Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tak jsem málem volal rychlovku.

Nevím, jestli to není spíš právní dotaz, ale tam se mi nepodařilo nahrát obrázek.
[http://zivot.poradna.net/file/view/193-z-jpg]
Na křižovatce zastavilo auto, v pruhu pro cyklisty zastavil cyklista. Když blikla zelená cyklista se rozjel a jel rovně, auto se rozjelo a zatáčelo doprava. Moc nechybělo a cyklista by skončil pod koly auta, naštěstí to zvládnul.
Tak se chci zeptat, kdyby došlo k nehodě, kdo by byl jako viník.
IMHO hlavně ten co tam ty pruhy takhle nechal nakreslit.

Právo silnějšího na silnici neplatí minimálně od třicátých let. Předpokládám, že podle toho, jak v knize z roku 35 to zdůrazňovali, musela to tehdy být novinka (předtím se asi rozlišovali cyklisté, koně, osobáky a náklaďáky). Prostě jedoucí rovně má přednost, stejně tak by ji měl chodec, pokud by tam vpravo byl na přechodu. Je to myslím výslovně napsáno ve vyhlášce.

Zase jeden zážitek s pumpičkářem - tedy s elektropumpičkářem.
Šel jsem tudy, zrovna jsem byl na úrovni té značky
https://goo.gl/maps/uQi5ijZ9ZSDG8boS6
teď už tam je místo trojúhelníku stopka, IMHO oprávněně. Z výhledu si to dost rychle svištěl elektropumpičkář, poněkud dřív narozený, stopku přehlédl jako krajinu, vždyť stopky jsou jen pro paďoury, pokračoval rovně. Koukal jsem, jestli se aspoň na křižovatce rozhlédne, ani ho to nenapadlo.
Naštěstí po hlavní zrovna nic nejelo a to je poměrně frekventovaná ulice, jezdí tam i městská doprava.
Nerad bych, abych zase musel k někomu volat 155 nebo 112 a pak chodit k těm co pomáhají a chrání podávat vysvětlení.

Kdyby se uzákonilo, že všechno co má nějaký motor na jízdu - elektrokola, elektrokoloběžky, elektroskejbordy a jiné elektronesmysly co se teď na ulicích a chodnících rojí musí mít čitelná registrační čísla, tak po dnešním zážitku bych se tomu moc nedivil.

To se mi taky občas stává, řidiči prostě po cyklystech často ani nekoukaji. Pravda nemáme tam cyklopruh, ale to je jedno. Několikrát jsem musel strhnout řízení, jednou jsem i skončil na zemi. Naštěstí se to nestává až tak často, nechci to zakřiknout, už několik let se to nestalo. U nás je napravo taky cesta do nemocnice a na rohu stojí barák, takže sanitka je vidět na poslední chvíli, proto než ještě vjedu do křižovatky, koukám doprava, jestli se náhodou neblíží sanitka.
Normálně s tím počítám a když vidím, že auto bude zatáčet (horší je, když nebliká a rozhodne se zatáčet), buď vyrazím dřív (dám se do pohybu hned jak se rozsvítí oranžová) nebo počkám až zatočí, potom ovšem útočí auta zatáčející odnaproti.
Oni chodci na tom nejsou o moc lépe. O chodce jsem už dávno nezabrzdil, ale často moc nechybí. Když jde chodec, nekouká vpravo vlevo, tak zvonim a přibržďuju. No ale když vidim, že se rozhlíží (a tedy by mě měl vidět a přesto mi vleze do cesty) a já pak musim prudce brzdit.

Běžně jezdím tak, že s tím počítám, ale ne všude to jde.

Zase něco:
Onehdy jsem vyjížděl tudy
https://maps.app.goo.gl/39NEPn7u75KAsdBJ7
už bylo k šesté hodině večerní, byla tma a ještě drobně pršelo, chtěl jsem zahnout vpravo, kouknul jsem se vpravo, vlevo, ulice i chodníky volné, tak jsem se rozjel a vtom se mi před autem zprava vynořil běžec.
Možná bych to uhádal na jeho vinu, mám autokameru, snad pořád platí, že chodci mají přednost když VSTOUPÍ DO VOZOVKY, naštěstí jsem to ještě ubrzdil. Ale jestli ten týpek se chová takhle, když za tmy "sportuje", možná se blíží doba, kdy se bude pohybovat jen na kriplkáře.
Nevšimnul jsem si, že by měl nějaké reflexní prvky nebo blikačku, když už chce běhat po tmě přes přechody.
3-[:x: