Tuhé těsto
Ahoj
potřebuju radu .. zkusil jsem upéct rohlíky podle watch .. těsto první den dobrý, ale druhý den ráno už byly rohlíky strašně tuhé.. Jakoby skoro zkaměněly :( V čem je ten trik, aby pečivo zůstalo poživatelné i třeba 3 den?
Ahoj
potřebuju radu .. zkusil jsem upéct rohlíky podle watch .. těsto první den dobrý, ale druhý den ráno už byly rohlíky strašně tuhé.. Jakoby skoro zkaměněly :( V čem je ten trik, aby pečivo zůstalo poživatelné i třeba 3 den?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Málo kvasnic.
Nepéct doma,ale koupit si výtečné housky v Globusu. I třetí den poživatelné.
Pokud doma něco péct, tak z kvásku. Jinak to nemá smysl.
To platí u trvanlivého pečiva. Pizzu si může udělat klidně z droždí.
Těsto na pizzu dělám podle "https://www.youtube.com/watch?v=iwtWWrG3xB8" .. zatím nikdy nezklamalo
Jasně, že může. Ale dostane to samé, co koupí v každém supermarketu. Když už doma dělám vlastní pečivo, proč je neudělat dobré a zdravější?
Nechci být za rýpala,ale pečivo je buď zdravé,nebo dobré. Myslím tím za sebe dobrou vypečenou Globusovou raženku,sypanou solí, (dobrou),nebo graham (zdravý),ale nepoživatelný (=nedobrý). Můj názor.
Je vidět, že jsi nejedl domácí kváskový chleba, kváskové rohlíky nebo třeba kváskové livance. Jsou dobré a pro tělo mnohem zdravější než rozpečené sračky ze supermarketu.
Je vidět,že nechodíš do Globusu. Tam je slovo "rozpečené" zcela neznámý pojem. Zkus zajít a od pak už doma nezapečeš. Uvidíš. To samé s masem. Jejich vlastní porážka.
Jet 35km do Globusu kvůli rohlíkům?
Tak si přikoupíš 5 kg kvalitního masa,rohlíky i pro sousedku,pití,zeleninu a také se tam levně a chutně najíš. Musíš být podnikavý. 35km tě zrujnuje ??
Tak tam choď s otevřenýma očima. Sladký pečivo, jako třeba koláče, jsou z mrazáku. Mají to napsaný u cenovek.
V Globusu nekupuju ani pečivo, když nemám v úmyslu ho na místě sníst. Buď je z toho za půl dne něco, připomínající drobící se polystyrén nebo houbovitá hmota.
Jo, jejich rohlíky jsou dobrý, ale druhej den gumový. Taky je bereme akorát k večeři. Na druhou stranu, škvarkovej chleba je super a vydrží trochu dýl. Pokud ho tedy nesežreme hned.
No a uzeniny maj dobrý. Třeba takový ty jejich debrecínský párky - asi tak 3x tlustší, než jak by měly být a navíc bez papriky, ale když to nebudu brát jako debrecínku, ale jako klobásku, tak jsou výborný. Málokdy odejdu bez balíčku nějakých buřtů.
Jste zváni do brněnské prodejny,tady to nehrozí.
Bavíme se o Globusu a o pečivu. Jsi nějak mimo mísu. Nepadlo tady slovo o nějakých sladkostech.
Koláče a croissanty nejsou pečivo?
Pečiva je,doufám,že tady nebudeš vyjmenovávat vše,co je pečivo. Zkus pochopit jádro pudla o čem tu jde psaní.
Místo másla použijte sádlo.
Já osobně bych dělala z hladké mouky.
No to né, Babicova metoda - místo tam toho dejte tamto a pak se to nedá žrat.
Tak to nežerte. Stejně vám tu nikdo nic nenabízí.
Sádlo se k pečení (nejen masa) používalo ještě dříve, než vy jste se narodil. Těsto se sádlem je vláčnější. Ale podle vašeho komentáře je zbytečné vám něco vysvětlovat.
Moje žena taky začala ve spoustě případů dávat hladkou mouku, místo polohrubé. Výsledkem jsou vynikající buchty, kterých s hrubším zrnem nedosáhla.
