Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sloh maturita 2.

Z duše se omlouvám, že tak obtěžuji, ale rád bych věděl váš názor. Sepsal jsem zde další slohovou práci na maturitní téma z roku 2014 myslím. Jestli práce odpovídá tématu. Děkuji za váš čas.

Zpracování: vypravování o nezapomenutelném setkání s technickou novinkou, která vám změnila život (funkce výchozího textu inspirativní)

Ten slavný den, kdy nám byl představen.

Narodil jsem se v České republice, ale když jsem byl malý, tak se rodiče přestěhovali do malého městečka v Chorvatsku nesoucí název Porky . Už od malého věku, mě můj otec vedl k surfování.Již v 10 letech jsem vyhrál pár trofejí a medailí, a tak to pokračovalo až do mých 18 let, kdy si mě všimli jistí lidé, kteří se nabídli mě sponzorovat v tom co dělám.

Pozvali si mě taky na Ocean Slide, to byla akce které se konala asi sto kilometrů od našeho městečka. Celkem se nás zúčastnilo deset. Deset nejlepších v Chorvatsku, protože to byly obrovské vlny, nic pro začátečníky ani pro pokročilí. Naštěstí jsem šel jako úplně poslední. Ti předemnou to zvládli skvěle. ,,Teď jsem na řadě já," odpověděl jsem a skočil do vody a pádloval pryč od břehu. byl jsem už asi kilometr daleko a čekal jsem na vlnu. Po pár minutách stále nic, když vtom najednou vyskočil z vody žralok a ukousl mi ruku.

Probudil jsem se až v nemocnici. Doktoři říkali, že jsem malém vykrvácel, kdyby tam nebyli záchranáři tak rychle. Můj život vrcholového surfaře skončil. Uplynul rok a naučil jsem se žít s jednou rukou, bylo to ale obtížné období. Zkoušel jsem opět surfovat, ale pádlovat s jednou rukou nešlo, a ani postavit na surf jsem se nemohl.

Moji tehdejší sponzoři mi ukázali jak je dneska pokročilá technologie. Dohodili mi konzultaci s nejlepším chirurgem v Evropě. Ten mi představil robotickou ruku, která díky novým technologiím funguje jako opravdová ruka, dokonce vypadala jako pravá. Nemohl jsem tomu uvěřit. Cena byla ale obrovská, sponzoři vše zařídili a navíc, pan doktor, byl mým fanouškem a dal mi slevu.

Takzvaná " Robo ruka " fungovala úžasně, mohl jsem sní i bez problému do vody a mohl jsem surfovat tak jako dříve.

Nechceš to raději vzdát?
Žraloci v Jaderském moři žerou jedině české učitelky!
Pozn.: Možná ti to rodiče doma neříkali, nebo nejsi schopen to pochopit, ale jsi poněkud neslušný a máš tu ostatní za idioty. Jen od velké přestávky (10:22) jsi tu založil už čtvrté vlákno, pochopitelně neskutečně "fikaně" po různými nicky.

Fádní,takhle ne. Začni jinak :Narodil jsem se v České republice, ale když jsem byl malý, tak se rodiče přihlásili do KSČ. Tím pádem dostali okamžitě státní byt s okny na východ. Závodní organizace KSČ rodičům koupila jako dar červené koberce do všech pokojů. Dalším bonusem bylo přislíbení možnosti zakoupit si osobní automobil Moskvič bez týdeního čekání před Mototechnou.No ale zase ta Jugoslávie tam už nepasuje,nejeli třeba k Balatonu,tam se také dalo surfovat.

No, tohle má v sobě všechno. Žraloky, "Robo"ruku, surfing. Napětí by se vyloženě dalo krájet, třeba ta pasáž "když vtom najednou vyskočil z vody žralok a ukousl mi ruku". Musím zatleskat, máme tady druhého Stephena Kinga :D. Ale jestli to myslíš opravdu vážně, tak doufej, že u maturitní zkoušky dostanete, mimo různých úvah a vyprávění, možnost psát scénář k dalšímu filmu od Asylum studio. Protože jakou kvalitu mají jejich filmy, takovou mají i tvé "slohové" výplody. Bez urážky.

Opravdu, je to strašný. Vcelku zásadní událost v celým vyprávění a ty to odbydeš jednou holou větou. To stejný s umělou rukou, žádnej bližší popis, žádný zvykání si na ruku, prostě nasadit a jedem závodit.
Interpunkce opět otřesná, špatně umístěná, nebo přebytečná oddělovací znaménka.

To bylo taky prvni, co me trklo :)

vypravování o nezapomenutelném setkání s technickou novinkou a vetsinu textu poslouchame o jeho surfovani v tramtarii a samotne setkani je na dve vety. Inspirativni to taky moc nebylo. Defakto tedy neni splneno ani zadani. Cely to mas hrozne nejak zrychleny, uspechany. To je spis tak na prispevek tu na poradne. Ale od vypravovani se ocekava vypraveni :)

samozrejme chyby,styl apod. uz nema smysl ani resit. V klukovy to proste holt neni.

Budes to muset nejak splichtit, neda se nic delat :) Taky jsem u slohovky trpel. Doporucuji ti psat jednodusseji. Radsi vice kratkych vet. Interpunkce neni tvuj kun :D

Abych se tedy pokusil pomoct. Nejprve si rozmysli, o čem chceš psát. Nevymýšlej šílenosti a blbosti, na to beztak není nikdo zvědavý. Když ti někdo dá téma, tak ho zakomponuj s rozumem. Ne moc brzy a ne moc pozdě, snaž se z toho vymáčknout maximum. Nepiš hned to, co tě napadne, ale řekni si to nejdřív v hlavě. Viz. pasáž "když vtom najednou vyskočil z vody žralok a ukousl mi ruku". To působí tak zatraceně lacině. Tak se trochu zamysli.

Co tu část napsat třeba takto? "Čekání na vlnu mi připadalo nekonečně dlouhé. Díky tomu ze mě mezitím stihl vyprchat všechen stres a obavy z nezdaru. V hlavě jsem si ještě promítal, jak předvedu nově naučený "Tailslide", když mou pozornost získalo několik lidí na pláži. Zamhouřil jsem tedy svým pohledem směrem ke skupince lidí a uviděl několik vyděšených výrazů. Nechápal jsem, co se děje, ale bylo mi jasné, že něco není v pořádku. Během chvilky už byla na nohou celá pláž a všichni křičeli jeden přes druhého. Na tu dálku jsem však ze všech těch výkřiků rozeznal jen jediné slovo, žralok.
Okamžitě jsem otočil hlavu a spatřil to. Ploutev nad vodou byla snad dvacet centimetrů vysoká a řezala vodu jako nůž máslo. Srdce mi poskočilo, ale zachoval jsem si chladnou hlavu a rozhodl se, že se pokusím doplavat na pláž. V mžiku jsem sjel ze svého boardu do průzračné vody a začal plavat. Síly rychle ubývaly a situace přestávala být přehledná. Lidé na pláži stále něco řvali, ale vnímat už jsem je nedokázal. Chybělo mi jen pár posledních metrů a já začal věřit, že to dokážu. "Možná už za mnou ani neplave", říkal jsem si v duchu nadějně, ale lidé stále pořvávali, což mě o této skutečnosti nepřesvědčovalo. Vtom jsem ucítil, jak se mé nohy pod vodou dotklo něco drsného. Bylo to jako by se mi o nohu otřel smirkový papír. Rychle jsem se natočil na stranu a viděl jsem jen rozevřenou čelist. Levou rukou jsem rychle praštil žraloka do čumáku, ale bylo už pozdě. Pravou ruku držel mocně ve své čelisti a já cítil silnou bolest lehce pod ramenem. Žralok mě, za mou ruku, na chvíli stáhl do vody. Poté jsem v jednom okamžiku ucítil rychlé trhnutí a uvolnění, nezaváhal jsem ani vteřinu a hned jsem se snažil dostat na hladinu. Vůbec jsem si při tom nevšiml, že mi chybí téměř celá pravá ruka. Stále jsem měl pocit, jako bych ji měl. Bolest už také nebyla tak nesnesitelná, což bylo jistě dílem adrenalinu. Chvíli jsem se tam ještě "vznášel" na vodě, trochu apatický a v očekávání, že to zřejmě nepřežiji, jsem si ještě vzpomněl na svou rodinu. Krev mi stále rychle vytékala z pahýlu na ruce, následkem čehož se mi začala motat hlava. Své poslední myšlenky jsem věnoval mraku nade mnou, který vypadal jako kachna.
Probral jsem se v měkké posteli v nějaké bílé místnosti. "To je místní nemocnice" vysvětlil mi Jorge, "měl si kliku kámo". Lehce jsem se pousmál, ale neměl jsem síly jakkoliv reagovat.....atd.

Není to nic velkého, taky mi to trvalo teď asi 10 minut, ale jen ti chci ukázat ten potenciál. Ty ten potenciál spláchneš jedinou plytkou větou.

