Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pujcit si na auto?

Ahoj,

mám možnost koupit v extremně dobrék stavu auto za cca 80tis.

Je mi 20. u banky mám předschváleno asi 290tis. Mám smlouvu na neuricto a plat cca 20tis a vejs, a jeste nemám osobní a pod. Jsem po skole, delám několik mesicu - smlouva na na neurcito u skoda auto.

Mám Citroen ZX 1992 1.6i předeláno na LPG. Již to ušetřilo mnoho penez, ale mám ho asi rok a půl a za tu dobu s ním mám přes 50tis km. Asi pochopíte že to není uplně nejkomfotnější. Jezdím témer denne minimálně 100km. Chci neco lepšího, ale spořit si na to nebudu. Již jsem měl uver (11tis na prestavbu toho LPG) a jako student jsem to splácel bez problémů.

Auto o které mi jde je BMW E39 530d. S tímot autem mám najeto nekolik tisíc km se super spotřebou a neskutečným komfortem. Ted jsem našel jeden super kus za uvedenou cenu.

Chtěl bych slyšet názor, zda by jste si v mém případě pujčili tech 80 tis na cca ¨24-36mesice se splátkou kolem 2tis, ale s tím že mohu udajne kdykolik zaplatit víc nebo dobu změnit. Přeplátím asi 10tisic. Výhoda u techto uveru je, že při nejhorším mohu auto prodat a zaplatiti vetsinu dluhu. Samozřejmě počítám s ručením asi 11tis (Citroen je na tátu, ale psaný na mě a platím přes 5 tis. na mě asi 8tisíc takže skoro beze změny.

Jen by mě zajímal názor jiných. Vím do čeho jdu. o auto se nejedná. Spíš o finance. Výhodu beru tu, že to lze kdykoli prodat a peníze vrátit.

Citroen by šel na prodej nebo do depozitu a odstavit pod střechu.

Díky, jakub (Mám to v hlavě srovnané co se týče provozu. opravdu s tím nejezdím bokem kolem každé lampy a zatáčkou. Používám to jako normální auto, jen se mi líbí ten akorátní výkon, který se hodí na dálky a komfort. Na tyhle pičovinky jsu tu jiní frajeři.)

[http://zivot.poradna.net/file/view/127-1326499051- bmw-5-e39-520i-7647-jpg]

Pokud máš vyhlídnutý pěkný kousek, který se znovu jen tak neobjeví tak proč né.
Vždy počítej s tím nejhorším, třeba že příjdeš o práci a následně rozbiješ i auto. Zda jsi schopný si hned najít jinou práci. Ručení bych řekl pokud nemáš nic najeto tak bude kolem těch 8 tis no.... Je fajn si to nechat pojistit na někoho z rodiny kdo má odjeto, ale potom si zase nenajezdíš ty sám. Jsem ve stejné situaci je mi 22 a když jsem si v 18 kupoval své první auto a u ceny pojístky se mi protočily oči.

Ted s Citroenem který je na tátu, platím za rok asi 5800. Na sebe podle cpp bych platil asi 8500. Na tohoto baworáka asi 11500. Bonusy stejně budu muset jednou nasbírat. S tím nic neudělám.

Stabilní zaměstnání si dovolím říci že mám. Pokud by to člověk nějak finančně nezvládal asi se to dá vždycky prodat. Staré auto bych ale dal do depozitu, aby bylo čím případně jezdit. Smaozřejmě může se stát cokoli a vidím jak dopadli nekteří lidé co si na všechno pujčovali. Jelikož jsem ale nenáročný na bydlení a tento sdílený byt mi stačí, viděl bych to na lepší auto. Ale samozřejmě nechci kupovat českou klasiku jako Octavia a Fabia popřípadě golf, když za stejné peníze mohu mít automobil o několik tříd jinde.

No nevím pořád o tom přemýšlím. Asi je jasný že jako mladej kluk potřebuje káru. Opravdu se člověk cítí lépe v takovém luxusním autě než ve 25ti letém šrotíku. Jako auto slouží, ale chybí mi ten jizdní komfort, který se nebojim o tech pár procent přeplatit. Ze zkusenosti vím, že například dvouhmoty na koncern stojí kolem 18tis. Na toto BMW asi 24. moc velký rozdíl v tom není, na to že se to dělá co 300tis (přibližně). Podle mě jsou jen lidi vystrašení z dob, kdy to byla milionová auta a bylo to opravdu drahé.

