Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Knihy, které by měl každý přečíst

Ahoj, napadlo mě udělat si seznam nejznámějších knih/novel/sbírek/děl, které bych chtěl v životě (ještě jednou) přečíst. Čtení mě poměrně baví, navíc na střední škole jsem toho přečetl celkem hodně (povinná četba).

Vypracoval jsem si následující seznam (zatím cca 80 položek) podle různých žebříčků na internetu. Byl bych rád, kdybyste se na to mrkli a podělili se s dalšími tituly, které jsem vynechal a o kterých si myslíte, že jsou stěžejním, významným dílem, nebo pokud vás nějaká kniha zkrátka zaujala.

Konkrétněji se jedná o tituly převážně z 18.-20. století (o nejnovější tvorbu - jako je Hra o trůny či Atlas Mraků atd. - moc velký zájem nemám).

Odkaz na soubory M. Excel (varianty .xls a .xlsx):
https://www.dropbox.com/sh/y37hpceg41pw9eo/AACdZbg C0-HJ4Dv-cLN93uOea?dl=0

(za chyby a překlepy v seznamu se omlouvám)

pre deti a mládež by malo byť aj dôležité aspoň siahnuť na knihy typu Staré pověsti české a podobné,nech si nemyslia,že vrchol kultúry sú Teletabís a Harry Potter,ktorý má na čele jazvu v tvare blesku,lebo keď bol malý ho zrazil Opel,na druhej strane môže byť rád,že to nebol Renault.....

// diskusiu som velmi necital, reagujem na hlavnu otazku (takze niektore tipy tu uz asi zazneli).

Na moj vkus tam mas prilis vela veci od Čapka, Verneho a Rowlingovej.
Carroll, Joyce, Kafka, Heller, Fuks,... - pekny vyber. Urcite ti tam chyba Burgess (Mechanicky pomaranc) a Solženicyn, Virginia Woolfová, Nietzsche, Adams.
A za mna este Arkadij a Boris Strugackij (Piknik u cesty, Les) alebo Brautigan (V melonovom cukre).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Gelln er
http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/frantisek-gellne r/vsichni-mi-lhali-radosti-zivota.html
watch

Pomalu v revolver se ztrácí víra
a o důvěru přichází též jed.
Sešlostí věkem nejlépe se zmírá,
líp ještě sešlostí svých mladých let.

Neznámá věčnost za člověkem leží,
a marná zvědavost je škol a sekt.
Před pohledem ji úzkostlivě střeží
nízký a úzký lidský intelekt.

Věčně jsme byli, věčně taky budem,
z ducha jak hmoty nic se neztratí.
Je to jen marná honba za přeludem
v smrti své vykoupení hledati.

Za námi věčnost, před námi je věčnost,
bezpočtukrát se vrátí tentýž děj.
Komu mám za to projevit svou vděčnost?
Pán bůh má štěstí, nevěřím-li v něj!

.

"Z Mladé Boleslavi byl odvelen na haličskou frontu. Pochod ho však vyčerpal a dne 13. září si nakonec lehl u silnice, kde čekal na svůj osud. Od té doby byl prohlášen za nezvěstného. Přesné datum a místo jeho úmrtí není známo."

.

(Rozhodně nebyl tak blbej, aby se nechal zabít na frontě. Osobně si myslím, že počkal, až kolona přejde, a pak se odebral do nejbližší vesnice, kde, a nebo někde jinde, spokojeně dožil pod jiným jménem. Nebo ho tam někde zapíchli při kartách, co já vím.)

A tohle znáš?

Ó fretná chrochtobuznosti!
Tvé mikturace jsou mi
Co zprudlé žvastopunksery na plzné včele
Škvrrrk, já zapřísahám tě svými frůnícími kvrdlovrzy
A krákorně zafras mě svými scvrknuvšími patlocaráty
nebo tě roztrhám na fidloprčičky svým frkodrťákem,
tak bacha na to!

Nepoznam, pozriem sa. ;-)
V podstate to ani nemusi byt humorne, hlavne aby bola kniha zaujimavo napisana (idealne mala aj zaujimavy pribeh). Typickym prikladom je Mechanicky Pomaranc alebo Alica v Krajine Zazrakov. To ma fakt bavi...

Zdravím,

přemýšlím jak to bereš, Knihy, které by měl každý přečíst:

1) něčím významné, podají informace o životě či nějaké technice
2) jsou dobré tím že mě dokažou bavit

Mě osobně baví jediný žánr a to je Fantasy (ne Sci-fi). A jsem moc rád že v tom to žánru je titul, který mě opravdu dokázal vtáhnout do děje.

