Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ambulantni chirurgie - je nutné se úplně svéknout?

Zdravim - je nutne/obvykle se pri ambulatnim zakroku na chirurgii (mimo/okrem zubare) uplne vysvlect? Nevim, jake jsou u toho pravidla (hygiena atp.) a pokud se clovek svleka, tak primo na sale za nejakou plentou?

http://www.ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/mimo-tema-poradny-51/n-svleceni-spodni-6273.html

Tady jedna pacientka pise, jak musela jit do naha, tak jestli je to normalni. Jake mate zkusenosti vy? Diky.

Vzhledem k tomu, jak moc Vás, paní Pavlo, tato otázka trápí, byste podle mne místo
shánění zkušeností v internetu, měla zavolat tam, kde ten zákrok máte podstoupit.
Nebo alespoň uvést zařízení, v němž se tomu ambulantnímu zákroku máte podrobit.
Na otázku formulovanou tak, jako zde (a v kolika dalších poradnách?), Vám přece nemůže nikdo odpovědět.

Vlastně ano:
Někde je to normální běžný požadavek, jinde můžete zůstat ve spodním prádle.
(Spokojena?)

Proc by mi tu nemohl někdo odpovedet? Ja opravdu nevim, jake jsou kde pravidla. A jestli to zavisi na pracovisti (tj. jak je velky sal), druhu zakroku nebo jen libovuli lekarskeho tymu. Dva doktori, tri zpusoby reseni zakroku, vsak to zname. A nedovedu si predstavit, kam bych jako volala. A i kdyz potrebuju treba poradit jinak, tak se treba na vice FB skupinach. Protoze predem nevim, kde mi jak dobre muzou odpovedet.

ze by fakt nekteri doktori mohli zkusit neodolat pokuseni a vyzadovat svleceni a zamaskovat to nutnosti kontroly celeho tela, hygieny atp.? Jako treba najakej 65 letej zavodak - padesatnika svlikne do pul tela. Nastupujici holku 25 let 170cm 55kg by svlikal vice? No, kdo vi. Lidi jsou roztodivna celadka, jak rika moje babicka.

Když mi měli v Pardubicích dělat operaci na zápěstí ruky, přijely pro mě dvě sestřičky s pojízdným lehátkem. Jedna starší, asi přes padesát a mladinká sestřička asi dvacet. Starší řekla, svlékněte se do naha a vlezte si na lehátko.
Řekl, jsem, to musím být nahatej, když mi budou dělat ruku? Trochu se stydím. Ta starší - ááále, takovejch jako vy jsem už viděla, ale
tady mladá, ta se potřebuje ještě rozkoukat... :-D

Mohli a nemuseli. Myslím, že to není ani tak o nějakém očumování, ale jaké požadavky mají lékaři. Možná to má svůj důvod.
Ale něco jiného, je nahota někde na veřejnosti, nebo podobně a něco jiného na operačním sále. Myslím, že lékaři sestry i zřízenci to mají na denním pořádku a už je to ani moc nezajímá. Například takový gynekolog. Jde z práce a "konečně vidím ty ženský oblečený".
S těma dvěma jsme se tomu zasmáli. A stejně mě přikryly nějakou plachtou.
Jinak myslím, že to má skutečně hygienické důvody. Jedním může být třeba to, že z nahého těla se nepráší. Zatímco z látek ano. V tom prachu může být množství bakterií, které se můžou prášit do operační rány. O tom prášení se můžeš přesvědčit. Zkus třeba ruku s rukávem nastavit do proudu ostrého světla. Přejeď rukou po rukávu a vynoří se oblak prachu. A to i ze zcela čisté látky.
To čím pacienta přikryjou, je sterilní netkaná textilie.
Já byl zatím na operaci třikrát, dvakrát v lokálce a jednou v celkové anestezi. A svlékli mě pokaždé. A nic ze mě neubylo :))
A jako mladá holka se asi nemáš za co stydět néé? :-)

Clovek by mel mit pravo na respektovani intimity

Myslim si, ze ty zovialni sestry mozna takto jednat nemely. Nikdy nevedi, zda pacient je schopen brat svou nahotu takto v nadhledu a zda neni lepsi prokazat maximalni snahu o to, aby nahe telo bylo co nejvice skryto jejim ocim - danim moznosti se svleknout/prevleknout pod dekou atp.