Tak si ještě napřed zjisti ceny dalších věcí, jako brzdy, tlumiče, silentbloky, různý filtry, protože tyto věci tě neminou, když s tím hodláš hodně jezdit. Ono totiž spousta BMW je super auto jen do první větší opravy, pak hodně mlaďochů zjistí, co stojí je luxusní automobil. Kdo chce kobylu, musí mít na oves.

Vím moc dobře jak to s díly je. Kolik oleje se mění a pod. Vidím to tak že bych najel o něco méně, protože bych tohle auto rozhodně nebral na tech 2-5km co občas lítám kolem vesnice několikrát za den a bud to vypustil nebo to řešil jinak. Tzn menší najezd. (Tyhle krátké trasy udělaj hodně) Ale samozřejmě tohle beru a toho se nejvíce bojim. Ale peníze by na to měly být. Ale jsem vzdělaný co se týče udržby aut a jako příklad vždy dochlazuji tátova transita, i přesto že on to za 10 let neudělal ani jednou. Na tohle si aut vážím dost. u tohoto to je něco jiného. Do toho clovek prachy nechce cpát. At to ušetří co nejvíc.

Dnes mi rodiče nabídli, že by mi na to pujčili oni a splácel bych to jim. Otázka je zda to bude lepší. Ruzně to rpočítám a uvažuji. Rozhodně ale vím, že když ne toto auto, tak ne Octavii, Fabii a pod. Do toho já nejdu. Pak ale zbývá třeba Volvo, které na tom bude možná dílama hůř, protože se na tyto staší BMW dá sehnat dost bazarových dílu za levno.

Je mi jasný že po přesednutí z tohoto auta kde je mi všecko šumák a olej jsem menil jen náhodou když jsem přetesnoval vanu, to bude skok. Ale právě proto se taknějak držím toho že přinejhorším přijdu o pár tisíc a auto prodám - peníze vrátím.

*Pánovi jsem volal je rozumný a asi se vyzná. Má ho temer 6 let. Je servisman. Jediné co přiznlal do budoucna bylo vyměnit jedno ze 4 ramen které ještě nebylo uděláno. 3 dělal a jedno kolem 1-2tis. Jinak říkal že jediné křivé slovo nemůže říct. Mluvil slušně a zodpovědně. TO je si myslím velké plus. Pošle ještě nějaké foto. Dal bych sem inzerát, ale trochu se bojím aby se tu zrovna nenašel nějaký zajemce :-D

** Abych řekl pravdu já v autě strávím strašně moc času a je to i takový muj druhý byt.

Tak to musí být asi super auto se superlevným provozem, když ho teda nakonec prodává.
Zamysli se nad celou transakcí - pokud si musíš půjčit jen blbých 80 tisíc na samotnej nákup, budeš mít vůbec na jeho údržbu? Počítej s nějakou vstupní investicí, tak dvacku si nachystej, čort ví, co všechno to bude chtít, přes všechny supelativy prodávajícího.

To mne taky napadlo - 80kKč za bavoráka IMHO je nějaká podezřele nízká cena. A tazatel píše, že když tu půjčku nebude moci splácet, tak to auto prodá. Co když ho neprodá? Ale na druhé straně (nemalujme čerta na zeď) pokud to nedopadne, 80kKč není tak moc, aby se ty peníze nedaly oželet a brát jako poplatek za kurs proti blbosti.

...delám několik mesicu - smlouva na na neurcito u skoda auto...
...Jezdím témer denne minimálně 100km...
...když ne toto auto, tak ne Octavii, Fabii a pod. Do toho já nejdu...
...Abych řekl pravdu já v autě strávím strašně moc času a je to i takový muj druhý byt...

Pracuješ u Škoda Auto, najezdíš spoustu kilometrů. Služebně? A firma ti neposkytne služební auto? A nebude mít na tvou kariéru negativní dopad, když budeš služebně (a i soukromě, lidi si všímají i toho do čeho jim nic není) jezdit autem jiné značky?

Ale podle toho co píšeš, tohle přibližovadlo je tvá srdeční záležitost a přes to vlak nejede. Já jsem si zatím nemusel peníze půjčovat, ale pokud bych nebyl s rodiči rozhádaný (jen možnost, se svými rodiči jsem vycházel dobře, určitě by mne takovou částkou založili, pokud bych je požádal, ale už nežijí), spíš bych se obrátil na ně.

BTW: Já si vozím (_!_) v tomhle (ale LPG tam nemám), koupil jsem ho před devíti lety jako nové. Pravda, kočkolap to není a kdybych "nalítal" každý den pár set kilometrů, asi bych sáhl jinam, ale pro moje potřeby, kdy dvakrát týdně objedu místní hyperqelby a na dušičky se jedu poveselit na hroby předků ideální.
[http://www.neptun-harfa.cz/pict/fotogalerie/RENAUL  T_Thalia_12L_Lovato/1.jpg]

Nene nic služebního nejezdím. Seřizovač na lakovně. Jen do práce a zpět. Občas má ale človek spontální vyjiždky do obchodáku na čumendu s přáteli, pro nějaké díly po republice a výlety s rodiči, kdy bych tohle auto určitě ocenil - i oni, a pod. Ono se to pak nasčítá. rekneme 15x do práce to je cca 1500km. Plus s rezervou jednou tolik.

Hele já tohle auto budu mít 2 roky a taky "to stačí" Ale už chci něco lepšího¨, bezpečnějšího a komfotnějšího. A pokud vybírám auto tak alespon na delší dobu. Mám takovej blok na fauvé, už jenom že vím jak to ve fabrice funguje. Jsou to přechvalovaný auta co nemaji co nabudnout oproti memu citroenu. Takže bud BMW, Volvo, (možná Citroen C4).

Ale jelikžo jsem se svezl už několika značkama, dospěl jsem k závěru že tohle bude favorit

Když já jsem v té době přemýšlel, co si pořídit (myslel jsem na nějaký lepší ojeťák, ale jak jsem obcházel autobazary, tak buď si majitelé mysleli, že za ty peníze co utrží za ojeťák si pořídí nové auto a ještě jim zbyde na benzín nebo šlo o auta, co je nabrat na vidle a odvézt na šrotiště), tehdy jsem se svezl služební fábií z Prahy do KV a dospěl jsem k názoru, že tohle auto mi nesmí do garáže - ale třeba se už za tu dobu zlepšily. A pak jsem padl na to co teď mám, bylo v akci a ty peníze jsem dohromady dali.

Nic v zlom, ale ja osobne nepoznam stastneho majitela starsieho BMW. Tych nadavajucich poznam celkom dost. A to som velky fanda tejto znacky (asi pozostatok z detstva) a ked raz budem velky a bohaty kupim si BMW;o).
Pozicaj si od rodicov je to vzdy lepsie ako bezucelovy uver v banke, ktory je najdrahsi zo vsetkych uverov, takze tam neviem co vobec riesis.

Tak já od lidi z okolí vím, že jsou s BMW spokojeni. Ono je dost tezke sehnat neco co bude vypadat, pojede to a nesezere to. Jsem teda spis milovnik benzinu.

Nikdy bych nad koupi BMW neuvazoval. Az nedavno co si ho koupil i nejlepsi kamarad a ja s tim obcas jezdil a vim do sroubu co se na tom delalo. Takze to me predvedcilo

Mat BMW za kazdu cenu je taka cista sedlacina. Chapem ju sam som tak postihnuty, ale BMW nevlastnim. Rozum zatial zvitazil.
Ja zase poznam napriklad chlapika (moj zakaznik), priekupnika so suciastkami, s autami, vlastny autoservis, vrakovisko...proste clovek od fachu.
Isty cas jazdil na dovezenej X5 ako spravny podnikatel. Samozrejme spravne preverenej, ocheckovanej a mechanici sa mu o nu starali. Dnes uz jazdi zase na Renaulte a o ere BMW sa vyjadruje vselijako, vacsinou nepublikovatelne.
Si mlady kup si ho teraz, ked uz budes starsi a budes mat rodinu uz si ho nekupis a budes ako ja...ale ja si ho raz kupim a tiez budem frajer;o).

Takže do auta se musí brzy dál investovat, je třeba tvrzení prodejce nechat ověřit vlastním automechanikem, může to být jen naleštěná kára a vespod hnůj. Dobré auta se prodají hned v okolí, ne na inzerát. Lidi si dnes myslí, že koupí laciné auto za pár šušní a nemusí do něj dál investovat, je třeba mít rezervu, peníze na případnou nákladnější opravu. Ty jedeš na doraz s penězi a nemáš větší úspory, tak pak se čelí víc rizikům. U spotřebitelského úvěru tě za prvné má zajímat procento RPSN a délka splácení, pak víš kolik peněz navíc "vyhodíš oknem" v porovnání, kdybys šetřil. :-)

Laciné auto za pár susni jsem uz koupil - Citroena a na to, ze má uz 25 let jsem s nim najel za rok a pul pres 50tis km. A to i rychlostmi kolem 150-160km/h (samozrejme s patricnym nepohodlim.) neni to spatne auto, ale už by to chtělo něco lepšího. A skodovkami odmitam jezdit.