Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Teorie všeho na internetu.

Zdravím,
podle názvu vás to asi netrkne. Mám doma teď více volného času a rád bych si osvěžil základy všeho, co jsem se naučil na základní a popřípadě střední škole. Problém je, že sešity už nemám a nepamatuji si, co vše jsme probírali. Hledám nějaké ucelené stránky, kde by jednoduše bylo vše, co by člověk měl znát. Rád bych si opět připomněl Dějepis, Češtinu, Vlastivědu(Přírodopis)(Biologii) a možná i něco dalšího, ale zejména ten Dějepis, protože poslední dobou mi přijde, že jsem snad všechno zapomněl a rád bych to vše zase věděl. Stejně tak různé informace z Biologie či Chemie. Stačí mi základy, nepotřebuji stovky informací někde z Wikipedie, zvláště když ani nevím, co vlastně hledám. Pokud znáte nějaké takové dobře zpracované stránky, které by mi mohli pomoci se opět dovzdělat, budu Vám vděčný :).

Existují takové ty internety pro staromilce. Jmenují se Knihovna, Knihkupectví a Antikvariát. Tam se dají najít takové super internetové stránky pro staromilce. Jmenují se knihy a konkrétně na vaše dotazy by mohly odpovědět učebnice :-) Dle preferencí třeba učebnice dějepisu pro střední školy, učebnice biologie, českého jazyka atp. ;-)

Díky no. Ty učebnice jsou dobrý nápad, asi po nějakých sáhnu. Encyklopedie jsou hodně podrobné, ale nějaké obecnější by asi také šly. A je mi teda 27 nejsem nějakej děda, jen už si prostě nepamatuji všechno a to mě štve, protože nechci být za hlupáka. Chci si osvěžit dějepis(události, letopočty, vládce, dynastie, rody), zákalady chemie, základy biologie(člověk, šutrologie, zívřata, půda atp.), zeměpis(polohy všech států, rozlohy, počty obyvatel, prezidenty), ekonomii(mikro, makro, atd.). Prostě tak nějak od všeho základy, co by člověk asi mohl a měl znát.

Ja si nepamatuju nic a nepovazujem sa za hlupaka. Skor povazujem za hlupakov tych ktori potrebuju vediet v ktorom roku nejaky imbecil ozraty napisal nejaku dementnu splacaninu a dnes sa to uci na skolach, namiesto toho aby sa ucilo jak prezit.
P.S. ale zato ti zhlavy zratam odmocninu z 187 :D

Dle tebe tedy bychom se meli vykaslat na vyuku zakladnich znalosti (a na zakladkach se opravdu uci jen zaklady) a misto toho dat frackum do ruky nuz a jit do lesa ucit je zabit divocaka? :-D Nebo co si predstavit pod pojmem "ucit jak prezit"?

A takova otazecka. Prezije v dnesnim svete, v roce 2016, lepe silne, ale negramotne hovado a nebo si zije lepe vzdelany doktor, IT pracovnik ci pravnik?

Mozna se hlupakem nepovazujes. Mozna jim dokonce ani nejses, ikdyz o tom uz dost vazne pochybuju. Ale tento prispevek je hloupej teda velmi. Pokud nerozumis ani zakladnim duvodum, proc je vseobecny prehled tak dulezity a nebo netusis, proc je dulezite ucit se veci i pres to, ze je zapomenes, pripadne je nepotrebujes, pak se nevyjadruj ke skolstvi.

Zakladateli tematu drzim palce ve snaze zajimat se o svet a nebyt jen tupym zviretem, ktereho zajima jen jak se nazrat.

Vidis a pres to nerozumis rozdilum mezi vzdelanosti, odbornosti a obycejnou hlouposti. Dokonce bych rekl, ze i inteligentni clovek muze byt hlupak. Hlupakem muze byt treba IT specialista svetove urovne, ktery se venuje uvaham o atomove fyzice, ktery si dokonce ani nedokaze uvedomit tak jednoduchou premisu, ze kdyby svet byl opravdu plny obdobnych hlupaku a ignorantu, dneska by zadny IT svet neexistoval a atomova fyzika by neexistovala ani jako pojem. Nastesti je histore plna lidi, ktere nezajimalo jen "jak prezit", diky cemuz tito IT specialisti svetove urovne muzou existovat.