Pavlo, myslím, že z toho děláš moc velkou vědu. Jo, člověk má právo na intimitu a myslím, že když při té operaci vyjevíš vážný zájem, o zachování intimity v maximální možné míře, bude ti jistě vyhověno. Například, že se svlékneš pod tou plachetkou, co přikrývají, bude ti vyhověno. Ale, jak už jsem psal. Bereš to tak, jako by lékařský personál měl zvlášť nějakou snahu tě prohlížet. Ale tak to vnímáš ty. Pro ně, je to natolik všední, každodenní práce, že pro ně nejsi, o moc víc zajímavá, než oblečená.
Jsi asi ještě dost mladá, ale u gynekologa už jsi asi byla? No a prohlížel tě oblečenou? A pro každou ženu, je návštěva gynekologa zcela normální záležitostí. A přitom zájem gynekologa je zajisté o ty nejintimnější partie, je to jeho profese.
Stejně, ženy mají na něco zajímavý pohled. Například si sedne tak, nebo se v sukni ohne, že jí je vidět na kalhotky v rozkroku.
No, to je tedy skandál!!! Papparazzi takový snímek celebrity prodají tisku za statisíce. Na druhou stranu, klidně se promenáduje
po pláži, nebo koupališti v miniaturních bikinách. Vršek sotva zakrývá bradavky a spodek jen ten trojúhelníček. A to myslíš, že my muži, si už tu čárečku tam dole neumíme domyslet?? :-D
A o tom to je. Myslíš že když si u lékaře necháš kalhotky a podprsenku, že budeš o tolik víc oblečená? Ten doktor taky ví, co tam máš.
No a my chlapi jsme v té nahotě na tom poněkud hůře. Tam dole je toho k vidění poněkud víc než u ženy (někdy :))). No a "tam dole", se dá říct, že jsou všechny ženy v podstatě stejné. Což se u chlapů říct nedá :-), takže by snad byl větší důvod k okouknutí, pro ty sestřičky.
No kurňa, to je zase téma... :-D:-D

No neboj, 4% určitě nee :-D Jen jsem částečně citoval doktora Plzáka, kterej to říkal v jakýmsi TV pořadu. A v podstatě měl pravdu, u stojící ženy s nohama u sebe, toho opravdu moc vidět není. U chlapa, i když to někdy nestojí za řeč, je toho vidět víc.
A psal jsem ""takže by snad byl větší důvod k okouknutí, pro ty sestřičky."" Néé pro mě :-).
Nehledě na to, že když budu čumět na pěknou holku, nebudu čumět jen přímo "tam", ale spíš na celek. Jestli tam má nebo nemá kousek látky, není až tak důležité.
No a že my jsme na tom poněkud hůře je logické. Zatímco žena vypadá pěkně, nahatej chlap vypadá blbě a je mu trapně.
A votom to je. :-D
A stejně tady jen plácám teoretický voloviny. Abych mohl tazatelce zcela fundovaně poradit, jestli má zůstat zahalená, nebo nikoliv, musela by sem dát svoji fotku. Pak by bylo možno situaci zodpovědně posoudit a vydat konečné resumé. :puff:

Clovek by mel mit pravo na respektovani intimity

V rámci logiky vyšetření ano. Nevěřím, že někde šikovné pacientky vysvlékají jen tak z plezíru nebo chtíče (možná v košilatých anekdotách).

Součástí předoperačních procedur bývá také tabletka "oblbováku", pak je člověku vše jaksi jedno.

Náročnější na psychiku (než je pouhé svlečení) je třeba kolonoskopie nebi anoskopie, tam jde intimita stranou zcela.

Součástí předoperačních procedur bývá také tabletka "oblbováku", pak je člověku vše jaksi jedno.

to se jeste furt dela? ja tohle pamatuju jen z operace pred 19 lety, ale pri poslednich dvou operacich loni a letos (nebyly teda v CR) mi nic takoveho nedavali.

Jinak tazatel se stejne ptal na operaci v lokalni anestezii, tam se celkovy oblbovaky nedavaj uz tuplem, ne?