Díky, zkusím ... :)
Zkusíš ? Všechny ? Ale to bude vagón pečiva. Návrhů hodně.
kvalitné cesto,z ktorého výrobok vydrží si ozaj ako to už tubolo spomenuté vyžaduje pracovať s kváskom,dôležité je aj cesto nechať uležať,min 12 hodín,na rožky typu croissant 24 hodín,výroba kvásku doma je trošku pracnejšia,dá sa za určitých okolností získať/kúpiť u pekárov,len tam nie vždy je istota,či ten kvások nieje plný urýchlovačov kysnutia a podobných chemikálií,tu je recept na jednoduchý kvások :
...Na založenie kvásku potrebujeme sklenený pohár s uzáverom, múku a vodu. Múku môžeme použiť podľa vlastnej preferencie – kto uprednostňuje klasickú, môže použiť pšeničnú múku. Zdravšími alternatívami je napríklad špaldová či ražná múka. Prvý deň zmiešame 2 polievkové lyžice vody a 1 polievkovú lyžicu múky (ráno) a večer do pohára pridáme ďalšie 2 polievkové lyžice vody a 1 PL múky. Pohár necháme voľne položený na kuchynskej linke – neschovávame ho do chladničky ani ho zbytočne neprehrievame napríklad uložením v blízkosti zdroja tepla. Takto postupujeme 3 dni – vždy kvások prikŕmime ráno a večer rovnakým množstvom vody a múky. Štvrtý deň si z kvásku odoberieme približne 50 g a opäť ho „prikŕmime“ – dvakrát za deň pridáme 2 PL múky a 2 PL vody. Od piateho dňa až po dokonalé vykysnutie kvásku (cca. 10-ty deň) pridávame raz za deň 2 PL múky a 2 PL vody. Z hotového materského kvásku si odoberieme 2-3 PL do zaváraninového pohára, ktorý si odložíme do chladničky. Z tohto kvásku sa postupne pečie chlieb, pečivo či koláče – vždy pri pečení z kvásku odoberieme 1-2 PL a opäť kvások prikŕmime.
Niekto tam zvykne pridať od začiatku aj jedno jablko,nieje to potrebné.....
ty wole ... složitý jak výměna pístních kroužků. To si radši koupím u ťamanů jejich gumový,než tohle absolvovat.
Je to o trochu složitější než když pouziješ kvasnice - právě o tu přípravu kvásku, který jednou uděláš a pak používáš.
Ale i to použití kvasnic je pro tebe složité, takže se raději budeš cpát gumáky ze supermarketu
Buď v obraze a měj na zřeteli,že tady píšeme o jednom, ato o Globusu,kde se nerozpéká. Ach ta ... skleroza.
Aby ses z toho Globusu nepodělal. Zkus někdy pečivo z malých pekáren. Zas taková hitparáda ten Globus není.
To neřeš,co jsem napsal o Globusu je můj názor a moje zkušenost. Že to někomu není po chuti mi je líto,ale naprosto mě to nezajímá stejně,jako sortiment malých nebo i trochu větších pekáren.
Vůbec ti to nemusí být líto. Věřím tomu, že ti to vůbec není líto.
Mě věří hodně lidí. Od některých to ale nezní upřímně.
možno trochu zložité,ale skús napísať tú výmenu piestneho krúžku a uvidíš,čo bude v textovej podobe zložitejšie......kto v živote niečo také nerobil,bude čumieť na obidve veci,aj na výrobu kvásku doma,aj na výmenu piestneho krúžku ....on najväčší problém je v tom,že pečenia s kvasnicami je rýchle a jednoduché,ale hotové výrobky mnohým ludom spôsobujú zažívacie problémy ako nadúvanie,pálenie žáhy a spol,u kvásku sa v zmesi usadia iné typy kvasných baktérií,ktoré podrobia aj lepok mliečnemu kvaseniu a celkový výrobok má potom aj inú chuť,je lepšie stravitelný aj pre ludí,ktorým robí napr. čerstvý chlieb problém......kvások je možné vyrobiť aj z bezlepkovej napr. amarantovej múky,takže je to alternatíva aj pre tých,ktorí trpia Crohnovou chorobou.....
Jojo,asi máš pravdu,ale já jsem nenapravitelný. Dnes opět zakoupeny (voňavé křupavé) raženky v Ivanovickém Globuse.
Rohlíky a z kvásku? Kvásek je kyselý a kyselý rohlík...
Tak tak,ano. Říká se,co je zdravé,není dobré. Kdo dobré nemůže,má smůlu. Takový je život. Ale to jsme jinde. Debata o zdravém/nezdravém stravování nebyla mým úmyslem.
Už jsi rohlíky z kvásku měl? A byly kyselé? Zřejmě neměl. Píšeš o něčem, co si jen myslíš.
Stejně tak jako třeba lívance, langoše apod. Nejsou kyselé.
Netuším, zda jsem jedl rohlíky s kváskem.
Ony ženské říkají kvásek i vzešlému droždí.
Kvásek co myslím já je z žitné mouky a je nakyslý, viz krkonošské kyselo.
Ale nic není nemožné.
Budu se muset poptat u příbuzných, pěstují si ten žitný a zkusím je naočkovat na lívance z něj. Třeba se to ujme. Potíž bude v tom, že pokud to bude dobrý, tak si moc neškrtnu jakožto příjemce inzulínu.
Pokud je pečivo z kvásku kyselé, pak se něco nepodařilo.