Splietas riadne kraviny, k tomu zaveru si dospel na zaklade toho ze vies v ktorom roku sa narodil nejaky Habsburg?
BTW. hlupak a ignorant mozes byt kludne aj ty, len to nevidis. Ja mam rozhlad velmi siroky. Ale nezaujima ma co napisal nejaky hviezdoslav co ani nevedel ci je madar, ptz tie blbosti co vypotil nikomu nic neprinesu.

Existuji dobri ucitele, kteri dokazi dejepis podat zajimavou a poucnou formou a sve zaky vzdelat. A existuji spatni ucitele, kteri jen drti data. Stejne jako existuje dobry a spatny doktor napriklad.

Ale existence spatnych ucitelu nedela z dejepisu spatny predmet. To je pochybna argumentace. Jako IT specialista snad mas logiku zmaknutou.

Existuji dobri ucitele, kteri dokazi dejepis podat zajimavou a poucnou formou

měli jsme takového a stejně si nic nepamatuju. Zato bych ještě dneska dokázal zpaměti nakreslit zapojení třílampového superhetu včetně hodnot součástek:-). Ono totiž dost záleží na tom, co koho zajímá a baví.

Samozrejme. kazdy ma talent na neco jineho, kazdy ma jine predpoklady a kazdeho bavi neco jineho. Ale ja a ani nikdo jiny opravdu nejsem v pozici, abych rozhodoval o tom, co je dulezite a co neni. Nevymazu ze skol dejepis jenom proto, protoze ja jsem na matematiku :-) na specializace mame vysoke skoly, ne ty zakladni.

Vedeni a znalosti sveta jsou velmi komplexni a hlavne kontinualni proces v kterem ma sve misto kazdy kousek skladacky. Miliony let postupneho zkoumani od prvnich lidoopu az po lidi, kteri by nejradeji vymazali vedeni, ktere se jim osobne nepozdava. Ale i tech bylo v historii hodne.

Ach jo, dobra tedy. Logicky ti zduvodnim, proc je potreba ucit i veci, ktere nutne nepotrebujes k zivotu. Dokonce ti i vysvetlim, proc je potreba dokonce ucit i veci, ktere stejne zapomenes. Necekam, ze me argumenty budou uznany, ale tento problem se resil uz v debatach. Tehdy zaznelo od nekterych lidi dost argumentu ohledne toho, ze je potreba se ucit od kazdeho neco, protoze nevis, co budes potrebovat a jakym smerem se bude ubirat tva specializace dal. Malokdo to na zakladni skole tusi. Upozornuju, ze resim problematiku zakladnich skol, castecne strednich. Tedy jako priprava do zivota, ne konkretni specializace. Od toho jsou vysoke skoly (castecne ty stredni, ktere se prolinaji do obou smeru). Jak jsem uz podotkl nahore. Kazdy ma talent na neco jineho a proto je potreba na zakladnich skolach ucit vsechno. Ale nejen kvuli tomu.

Debata zde:
http://debaty.net/debates/34207-nezustavejte-ve-sk ole

Tusim tam ani jednou ale nezaznela jedna vec, o ktere se tedy rozepisu tady. Jen si nejsem jisty, jak moc to dokazu slusne formulovat, ale snad podstatu veci nakonec vystihnu. Zacnu primo matematikou, na ktere to pujde dobre videt.

Pokud si cetl kniho 1984 od G.Orwella, pak vis, ze v teto jeho dokonale totalite se zavedl novy jazyk, v kterem zamerne omezoval slovni zasobu s tim, ze omezena slovni zasoba omezuje mysleni. Pokud napriklad vymizi slovo "spravedlnost", bude pro lid tezke o spravedlnosti premyslet. Je to trochu vyhnane do absurdna, ale Orwell mel tyhle veci hodne zvladnute. A proc o tom mluvim.

v matematice jsem se ucil zakladni operace, nasledne linearni rovnice o 1,2 a 3 neznamych. Kvadraticke rovnice, objemy,obsahy,kuzelosecky, derivace,integraly,matice...a samozrejme vetsinu z toho jsem nikdy nepotreboval a take jsem vetsinu zapomnel. Presto to ale je dulezite se ucit. Nejen kvuli znalostem samotnym. Diky tomu bylo rozvijeno me matematicke mysleni, muj logicky usudek. Doslova diky tomu narostla ma ziskana inteligence (inteligence je cast vrozena a cast ziskana). Nezalezi, ze dneska uz netusim ani vzorecek obecne kruznice. Uz jen to, ze jsem se to nekdy ucil a nekdy tomu rozumnel pomohlo memu rozvoji.

Historie (dejepis, chces-li) funguje uplne stejne. Ano, spousta ucitelu to pojme spatne, ale spousta take ne. Historie lidi pouci, ale take je nuti premyslet. Uz jen poutave vykladani histore muze zvednout mou zvidavost. Dokaze usadit spoustu i soucasnych veci do souvislosti. Opet to zlepsuje muj rozhled a mou ziskanou inteligenci. Tentokrat jinym smerem, nez k logice. Tusil bys snad, proc se deje dneska co se deje, kdybys nevedel naprosto nic rekneme o 2.svetove valce? Trapne vypichovani nejakeho data s tim nema nic spolecneho. kdyz budu parafrazovat Orwella. Vymaz historii a lide o ni nebudou schopni premyslet.

Muzu pokracovat cele stranky, ale princip je snad jasny. Nejde jen o konkretni znalost jako takovou, ale jde o obecny vyvoj a rozvoj cloveka. Samozrejme skolstvi neni bez chyby, ale vylouceni "nepotrebnych" veci je prvnim krokem k vytvoreni sveta plnych omezenych hlupaku a defakto zpomaleni jeho vyvoje. Ostatne, kde je vice vedcu. V Evrope s jeho skolstvim a nebo v africkem kmeni, ktery deti uci jak prezit? A jak barbarsky a hloupe nam muzou prijit jiste skupiny lidi s minimem vzdelani ze? Rekl bych az omezene.

Chci rict to, ze nelze vyloucit z skolstvi dejepis jenom proto, protoze ty osobne ho povazujes za zbytecny. Slouzi k celkovemu rozvoji cloveka, stejne jako literatura. Ono i domaci ukoly nebo uceni nazpamet neslouzi v prve rade pro zapamatovani, jako spis k nauceni ditete ukolum, povinnostem a zodpovednosti. Divat se na zapadni svet a to, kam to dotahnul a zaroven tvrdit, ze skolstvi nefunguje je...no...kratkozrake rekneme. Dle me jsou vysledky celkem viditelne vsude kolem nas.

Samozrejme, je spousta spatnych ucitelu a v poslednich letech o to vice (ale to je problem jinde, nez ve skolstvi jako takovem). A ano, jiste veci by se mohli zmenit. Ale v principu je v poradku, ze se dite rozviji vseobecne do vsech smeru. Skolstvi ma za ukol lidi rozvijet. Ne je omezovat tim, ze jim predlozi jen konkretni smer mysleni. Diky tomu vznikaji odbornici vsech druhu. A ver, ze i bez historiku by bych svet chudsi.

Vseobecny rozhled a vzdelani (neplest s dosazenym titulem) vede ke schopnosti nad vecma lepe a komplexneji premyslet a zlepsuje schopnost davat veci do souvislosti. Naopak nedostatek rozhledu podporuje omezenost mysleni. Stejne jako Orwell ve sve knizce omezil mysleni nedostatkem slov. Ostatne jiste zaostale kmeny jsou silne myslenkove omezene prave diky nedostatku slov.

Ano, vedeni sveta je komplexni zalezitosti a bez premysleni a rozvoje mysleni bychom dnes atomovou fyziku nemeli. Napriklad historie nam ukazala vsechny mozne bylinky, ktere se pouzivali na bolest, na zvraceni, na desinfekci...moderni veda diky tomu nemusela zkoumat miliony rostlin jen tak nahodne a izolace konkretnich latek byla mnohem rychlejsi. Medicina je diky tomu na mnohem vyssi urovni. Vsecko je to kontinualni proces. Dilek za dilkem. Prirodni vedy mozna ovlivnuji svet nejvice, ale i ostatni obory sve misto pravem maji.

Snad jsem to aspon trochu srozumitelne popsal, proc je dulezite ucit se i veci, ktere nemusime nutne primo vyuzit. Uz tak zije na planete az prilis omezenych lidi. Neni treba tomu jit naproti.

Ps. Na tema, proc spatny ucitel neuci historii, ale drti data neodpovidam. To neni otazka skolstvi a problemu, jen otazka samotneho ucitele.

Neviem ci ten roman niekedy docitam dokonca, ale ja som NIKDE netvrdil ze dejepis je zbytecny, tak neviem co sa rozculujes. Pisal som dotazovatelovi ze sa nemusi povazovat za hlupaka, ked nevie nejake roky kedy sa narodil Habsburg alebo dynastie a podobne zbytocne zoznamy, alebo derivovat co pises ze si zabudol ty, povazujes sa kvoli tomu za hlupaka a musis si teraz rychlo nastudovat derivacie?

A tie tvoje liecive bylinky co si pisal na konci sa ucia v skole? Nie? Tak preco neucia ludi AKO PREZIT, a ucia ich pitchoviny o hviezdoslavovai? Furt len potvrdzujes to co som pisal.

P.S> a uz vidim ako niekto bude potrebovat ze v ktorom roku a kto napisal rysavu jalovicu, alebo kedy sa narodil Habsburg, na to aby objavil novy liek. To bude zaujimave, s nim si potom chcem pokecat, ze co hulil :D

P.S. Uz len dodam k tomu

Miliony let postupneho zkoumani od prvnich lidoopu az po lidi

dodnes sa nevie ze jak vlastne vznikli lidi z lidoopu, a ci vobec to len tak samo. Hlavne ze niekto veri nejakym hypotezam co sa vyucuju ako fakty a pritom to vobec nemusi byt tak jak sa to vyucuje (a keby kazdy veril tym somarinam co sa vyucuju, tak VTEDY by nevzniklo nic nove. Ptz pred Einsteinom & spol sa vyucovali uplne ine zakony fyziky, ktore vskutocnosti vobec neplatia, atd.) Kto je teda hlupak?
P.S.2. a prave ti co zistili ze sa vyucuju somariny to mali najtazsie. Viz. napr. Newton, jak ho nicili HLUPACI, a nakoniec rezignoval a skumal si uz len pre seba a zaznamy nakoniec udajne spalil. kvoli hlupakom.

Samozrejme, ze v historii lidstva byla spousta poznatku mylnych. Ale jak vime, ze byly mylne? Protoze je nekdo opravil. Postupne zkoumani. Ano, lidstvo nevzniklo se znalostma. Musime je slozite zkoumat a zjistovat. Nekdy holt prijde slepa cesta. Takze je lepsi nic nezkoumat a zustat v jeskyni? Zajimavy myslenkovy pochod :) IT specialista, ktery prejima o vecerech o atomove fyzice neveri vede :-D On i Einstein a Newton prosli skolstvim. Neni to tak, ze by Newton vylezl z jeskyne a rekl si "hmm, Galileo mel zajimavy pokus o padani veci, zkusim se nad tim zamyslet" :-D "Mozna bych ja nevzdelany orangutan mohl vysvetlit rovnou i kopernikovi nesrovnalosti v obehu planet" :-D Sir Newton samozrejme vychazel ze znalosti, ktere nekdo zacal uz pred nim. Protoze jak jsem rekl, znalosti jsou kontinualni proces.

Ano,vznik zivota nezname. Evoluce ale neni zadna hypoteza, vidime ji kolem sebe doslova kazdy den.

ked uz spominas toho galilea, tak ten to mal tiez fajne, najprv ho chceli upalit, a potom ho kdesi strcili do hradu na X rokov. Asi preto lebo nevedel kto napisal rysavu jalovicu a kedy sa narodil Habsburg.
P.S. aha on si blbec nenastudoval ze kolko obyvatelov ma Vatikan, a ze su v presile. Tak to si na to kapol. To hej. :) Bol teda asi podla teba hlupak lebo nemal rozhlad :D

A neexistuje ziaden dokaz ze clovek vznikol evoluci. Este nikto nikdy nevidel aby z opice vzniklo nieco ine jak opica. Ze takto vznikne clovek tomu veris len ty, lebo veris vsetkemu co ti nakukali v skole a nemas otvorenu mysel. Niekto jak ty nemoze vymysliet nic nove. P.S. Urcite veris aj tomu ze elektron je nejaka gulicka :)

pekne :) Ono by sa ti ludia mali spomenut vo vyzname ze jak vznikal jazyk, ukazat ukazky toho jazyka jak vtedy vypadal, a tak, ale ono to v skolach byva skor tak ze namiesto toho sa ma clovek biflit vsetky nazvy diel a o com to bolo, co su v tomto zmysle absolutne nepodstatne veci. Pamatam si este tie pisomky pred 25rokmi, uplna kravina. Keby tam dali ze napiste priklad jak bvypadal vtedy jazyk, a ne otazka ze vymenujte co vsetko napisal nejaky Jozko Debil a este aj v ktorych rokoch, co som nejaka databaza? A pisomka su SQL prikazy :-D

nerozčiluj se, prdne ti cévka.

abys mohl pochopit budoucnost, musíš znát minulost. řeknu ti to jiným způsobem. tv hra, tam zadání: tady jsou korálky na niti, dostaňte korálky ven bez porušení nitě. já u tv tenkrát řval jak blázen (bylo to těsně po revoluci). jeden jediný člověk z publika řekl slovo kladivo. věděl o gordickém uzlu. přímá logika. říkám si, že mět black out na měsíc, tak bude it specialista naprosto na nic.

To jsem úplně nechtěl, aby se to takto zvrhlo. Když jsem psal, že nechci být za hlupáka, tak jsem nemyslel, že je každý, kdo se nezajímá, hlupák. Já jen chci mít přehled o obecných vědomostech, protože mě to zajímá. Možná jsou historická data k ničemu, ale přesto mě to zajímá. Vědět díky fyzice jak věci fungují nebo díky biologii jak funguje lidské tělo je také úřece zajímavá věc. Chápu, že mi to může být k ničemu, ale prostě mi to přijde jako něco, co by člověk měl znát a alespoň trochu chápat. Dávat si věci do souvislostí, to je podle mě podstata inteligence. Spoustu věcí vím, ale některé základy mi už prostě vypadly a proto jsem žádal o pomoc. Nechtěl jsem tím hlupákem kohokoliv urazit. Chápu, že jsou lidi, které to nezajímá a nikdy nebude a jsou spokojeni, já mezi ně nepatřím.

Hergot chlapi, včera jste u týhle debaty museli hodně chlastat co? :-D

Já si také nemyslím že součást vědění a vzdělanosti by měli být přesné letopočty, ale umět zařadit alespoň do konkrétního století dynastie, panovníky, případně další důležité postavy, které byly součástí tvorby dnešního světa, historie naší země, jsou do určité míry důležité. Literatura - no dejme tomu, že někteří autoři stojí za zmínku, ale určitě není důležité vědět že studoval autor tady a tady, píchal s tou a tou a další zbytečnosti. Ale třeba zařadit nějakého významného autora do směru, který ovlivňoval myšelní a tehdejší společnost jistou váhu má. To samé asi není důležité vědět, že lední medvěd má tolik a tolik zubů, ale že žije v severských krajinách a je to savec už dobré vědět je. A k čemu? Aby člověk nevypadal jako hlupák, protože nezná základy.

/jedna story: Příběhlo malé cikáně ke mně v zoo, u výběhu vyder a ptá se: ,,Paňe, to jsou těňátka?" (Pane, to jsou štěňátka?) :-D