Zkus to pro zacatek napsat ve Wordu, opravi ti aspon nektere chyby. Pak se muzeme pobavit o tom zbytku - nemam uplne cas na to, abych ti to kompletne prepisovala, protoze (bohuzel) plati, ze co veta, to minimalne jedna chyba.

No a pak bys dost potreboval zapracovat na stylistice, protoze (opet bohuzel) tve vyjadrovani odpovida tak 5.-6. tride. Knizky ctes?

No jo no, to je pak těžký....
Ve tvém věku jsem chodil již několik let pravidelně do knihovny a každý měsíc si odnesl (a pochopitelně i přečetl) asi 4 - 6 knížek, což dělá v průměru 50-60 knih ročně. Takže před maturitou jsem měl přečteno pár set knížek. To jen tak pro hrubou představu...

"...Tak to si musel mít hodně nudnej život už si tě představuju uplně to vidim :D..." Pokud pominu vyjádření mentálního stavu, tak si to prohlédni a pak napiš, kolik jsi tam našel chyb.
Tak nám popiš den svého skvělého života. Školu vynechej, jednak je nudná a jednak jsi tam stejně na ozdobu.

Běžně gramotný člověk přečte 4-6 knih za měsíc jen tak před spaním, u nedělního kafe a sem tam při pohodovém nedělním dopoledni. Není nutné u nich ležet celý měsíc...tedy za předpokladu, že umíš číst.
Vzhledem k všem tvým dotazům tady (a jejich úrovni) mi začínáš zcela na 100% zapadat do obrazu většiny dnešních maturantů. Okolo středního školství se trochu motám, vím co jsou maturanti na většině průměrných škol zač.
Průměrný maturant 2016, prototyp - jedinec přesvědčený o svých schopnostech, které jsou pouze sráženy a znehodnocovány špatným vzdělávacím systémem, jeho přehnanými nároky a zbytečně složitým učivem. Perspektivní mladý člověk, který jisto jistě vyrazí na nějakou VŠ a vytře všem zrak/ vyrazí do pracovního procesu a vytře všem zrak
realita - puberťák odtržený od reality světa, většinou pologramotný (dokážeš nahlas a souvisle přečíst odstavec neznámého textu v českém jazyce?), který nepatří na střední školu, ale na učiliště (někdy ani to ne). Jeho intelektuální kapacity nedosahují takových hodnot, aby byl schopen pojmout požadované množství učiva a odprezentovat své znalosti požadovaným způsobem.

Stále se snižující nároky ve středním školství a stále vyšší a vyšší počet dětí, které na první pokus neudělají maturitu má slova jen potvrzují.

Záleží na tom, jak rychle čteš. Jestli louskáš jednu stranu půl hodiny, tak bys to za měsíc ani nezvládl i když bys u toho seděl od rána do večera. Já ty knížku v pohodě zvládl přečíst za zhruba půlhodinky denně večer před usnutím.
A nudnej život jsem fakt neměl - bez mobilu, bez PC, prostě nádhera. Po škole celý den někde venku s kámošama, v létě fotbálek, v zimě sáňkovačka (lyžovat neumím), někdy v kině, později v tanečních, na koncertech, zábavách (pasivně i jako aktivní muzikant), atd. atd.

Maturita se ti blíží, co ses nenaučil doteď už moc nedohoníš. Tak se hlavně dej do pořádku psychicky. Pokud vaši vyučující nejsou moc velcí plašani, tak se spíš budou snažit vám v mezích možností pomáhat. Mimo jiné proto, aby se vás zbavili a nemuseli se s vámi $rát ještě po prázdninách.

Tak hodně štěstí.

Asi takhle, po tvych "vytvorech" bych se radeji na sloh vykaslal a zacal se ucit na tu druho cast, at se ji nadava jakkoli. Ze slohu nic nevyzdimes a pak to budes zachranovat nabychlovanyma blbinkama z literatury apod. Ja to mel presne naopak, ze slohu za 1 (strihnul jsem si krasnou povidku jak od Š&G) a jen diky slohu jsem z cestiny prolezl (vytahl jsem si naturalizmus v dile Emila Zoly, o cemz jsem drahe komisi nekvaknul ani n s hackem)

Tohle? Bude jedině dobře, když ten fracek narazí. Má drzost posuzovat jiné a urážet lidi, od nichž na něj jdou peníze ze státního rozpočtu a přitom sám vůbec nic zatím nedokázal. Se základním vzděláním dnes do světa díru neudělá. Nejspíše i ostatní předměty bude "zvládat" stejně.