Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zlomenina bederního obratle

Dobrý den, 8.3. se mi stala nehoda při které jsem si zlomila bederní obratel. Konkrétně "Traum. komprese obratl. těla L1 s klín. snížením obratl. těla lehčího rázu o méně než 1/3 výše s drobnou abrupcí přední horní hrany obratl. těla."
Pokud se v tom někdo vyzná, mohl by mi poradit co to vlastně znamená ? Naši doktoři nejsou moc upovídaní aby mi řekli nějaký větší detail krom toho, že mám zlomený obratel.
Taky jsem četla nějaké tak 9 let staré diskuze, kde lidi psali, jak s podobnými zlomeninami leželi víc jak měsíc. Což já jsem si nemohla dovolit vzhledem k tomu, že maturuji. Takže jsem ležela jen 3 týdny a pak chodila do školy. Myslíte, že by to mohlo prodloužit léčbu nebo zvýšit riziko nějakých následků? Popřípadě jaké následky mohou být ?
Normálně žádné bolesti nemám, jedině když jsem třeba nahnutá při normálních činnostech jako je čištění zubu nebo když umyju po sobě nádobí, to mě to začne bolet skoro hned. Při vaření kde přešlapuju z místa na místo a nejsem moc nahnutá nad něčím tak to začne bolet do 1-2 hodin.
Máte nějaké doporučení? Nějaké svoje zkušenosti? Znáte cviky co bych na to mohla doma dělat, nebo je to teď zbytečný a mám si počkat až budu chodit na rehabilitace?
Taky je mi třeba blbý, nevydělat doma ani myčku nebo dát prádlo do pračky. Je to nějak moc špatný na ten obratel? Nebo by se to sice nemělo, ale ten obratel to zvládne?
Za chvíli to budou 2 měsíce a na kontrole před 10ti dny mi řekli, že si mám domluvit další kontrolu až za další dva měsíce a nic víc.
Děkuji

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ještě pár otázek mám. Jelikož bych vlastně v létě měla nastupovat do práce. Měla bych si na něco dát…
Haa 30.04.2018 20:10
Haa
měla jsem totoznou frakturu,musela jsem lezet 6týdnů,korzet pri vstavani a chozeni,6týdn,jsem nesmel… nový
marcela L. 22.06.2021 21:46
marcela L.
Držet palce 3 roky po úrazu, to už asi nemá moc velký efekt.... poslední
host 23.06.2021 07:48
host
Jen se ti pokusím přeložit přibližně do lidštiny co se ti vlastně stalo. ""Traum. komprese obratl. t… nový
Zerozero 04.05.2018 03:06
Zerozero
Moc děkuji :) Samozřejmě jsem tu nehledala informace přímo od nějakýho doktora, jen prostě trošku ví… nový
Haa 05.05.2018 21:10
Haa

Ještě pár otázek mám. Jelikož bych vlastně v létě měla nastupovat do práce. Měla bych si na něco dát pozor? Aby mě prostě někdo vzal, když nejsem zrovna v kondici abych seděla 8 hodin někde v kanclu.
Když mi sundají korzet koncem června, měla bych počkat třeba měsíc, než nastoupím někam, abych ty záda bez podpory hned nezatížila?
Taky nikdo mladý holce neřekne, jestli na něco má nárok. Sice vím, že nějaký lázně beztak nevyužiji, protože to není prostě pro mě, ale přesto bych chtěla vědět co a jak do budoucna.
A jak dlouho trvá rehabilitace a jak probíhá?

Pokud někoho tolika otázkami otravuju tak se omlouvám :D Už jsem hledala na internetu, ale asi špatně. Tak se ptám sama za sebe.

měla jsem totoznou frakturu,musela jsem lezet 6týdnů,korzet pri vstavani a chozeni,6týdn,jsem nesmela sedet....jen chodit,ale protoze to bolelo,tak jsem ani nechodila,Po 6týdnech kontrola s rtg,kdy jsem mohla sedet u jidla,po celou dobu jsem se nesmela predklanet,uklanet a delat rotaci trupem.Po dalsim rtg dovolili se posadit ,chodit.Až vlastně po 3mesicich mi sundali korzet,rekli,že mohu vse,ale opatrne.A dalsi kontrola.....doporucena rehabilitace,na kterou cekam,mohu plavat,ale jezdit na kole ne.Takze asi tak,sedet po 3 mesicich bych asi jeste nevydrzela dlouho,ale vse je opravdu individuelni.Drzim palce.Marcela

Jen se ti pokusím přeložit přibližně do lidštiny co se ti vlastně stalo.
""Traum. komprese obratl. těla L1 s klín. snížením obratl. těla lehčího rázu o méně než 1/3 výše s drobnou abrupcí přední horní hrany obratl. těla."
-- Asi takhle: Úrazem způsobené stlačení těla jednoho obratle. Stlačením obratle došlo k jeho klínovitému snížení o necelou třetinu jeho normální výšky. Přitom došlo k mírnému popraskání na horní přední straně těla obratle. Poškození je lehčího rázu.
-- A ještě lidštěji: Asi se ti to stalo tak, že jsi spadla takovým způsobem, že se ti páteř ohnula více, než snese. Zřejmě vazy to udržely, ale pokud jsi mladá holka, máš ještě trochu měkčí kosti, což je spíš výhoda. Ale jak se páteř ohnula nadoraz, ten doraz to trochu nevydržel. V tom místě stlačení se kost trochu poddala a to je to klínovité snížení. Zároveň v místě největšího tlaku došlo k malému popraskání struktury.
Myslím, že vzhledem k mládí se to zhojí bez následků, kosti se ti ještě vyvíjí. Drobné popraskání se zhojí a pravděpodobně se vyrovná i to snížení.
Přesto to se zatěžováním nepřeháněj, hlavně se minimálně ohýbat, aby poškozená část byla v klidu.
To by měl zajistit i ten korzet, který ti ohyb omezuje. Proto ho nos poctivě. Nenosit nic těžkého, což by zatěžovalo obratle. Nemůžu ale radit jak hodně se můžeš pohybovat, zda je nutno ležet, nebo můžeš chodit a třeba udělat lehké domácí práce. To ti musí sdělit lékař, který má přesnou diagnózu.
Samozřejmě je v podobném případě opatrnost na místě. Bolest je indikátorem, že něco není v pořádku. Tedy pokud ucítíš bolest, znamená to že poloha nebo zatížení není správné. Je potřeba činnost okamžitě přerušit a páteř uvolnit. Jinak se léčba může prodlužovat a nebo dokonce zhoršit.
UPOZORNĚNÍ -- Toto není stanovisko a vyjádření lékaře. Je to jen můj osobní náhled na situaci a popis diagnozy co je k dispozici, a jen všeobecný názor. Jen ošetřující lékař může poskytnout přesné informace a instrukce.

Moc děkuji :)
Samozřejmě jsem tu nehledala informace přímo od nějakýho doktora, jen prostě trošku víc informací, nějaký názor. Pokud někdo měl stejné štěstí, tak jeho poznatky a zkušenosti.. Takže děkuji za lidštější popis, nezní to tak špatně jako když mi řekli " Máte to zlomený, neohýbejte se žádným směrem, nejlíp ležte". Vím že to není žádná sranda.
Takže mockrát děkuju konečně za něco co mi nějak pomohlo. :)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru