Vaření/smažení na hliníkovém ešusu
Ahoj, chci se zeptat, jestli máte zkušenosti s vařením na elxovaném hliníku. Plánuju koupit tenhle set :
http://www.bushcraftshop.cz/bushcraftshop/eshop/40 -1-NADOBI/92-2-Nadoby-na-vareni/5/1739-Nadobi-ALB- jidelni-dvojdilne-alox
ale netuším, jestli se to bude připalovat, nebo bude lepší koupit nerez.
Díky za vaše postřehy.
A ještě důležitá věc, mám na mysli otevřený oheň.
V minulosti bylo hliníkové nádobí odsuzováno,ale nynější expanze všeho z Číny nabádá znovu přemýšlet a nešetřit.
To znamená ?
Záleží na zkušenostech. Pokud jste vařil někdy na klasickém hliníku, pak elox prakticky není rozdíl, pokud ne, pak vaření je "trochu" odlišné, než na kupříkladu nerezu. Ale že by se připaloval Al více, než nerez, bych si tvrdit netroufl. Co se týče kempinkového nádobí, raději sáhnu právě po hliníku.
Já používal smaltovaný rendlík, ale je přece jenom trochu těžší.
Proč tedy radši hliník ? Kvůli tepelným vlastnostem, nebo ceně ?
Kvůli teplu. Hliník je totiž za stejné peníze vždy silnější, než ta CrNi ocel, která se používá na nerezové nádobí. Tedy lépe rozvádí teplo. Je to sice vidět hlavně při vaření na vařiči, ale i v otevřeném ohni to je poznat. No a další věc je spíše subjektivní - Al se mi nějak lépe myje ve studené vodě.
Ok, zkusím to. Když pominu ty mýty o škodlivosti hliníku, tak mi z toho vyjde asi nejlíp.
To bys na tom hliníku musel vařit denodenně. Tabák je větší svinstvo a spousta lidí to cpe do plic dobrovolně a furt.
Tak z toho se uvolňuje nějaké zanedbatelné množství ne ? Tím spíš, když je tam ten elox, by to tereticky neměl být vůbec problém.
Mě se zdá, že tyhle teorie spíš přiživujou výrobci nerezu. Nepochybuju o tom, že když ten ešus sežeru, tak mi to něco udělá, ale s vařením by neměl být problém. Dřív to bylo běžné, takže by se ty účinky měli někde ukázat. a kde nic, tu nic.
Na vojně jsme žrali hliníkovýma lžičkama, měli hliníkový ešusy, bývaly i hliníkový čutory a ještě jsme nevychcípali.
Takhle - jde o pH vareny potraviny. Pokud v tom varis zasadity, nebo neutralni jidlo, je to uplne v pohode a nic se nedeje, hliniku se uvolnujou jenom nepatrny, stopovy mnozstvi. Problem nastane, kdyz v tom dlouhodobe varis kyselou vec (treba prihrejvanej svaracek) a nedejboze tomu jeste pomuzes nejakym jinym kovem, aby se tam vytvoril elektricky clanek - pak se ten hlinik rozpousti prekvapivym fofrem...
Za me, na vareni na cundru, hlinikovy esus ideal. Nadobi na doma bych si ale hlinikovy nekoupil, snad s vyjimkou konvice nebo neceho takovyho.
Nadbytek hliníku v těle údajně způsobuje snížení reprodukčních schopností a prý i Alzheimerovu chorobu.Takže místo 10 dětí jich budeš mít jen 8 a pak na ně stejně zapomeneš.
Ale neboj,tak hrozné to není,kvůli ešusům lidstvo nevyhyne.
http://www.dumazahrada.cz/bydleni/kuchyne/21032-sk odlive-nadobi/#.V_IjnWfBtkg
Ok, díky za komentáře. Jestli teda není problém s tím připalováním, tak mám jasno.
Tak proto jsem zmínil, že nerez obsahuje chrom a nikl - schválně, co je škodlivější.
Nemyslím, že občasné vaření v tom či onom nádobí je nějaký zásadní problém.
Pak už stejně zbývá v podstatě jenom titan a ten je drahej jako prase.
A čo teflón?
Prd,smalt.
No na tom jedu teď, ale váží to hodně a když to má ucha, nebo rukojeť, tak se to blbě balí.
Za mládí na čudnrech HLINÍK, na vojně pak hliník, v práci čaj z hliníkové varny, na chatě guláš z hliníkového kotlíku. A to jsem si beztak nevzpomenul na vše.
Jo. Dvacet cigaret v 18ti,dvacet cigaret ve třiceti,dvacet v padesáti,no a potom už je to individuální co se stane. Třeba nic. Hliník je sfiňa.
No naši předci se dožívají stále vyššího věku a to používali hliník.
Vyššího věku ? Ano,hlavně ti předkové co už umřeli.
a za to je zodpovedný hliník,že si nevieš už na všetko spomenúť ......ale teraz vážne,z riadu sa uvolní také mizivé množstvo,že si to telo ani neuvedomí a toto malé množstvo je zlikvidované vnútornými orgánmi a vylúčené z tela von,z riadu sa aj tak uvolňujú oxidy a sírany hliníka,ktoré sú chemicky prakticky neaktívne,takže telom preletia bez väčších následkov,na to aby nejako škodily,museli by to byť cheláty alebo rýchlo rozpustné chloridy hliníku,za normálnych okolností nikto nevarí kyselinu chlorovodíkovú alebo dusičnú v hliníkovom ešuse na konzumné účely.......hliník v škodlivej forme obsahujú napr. šampiony,kde v jednej bežnej porcii človek slonzumuje väčšie množstvo hliníku než sastihne uvolniť z hliníkového riadu za niekolko rokov....