě nelegální není. Nelegální by bylo, až kdybys někoho tímto způsobem např. omylem postřelil. A i pak by se to nehodnotilo jako t.č. obecné ohrožení (přečti si prosím tě ten paragraf), ale jako (těžké)ublížení na zdraví z nedbalosti/usmrcení z nedbalosti. Ještě bys mohl napsat, že to není směroplatné, abys tak své znalosti práva završil.:-D

Nošení zbraně způsobem, který vylučuje její okamžité použití, se nazývá přenášení. K přenášení ti stačí/čila kategorie B (opravňující výhradně ke střelbě na střelnici ke sportovním účelům). Kategorie E ti umožňuje zbraň nosit ve stavu, který nevylučuje její okamžité použití. Tedy nabitou, odjištěnou, v kapse klidně s nataženým kohoutkem a prstem na spoušti.
Jediné, co dle zákona nesmíš, je nosit ji viditelně.

S prsten na spoušti souhlasím, to ostatní je blábol! Nabitá zbraň, tj. s nábojem v nábojové komoře je bezpečnější než zapalovač. Pokud netušíte, pak jednak v případě revolverů je převodní/blokovací kulisa, v případě pistolí zase blokovaný úderník a prvý ozub kohoutku, tyto prvky měla mimochodem už Pi vz. 52(sic!). žvást o nelegálnosti je jen bohapustý žvást bez jakékoliv znalosti problematiky. Pochopitelně zbraň se nosí v pouzdře, nikoliv po kapsách.
Znám z doslechu pouze dva případy postřelení krátkou kulovou zbraní na jedné střelnici - obé u příslušníků SNB.
Pozn.: Najděte u tohoto manuální pojistku.

Nejlepší obranou bude útěk, tedy pokud to tělesná konzistence dovolí. Taky je dobré se umět z toho vykecat, ale to nemusí ožrala pobrat. Sprej je určitě vhodný už jen pro klid v duši. Další možnost je teleskopický obušek. Přitom stále platí, že prudké myšlení o X kroků napřed, hbitý jazyk a rychlé nohy jsou tou nejlepší kombinací sebeobrany.

Už si někdy útočil s teleskopickým obuškem nebo se mu bránil, že radíš něco takového ? Kromě toho, že žena nemusí a nebude schopna dát s ním dostatečnou ránu, kterou by protivníka zneškodnila (a pokud ano, tak se jím ještě musí správně trefit), tak použití vyžaduje nejprve nápřah, kterým obušek "rozbalíte" a až pak ho můžete použít. Tedy vyžaduje oproti mnou navrhované pistoli nebo paralizéru jeden pohyb navíc .... Pokud se někdy dostanete do situace, kdy byste ho chtěl použít, zjistíte, že ten jeden pohyb navíc vás přijde zatraceně draho.

nech uz pistoli bejt, ttt ti to zcela perfektne napsal, je to fakt velky nesmysl, mozna ne pro tebe, ale pro 99% lidi ano. s teleskopickym obuskem mas pravdu, proste jednoznacne bud peprak nebo paralyzer, oboji je dobra pojistka pred nejakym tim uchylakem nebo nalitym nasilnikem. Porad nastesti nejsme ve Francii, kde vetsina pobudu (slimaku) u sebe tu pistoli (obcas i samopal) ma a tudiz jina obrana nez taky pistole vubec nedava smysl.

Problém u palné zbraně je jednak schopnost ji použít a pak také poměrně známý desetimetrový test FBI. Ovšem problém spreje, nebo paralyzéru je účinná vzdálenost, či spíše blízkost.
Prostě dobré boty a "prcháky" a vyhýbat se nebezpečným místům a krýt si záda. Tzv. "bojovým uměním" moc nefandím, obvykle cosi asijského a příliš vyumělkovaného je tak na parádu, vzal bych si spíše příklad z hospodských rvaček.
Je také rozdíl mezi náhodným útočníkem a když si nějaký útočník předem oběť vyhlédne.

Pozn.: Nevím proč lépe revolver než pistole.

K těm bojovým uměním. Ano, v zásadě máš pravdu. Vtip je to v tom najít si to použitelné, které opravdu funguje, což není vůbec nic lehkého.
Jak jsem napsal výše, toto je na samostatnou debatu, nicméně tvému názoru se absolutně nedivím, když se podívám na např. na youtube a záznamy "bojů" údajných čínských "velmistrů", které více než jakékoli bojové umění připomínají rvačku ze základní školy ...
Jestli někdo sledoval např. na streamu ten seminář krav magy v izraeli, kde pak měli svést boj s protivníkem, vypadalo to spíš jako když se ožralý vyhazovač snaží vyvést z baru stejně ožralého hosta (a to byli prý ti nejlepší studenti v krav maga sesbíraní z celého světa).
Ono pokud to v reálu pak vypadá tak jako na těch videích, tak to říká 2 veci:
1. nadrilováno/nacvičeno nemají absolutně nic
2. jejich bojové umění/technika stojí za prd a nefunguje a nemohou se tak na ni spolehnout, oni si toho jsou dobře vědomi a tak v reálné/krizové situaci hází vše, co se naučili za hlavu a bojují tak, jako by se nikdy nic neučili.