Nejpropracovanější příběh na děj, postavy, svět proto znám jen jediné synonymům a to je Warcraft.

Z 90 procent ty z bodu číslo jedna. Přeci jen, knihy vypovídají o historii, o událostech a pocitech lidí, kteří v dané době žili. Mě historie hodně baví, rád se dozvídám, co bylo, proč to tak bylo, atd.

Fantasy, utopickým románům a zkrátka čemukoliv, co mě dokáže zabavit (bod 2) se také nebráním, ale musí to mít opravdu hlavu a patu.

Sienkiewicz - Křižáci, Ohněm a mečem, Pan Wolodyjowski, Potopa - tohle jsou od něj zásadní díla, Quo vadis je epická hromada vaty. Malá ukázka z Potopy watch

E. T. Seton - Dva divoši - knížka, kterou by měl opravdu přečíst každý. Mně dala hrozně moc, četl jsem to v deseti letech, žiju z toho ale doteď. Kdybych ji nikdy nečet, byl bych někdo jinej.

Irving - všechno od něj je pěkný, ale za nejlepší bych označil Modlitba za Owena Meanyho. Teď všem blbejm ateistum vykoplo koleno. Není tam nic, co by inteligentní čtenář nepřežil, ale proč bych to podbízel jednobitům. Kdo nechce, nedostane. Zas nebude vědět co, takže širá spokojenost.

Každou knížku bych doporučil číst bez předchozího zjišťování o čem to je, jak to dopadne, co si o tom myslí debil na internetu. Neznám horší zlo, než debaty a hodnocení knížek na internetu. Jeden čurák, kterému se nelíbí, knížku zabije tisícům lidí, kteří by jí na rozdíl od něj pochopili a měli z ní užitek. Děkuju bohu, že jsem ty tisíce titulů neměl dopředu pokecané a okecané od někoho cizího. Šel jsem vlastní cestou a žádný titul nepovažuju za ztrátu času, jak zní typická fóbie dnešního otroka požitkáře.

Teď úplně o něčem jiném. Kdo chce zkrácený intenzivní kurz života, poslouchejte písňovou tvorbu Jiřího Schmitzera. Podmínkou je předchozí praxe.

to já si, když je mi nejhůř, pustím vysotského. zajímavá byla cesta získání souborů. ruský server nabídnul poslech, ne stáhnutí. kmochna je chtěl, chtěl ty soubory, ne nějaký nahrávaní. stálo to velké úsilí dostat 300 mega, cca. 600 souborů .ra na můj disk. o to víc si toho vážím.

Tuhle mám (jsem četl). Klidně by jí adaar mohl přidat do banku. Měl bys, vlastně, člověče. Když je tam Solženicyn

To musela být piplačka, ze zdrojového kódu po jedné. Zas to máš v úsporném formátu. Nacházel jsem většinou desítky giga ve flacu, jak to pacany ljubját. ISP by dostal psotníček.

...někdy je k dostání vodky jen půl litru na tři...

To musela být piplačka, ze zdrojového kódu po jedné. Zas to máš v úsporném formátu.

ani ne, server tam měl chybu. jen na ní přijít. pak jsem mu uzmul playlist a po mírných úpravách z toho byl jiný seznam- přímý seznam souborů:-D

ani nevím proč, ale vzpomněl jsem si na knížku vítejte do zlých časů od doctorowa. napsal marnost do westernovýho obalu- moc zajímavá věc.

Tak ja trochu odbocim od tehle vaznejch veci, pokud tu jsou nejaci fanousci do fotbalu, tak autobiografie Sira Alexe Fergusona - Muj Zivot je jedna z nejlepsich knizek, je neskutecny, co za tech 25 let u vedeni United dokazal. V cestine by mela vyjit i jeho posledni kniha Leading, ktera je vice zamerena na management a tak.

Všem moc děkuju za tipy :)
Myslím, že jsem nastřádal pořádný seznam zajímavých knížek, včetně slušného procenta české tvorby. Jsem zvědavý, jestli to vše stihnu přečíst :-D

Kdyby někoho ještě něco napadlo, klidně pište, občas se sem podívám. Jinak i pro ostatní, kteří hledají inspiraci, doporučuju si toto vlákno přečíst, nebo mrknout sem:

seznam knih .xlsx