Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tuhé těsto

Ahoj
potřebuju radu .. zkusil jsem upéct rohlíky podle watch .. těsto první den dobrý, ale druhý den ráno už byly rohlíky strašně tuhé.. Jakoby skoro zkaměněly :( V čem je ten trik, aby pečivo zůstalo poživatelné i třeba 3 den?

Jo, jejich rohlíky jsou dobrý, ale druhej den gumový. Taky je bereme akorát k večeři. Na druhou stranu, škvarkovej chleba je super a vydrží trochu dýl. Pokud ho tedy nesežreme hned.

No a uzeniny maj dobrý. Třeba takový ty jejich debrecínský párky - asi tak 3x tlustší, než jak by měly být a navíc bez papriky, ale když to nebudu brát jako debrecínku, ale jako klobásku, tak jsou výborný. Málokdy odejdu bez balíčku nějakých buřtů.

Tak to nežerte. Stejně vám tu nikdo nic nenabízí.

Sádlo se k pečení (nejen masa) používalo ještě dříve, než vy jste se narodil. Těsto se sádlem je vláčnější. Ale podle vašeho komentáře je zbytečné vám něco vysvětlovat.

kvalitné cesto,z ktorého výrobok vydrží si ozaj ako to už tubolo spomenuté vyžaduje pracovať s kváskom,dôležité je aj cesto nechať uležať,min 12 hodín,na rožky typu croissant 24 hodín,výroba kvásku doma je trošku pracnejšia,dá sa za určitých okolností získať/kúpiť u pekárov,len tam nie vždy je istota,či ten kvások nieje plný urýchlovačov kysnutia a podobných chemikálií,tu je recept na jednoduchý kvások :
...Na založenie kvásku potrebujeme sklenený pohár s uzáverom, múku a vodu. Múku môžeme použiť podľa vlastnej preferencie – kto uprednostňuje klasickú, môže použiť pšeničnú múku. Zdravšími alternatívami je napríklad špaldová či ražná múka. Prvý deň zmiešame 2 polievkové lyžice vody a 1 polievkovú lyžicu múky (ráno) a večer do pohára pridáme ďalšie 2 polievkové lyžice vody a 1 PL múky. Pohár necháme voľne položený na kuchynskej linke – neschovávame ho do chladničky ani ho zbytočne neprehrievame napríklad uložením v blízkosti zdroja tepla. Takto postupujeme 3 dni – vždy kvások prikŕmime ráno a večer rovnakým množstvom vody a múky. Štvrtý deň si z kvásku odoberieme približne 50 g a opäť ho „prikŕmime“ – dvakrát za deň pridáme 2 PL múky a 2 PL vody. Od piateho dňa až po dokonalé vykysnutie kvásku (cca. 10-ty deň) pridávame raz za deň 2 PL múky a 2 PL vody. Z hotového materského kvásku si odoberieme 2-3 PL do zaváraninového pohára, ktorý si odložíme do chladničky. Z tohto kvásku sa postupne pečie chlieb, pečivo či koláče – vždy pri pečení z kvásku odoberieme 1-2 PL a opäť kvások prikŕmime.
Niekto tam zvykne pridať od začiatku aj jedno jablko,nieje to potrebné.....

možno trochu zložité,ale skús napísať tú výmenu piestneho krúžku a uvidíš,čo bude v textovej podobe zložitejšie......kto v živote niečo také nerobil,bude čumieť na obidve veci,aj na výrobu kvásku doma,aj na výmenu piestneho krúžku :-) ....on najväčší problém je v tom,že pečenia s kvasnicami je rýchle a jednoduché,ale hotové výrobky mnohým ludom spôsobujú zažívacie problémy ako nadúvanie,pálenie žáhy a spol,u kvásku sa v zmesi usadia iné typy kvasných baktérií,ktoré podrobia aj lepok mliečnemu kvaseniu a celkový výrobok má potom aj inú chuť,je lepšie stravitelný aj pre ludí,ktorým robí napr. čerstvý chlieb problém......kvások je možné vyrobiť aj z bezlepkovej napr. amarantovej múky,takže je to alternatíva aj pre tých,ktorí trpia Crohnovou chorobou.....

Netuším, zda jsem jedl rohlíky s kváskem.
Ony ženské říkají kvásek i vzešlému droždí.
Kvásek co myslím já je z žitné mouky a je nakyslý, viz krkonošské kyselo.
Ale nic není nemožné.
Budu se muset poptat u příbuzných, pěstují si ten žitný a zkusím je naočkovat na lívance z něj. Třeba se to ujme. Potíž bude v tom, že pokud to bude dobrý, tak si moc neškrtnu jakožto příjemce inzulínu.3-[