PS: Pistole se teoreticky může zaseknout (pružina v zásobníku tlačí náboj při natahování do komory), revolver se zaseknout nemůže.

Zena ma jen nekolik malo moznosti.

1.kricet a doufat, ze nekdo uslysi...v pripade zavahani utocnika, okamzite uteci.
2.Uteci
3.Moment prekvapeni...kopnout do kouli, uteci. Bohuzel moment prekvapeni je vetsinou na strane utocnika.
4.Zkusit aspon kosnout do ruky, jakkoliv se vyvleci ze sevreni a uteci
5.Peprak ci paralyzer jsou moznosti...kdyz se podari pouzit, da vice casu pro utek.

Nema ani smysl se snazit branit, protoze 60kg zena se 100kg muzi proste nikdy nemuze ubranit. Ona ani 100kg zena se 100kc muzi nemuze ubranit. Hustsi svalova tkan a kopec testosteronu davaji proste velkou prevahu. Muze ho zaskocit a uteci, nemuze mu vzdorovat. Realita neni ani film, ani hloupa prirucka. Pokud je k nemu celem, pak jeden az dva udery a to co nejbolestivejsi, pak okamzite mizet. Kdyz je jistota, ze je v nebezpeci, zkusit uchlacholit, na oko mu treba vyhovet...proste ho trochu oblbnout a v pravy okamzik poradna rana mezi nohy a zdrhat.

Nastesti ne kazdej uchylak je agresivni bijec co jde jasne za svym...spousta z nich se da zaskocit. Nejednou pomohl obycejny krik k tomu, aby se dal na utek on. Kdyz se ale natrefi na zkuseneho nasilnika, vysledek je nejspise predem urceny a zadna snaha zeny to prilis neovlivni.

Slecnam krav maga mozna bude vyhovovat, treba je to bude bavit a treba si zlepsi postavu. Nicmene schopnost ubranit se jim to zlepsi jen nepatrne. To by museli delat spoustu let...

Zuby, nehty, to může pomoci v případě, že se útočník snaží o znásilnění. Pokud mu jde jen o kabelku, tak tam pomůže jen pevně držet, křičet a doufat, že to pustí a uteče, nikoliv že dá oběti pěstí mezi oči a pak sebere kabelku.
Každopádně je třeba v nejistých místech jít s pepřákem v ruce, nikoliv na dně kabelky.

V pripade, ze jde o kabelku si musi uvedomit, ze je to jen blba kabelka! A ze se vubec nevyplati hrat si na hrdinu. Kabelku pustit a byt rada, ze se me nic nestalo, to je reseni. Prijit o par tisic je lepsi, nez prijit o zdravi. Krom toho i 2 vyrazeny zuby stoji dneska vic, nez mobil s dokladama dohromady.

2 dny po uradech je stale lepsi nez 2 tydny v nemocnici. To je proste jednoznacny. Takovej clovek muze mit na ruce treba boxera, ani o tom nevis...jedna poradna rana boxerem do hlavy a klidne ti muze jit o zivot, kdyz te trefi sikovne.

Samozrejme, ja, jako 100kg chlap si jeste jakztakz muzu snad dovolit (prinejmensim o tom uvazovat), ze si svou tasku budu branit. Ale 60kg zena tim zbytecne riskuje neco, co stejne nakonec musi prohrat. V jednom pripade prohraje bezbolestne, v druhem prohraje velmi bolestive...v obou pripadech ji ceka ztrata dokladu :)

Ze se jedne zene z 50ti takovych napadeni podari ubranit kabelku je sice hezke, ale nesazel bych na to, ze to bude zrovna dotycna. Proste to za to nestoji.

Pepřovej sprej je k ničemu stejně jako plynová pistole pokavaď ho netrefíš přímo do ksichtu tak útok nezarazíš kdysi v práci jsme to po sobě stříkali a brečeli akorát psi u země.:-)Elektrika je jistota....(sebeobrana je věc dobrá jenže se tomu musíš dost věnovat ,takoví ty opičárny co ukazujou v tv pro záchranku hodinu tejdně atd jsou na nic když pravidelně netrénuješ,navíc u ženský je tohle sporný jestli to má cenu vs použití v reálu proti nějakýmu magorovi zda je to pak schopná použít,něco jsem učil ségru a nevím nevím jestli by to byla v reálu schopná použít)