Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tuhé těsto

Ahoj
potřebuju radu .. zkusil jsem upéct rohlíky podle watch .. těsto první den dobrý, ale druhý den ráno už byly rohlíky strašně tuhé.. Jakoby skoro zkaměněly :( V čem je ten trik, aby pečivo zůstalo poživatelné i třeba 3 den?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
kvalitné cesto,z ktorého výrobok vydrží si ozaj ako to už tubolo spomenuté vyžaduje pracovať s kvásk…
audax 19.09.2018 12:27
audax
::) ty wole ... složitý jak výměna pístních kroužků. To si radši koupím u ťamanů jejich gumový,než t…
forestek 19.09.2018 20:04
forestek
možno trochu zložité,ale skús napísať tú výmenu piestneho krúžku a uvidíš,čo bude v textovej podobe…
audax 23.09.2018 19:09
audax
Rohlíky a z kvásku? Kvásek je kyselý a kyselý rohlík...
čumil_old 23.09.2018 20:09
čumil_old
Tak tak,ano. Říká se,co je zdravé,není dobré. Kdo dobré nemůže,má smůlu. Takový je život. Ale to jsm… nový
forestek 23.09.2018 20:16
forestek
Rohlíky a z kvásku? Kvásek je kyselý a kyselý rohlík... Už jsi rohlíky z kvásku měl? A byly kyselé?… nový
Jan Fiala 23.09.2018 21:21
Jan Fiala
Netuším, zda jsem jedl rohlíky s kváskem. Ony ženské říkají kvásek i vzešlému droždí. Kvásek co mysl… nový
čumil_old 24.09.2018 19:46
čumil_old
Pokud je pečivo z kvásku kyselé, pak se něco nepodařilo. poslední
Jan Fiala 24.09.2018 19:58
Jan Fiala

kvalitné cesto,z ktorého výrobok vydrží si ozaj ako to už tubolo spomenuté vyžaduje pracovať s kváskom,dôležité je aj cesto nechať uležať,min 12 hodín,na rožky typu croissant 24 hodín,výroba kvásku doma je trošku pracnejšia,dá sa za určitých okolností získať/kúpiť u pekárov,len tam nie vždy je istota,či ten kvások nieje plný urýchlovačov kysnutia a podobných chemikálií,tu je recept na jednoduchý kvások :
...Na založenie kvásku potrebujeme sklenený pohár s uzáverom, múku a vodu. Múku môžeme použiť podľa vlastnej preferencie – kto uprednostňuje klasickú, môže použiť pšeničnú múku. Zdravšími alternatívami je napríklad špaldová či ražná múka. Prvý deň zmiešame 2 polievkové lyžice vody a 1 polievkovú lyžicu múky (ráno) a večer do pohára pridáme ďalšie 2 polievkové lyžice vody a 1 PL múky. Pohár necháme voľne položený na kuchynskej linke – neschovávame ho do chladničky ani ho zbytočne neprehrievame napríklad uložením v blízkosti zdroja tepla. Takto postupujeme 3 dni – vždy kvások prikŕmime ráno a večer rovnakým množstvom vody a múky. Štvrtý deň si z kvásku odoberieme približne 50 g a opäť ho „prikŕmime“ – dvakrát za deň pridáme 2 PL múky a 2 PL vody. Od piateho dňa až po dokonalé vykysnutie kvásku (cca. 10-ty deň) pridávame raz za deň 2 PL múky a 2 PL vody. Z hotového materského kvásku si odoberieme 2-3 PL do zaváraninového pohára, ktorý si odložíme do chladničky. Z tohto kvásku sa postupne pečie chlieb, pečivo či koláče – vždy pri pečení z kvásku odoberieme 1-2 PL a opäť kvások prikŕmime.
Niekto tam zvykne pridať od začiatku aj jedno jablko,nieje to potrebné.....

možno trochu zložité,ale skús napísať tú výmenu piestneho krúžku a uvidíš,čo bude v textovej podobe zložitejšie......kto v živote niečo také nerobil,bude čumieť na obidve veci,aj na výrobu kvásku doma,aj na výmenu piestneho krúžku :-) ....on najväčší problém je v tom,že pečenia s kvasnicami je rýchle a jednoduché,ale hotové výrobky mnohým ludom spôsobujú zažívacie problémy ako nadúvanie,pálenie žáhy a spol,u kvásku sa v zmesi usadia iné typy kvasných baktérií,ktoré podrobia aj lepok mliečnemu kvaseniu a celkový výrobok má potom aj inú chuť,je lepšie stravitelný aj pre ludí,ktorým robí napr. čerstvý chlieb problém......kvások je možné vyrobiť aj z bezlepkovej napr. amarantovej múky,takže je to alternatíva aj pre tých,ktorí trpia Crohnovou chorobou.....

Netuším, zda jsem jedl rohlíky s kváskem.
Ony ženské říkají kvásek i vzešlému droždí.
Kvásek co myslím já je z žitné mouky a je nakyslý, viz krkonošské kyselo.
Ale nic není nemožné.
Budu se muset poptat u příbuzných, pěstují si ten žitný a zkusím je naočkovat na lívance z něj. Třeba se to ujme. Potíž bude v tom, že pokud to bude dobrý, tak si moc neškrtnu jakožto příjemce inzulínu.3-[

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru