Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Simulace

Zdravím, myslíte si že žijeme v simulaci vesmíru? Nebo je to podle vás vašeho názoru nesmysl? Díky za odpovědi mám to na seminární práci. :-[

Dobré je, že se nikdy nebude dát dokázat, jak tomu skutečně je ]:)

Jedna z možných teorií:

Veškeré naše vjemy (obraz, zvuk, hmat..) jsou jen důsledkem "práce el. energie v mozku" (velmi zjednodušeně!), protože třeba oko samo o sobě je k ničemu. Nemělo by být technicky nemožné tohle "vytvořit" i uměle; prostě "donutit" mozek vidět něco úplně jiného, připojením nějakého zařízení do "konektoru v mozku" (viz ta humpolácká zdířka v Matrixu).

Nikdo (mi) není schopen prokázat, že existuje cokoliv mimo mé vědomí, že svět není jen důsledek el. impulzů v tom, co považuji za svůj mozek. Pak samozřejmě nevím, co "skutečně" jsem; to že "se vnímám" za postavu/člověka je opět jen práce el. energie. A možná to ani není elektřina, která vše "řídí", třeba i to je jen výplod něčeho - sám jsem si to neověřil, jen jsem o tom četl… což zase může být důsledek "pokynů simulačního programu".

Moc se mi nezdá, že by simulace byla udělána tak, aby v ní "myslelo" více "postav". Spíše je to uděláno tak, abych já, "postava hráče ve hře" měl pocit, že tomu tak je. Když hraju nějakou hru (ovládám figurku), ty další postavy jsou jen naprogramované a reagují na mou činnost ve hře. Když po někom střelím, začne utíkat nebo mě napadne. Když si jej nevšímám, ignoruje mě. A přesně tak to děláte v té simulaci i vy všichni kolem mě :)

------
Ale jak jsem napsal výše, té simulaci moc nevěřím.

Vse vnimas skrze sve smysly ktere predavaji tento vstup do mysly a ta je zpracovava. Takze pak napriklad vidis ocima objekt a mysl to zpracuje jako "aha, to je jablko", ale ono to neni jablko, tva mysl vytvorila "jablko" protoze te nekdo driv naucil tomu rikat jablko. Kdyby jsi se narodil v anglii, tak tva mysl vytvori "apple", v nemecku "apfel", v italii "mela"... Takze "jablko" neni prava podstata toho objektu pred tebou, jen je to konstrukce tve mysli. Kdyby prileteli ufouni a zeptali se te co to je a tys jim rekl jablko, vedeli by co to doopravdy je? Vedeli by jak chutna? Dokazal bys nekomu, kdo nikdy jablko neochutnal popsat jak chutna aby PRESNE vedel jak chutna? Az budes jist riste jablko, zavolej nahodne nekomu a zeptej se ho, jak mu to jablko chutna - nebude ti moci odpovedet, protoze v jeho vesmiru to jablko neni.
Navic, pri snaze popsat nekomu neznamou chut zrejme budes pouzivat prirovnani k jinym chutim, ktery dotycny zna (a ktere jsou ale take tvoreny mysli). Kdyz se te ale clovek, ktery je od narozeni slepy zepta, jak vypada zluta barva, jak mu odpovis? V tvem vesmiru je zluta barva, v tom jeho neni. On nikdy nic nevidel, takze pri popisu nemuzes ani prirovnavat k nicemu jinemu co kdy videl. Jak popises hluchemu zvuk fletny?
Jako kdyz male dite pritahuje rude zarici rozpalena plotna, matka mu muze 10x rict nesahej na to, spalis se, ale dokud si nesahne, nepozna pravou podstatu "spalis se". Az kdyz si jednou sahne, skutecne pozna co do te doby prazdna slova "spalis se" znamenaji, ulozi si je do sve mysli a v budoucnu je pouzije jako reference - ale to uz zase bude jen vytvor jeho mysli, az bude mit deti tak jeho "nesahej na to, spalis se" bude pro dite prazda fraze - kazdy ma svuj vlastni vesmir vytvoreny svou mysli.
Tva mysl "tvori" i cas a prostor. Cas v cekarne u zubare pro tebe plyne pomaleji nez kdyz se bavis treba v baru. Vidlak z farmy, pilot dopravniho letadla a astrolog kazdy vnima vzdalenosti jinak.
Kdyz usnes, kde je tvuj mesic? Kde jsou tve hvezdy? Jak rychle pro tebe plyne cas?

S těmi barvami (kvůli jejím vlnovým délkám) je to stejně zajímavé. Náš mozek + oči to prostě vyhodnocuje tak jak vyhodnocuje. Proč nevidíme zvuky, proč neslyšíme barvy (tedy vyjma LSD25 experimenty :-D)… a to je jen zlomek radiového spektra. Navíc, vidíme tu část spektra, kterou předměty odráží, kterou nepohltily. Je tedy docela možné, že ve skutečnosti vidíme "skutečno" negativně :)

Taky si občas říkám, jestli všichni tvorové vidí barevný spektrum stejně, jako my, jestli to třeba vnímají jinak, např. červenou místo zelené.
Někde jsem četl, že včely vidí i ultrafialovou, takže mají svět určitě o kus barevnější. Naopak psi vidí jen černobíle.

Psi vidi barevne.

Psi mají v sítnici pouze dva druhy čípků, které jsou citlivé na vlnovou délku odpovídající žlutozelené a fialové. Pes vnímá kombinaci červená - oranžová - žlutá - zelená jako jednu barvu a kombinaci modrá - fialová jako druhou barvu a obojí dokáže odlišit od černobílého obrazu, ale jednotlivé barvy uvnitř těchto skupin nerozlišuje.

Protože to je prostě nesmyslná blbost je to nemožný nasimulovat v počítači mozek, jinak nic nemám proti tomu kdyby obsah mozku někdo stáhnul. A nahrál nás tam ale to by se s miliardami lidí dělalo blbě a návic by to nejspíš nebylo legalni ]:)

Věřím na simulaci a i v ní doufám, že by jsme tohle všechno prožívali jen tak pro nic za nic se mi nezdá. Že bys zemřel a už by nebylo nic, všechno cos prožil by bylo stejně jedno? Stejně časem lidstvo vyhyne a nebude na planetě nikdo, nebude ani vesmír jen nicota.Jakoby se vůbec nic nestalo? Já jen doufám, že až zemřeme dozvíme se proč, co a jak.

Jako prvni "ne na simulaci neverim", simulaci neberu to, ze jsme zavreni v nasem vesmiru a nekdo nas pozoruje, to je vyzkum, né simulace.

Věřím na simulaci a i v ní doufám, že by jsme tohle všechno prožívali jen tak pro nic za nic se mi nezdá.

Prozivali co ? Myslis pud sebezachovy ? Chtit ptrezit ? (co by te nez prezit, strach hnalo do predu zivota ?) *Na konci se k tomu vratim.

Že bys zemřel a už by nebylo nic, všechno cos prožil by bylo stejně jedno?

Ja mam svou vlastni teorii kterou nemohu zajisté podlozit, proto je to jen teorie.
"Ma teorie pravdy" je kdyz clovek umre tak je mrtvej, nic potom neni, zadné nebe, zadni andelé s flétnickama.
"Ale" to neznamena ze se nebude nic dal dit. Umre osobnost, vzpominky, city. Zde zacina ma torie a mozna i tvuj novy zivot a zcela nova adventura.

- Kdyz ji zkratim jen na par radku, jsem nazoru jakozto clovek, nebo jakékoliv jiné stvoreni ma jedinecnou skladbu (singulárni) "ADN", coz znamena ze nidky nenajdes 2 stejné (zkus si zjistit, kolik moznych kombinaci tedy ADN muze vytvorit, pohledej a popremyyslej o tom).
- Toto ADN (diploid), tento klic stavby uhovas i po smrti. Pri rozkladu se tak dostanes do 1 000 000 malych zaludku které ho budou roznaset dal. Zde by ma teorie mohla skoncit, byla by pravdiva a mohl bych rict "Vsichni skoncime v mušim zaludku". :-D
- "Narodim se znovu?" Kdyz tvuj retezec bude pokracovat tak myslim ze ano, ze to mozné je (proto nechci byt po smrti spalen. Popel jsi byl a v popel se obratis neni moc muj delir) Podle mé teorie se znovu mozna narodis, ale nemusi to byt hned druh "clovek", to by byla nuda byt jenom clovek ne ? :-) (navic clovek neni moc peknej. Jsou mnohem hezci zivocisné druhy. Hlavne premysli a vidi zcela jinak, coz ti da moznost se na celou vec podivat z jiného uhlu). Priroda nema rada stereotip a primoradnost coz se mi na ni libi nejvic.
# Musel bys pochopit (akceptovat) to, ze ted vlastne ty nejsi ty a uz v tom retezci davo ses, jednou jsi tu uz musel musel byt. Po smrti to protebe bude samy stav jak pred zivotem, nez ses narodil, stezoval sis na neco ? Bolelo te neco ?

- Zpet k té teorii. Tu muchu sni ptak, toho ptaka pes ten pes umre na to miste kde byl pohrbeny pes vyrostou brambory ty brambory sni prase to prase sni clovek (ten autothropni retez ma velkou komplicitu, nevesel by sem. Proto v uvozovkach 'hloupejsi' priklad ;-)) a s trochou stesti (a plastisidou :D ) pri pohlavnim styku vyhraje spermie ktera ponese i tvuj ADN-chromozom klic. V tomto pripade ano mozna se narodis znovu a jako clovek. (pohledej jak je mozné ze se dvou bilim lidem muze narodit cerné dite a popremyslej o tom)
- Zkratka ma teorie je na zaklade prenosu naseho klice, to co dela to ze si reknes ale jakto ze "ja" jsem "ja" (zbytek je jen dedicnost, jako vzhled, chovani urcitého druhu). Sance ze z tebe budes clovek je mala a je jako byt vylosovan v loterii s poctem moznosti jednoho z nekolika 'Gogolu' (viz Gogolplex, zkratka cilso které by zacalo u tebe doma a posledni nula by byla na urovni mesice).
Proto je dulezité, aby jsme se ke svému okoli chovali respektivne, priste az nekdy jen tak zaslapnes mravence, sneka, nebo neco znicis, znecistis, zabijis tak vlastni sanci na preziti (nebo jsi zrovna zabil tvého pra-pra-pra-pra dedecka :-p).

*Vse je jen o preziti, od bakterii, spermatu vseho, vzdy jde jen o boj a o preziti nejsilnejiho. Kdyby jsem nemeli strach, nemelo by nas co hnat k preziti.
Citace:
"Radeji byt jeden den séfem v pekle, jak 10 000let slouzit v nebi".

Podlé tvé teorie se v další životě narodíš jako mutant kombinovaný z člověka, mouchy, ptáka, psa, prasete a brambory.

Jo presne takle jsem to myslel ! Jsme jen bramborovy mutanti z planety Xagor. Jsem opravdu rad ze jsi to pochopil ..
(;-))

Ano, priznavam ze jsem to s tema bramborama krapet prehnal .. zaslouzim si to :-D (pochopeni nekterych co je "naivní abiogeneze", nebo organické molekule z jednoduchých anorganických látek tzv teorie "Prebiotické polévky"od nich necekam)
# Pak jak vznikl zivot na zemi (tzv biogeneze jestli to vubec neco rika) on se clovek jen tak z niceho nic neobevil, tak je vse zivé. Staci se zeptat skolaka zakladni skoly. Dle jiz dlohodobych analyz a nové technologie k primarnimu rozuzleni DNA a RNA jiz vime ze mame jen jednoho predka (zdrojW). Ale v poho, nekomu nosi deti proste cap a nekteri lidé jsou zkratka z OPIC a podle toho se i chovaji.

ale aj mutacia s nezivimi predmetmi

PS : Mouhu film jsem videl, ale je to spusta let zpatky (to byly jeste VHS kazety a dabované jen jednim hlasem :-)), nevzpominam si na konec (jen vim ze se teleportoval z jedné kabiny do druhé). Coz je dnes "pry" jiz mozné diky kvantové fizice/kvantového zauzleni kde se vedcum podarilo jiz obdobny pokus zrealizovat. Tvrdi ze prozatim jen nekteré urcité castice. Podle mne jsou dal jak to, ale spis na to nejsme (jakoz to lidstvo pripraveni), a to ani nabozensky, co je pak lidska duse, bude me to stale my ? Takové ty klasické otazky co si lidé pokladaji..
Jestli by tak sel (a taky ze to jednou prijde) teleportovat zivou bytost , by sel treba jistym zpusobem i znumerizovat a zde by slo uvazovat o teorii ze zijeme ve virtualnim svete pres kopirak. Prirodopis 4 trida :: co jsou a jak se rozlisuji " živé a neživé (ty co se neskladaji z zivych organismu) složky životního prostředí".

Pokud umis anglicky, doporucuji shlednout videa na youtube od popularniho astrofyzika Neil Degrasse Tysona. A nebo si precist nejakou z jeho knih (momentalne ctu "Astrophysics for people in a hurry"). Vysvetluje principy fungovani vesmiru laickou reci, treba si pak nejaky nazor na danou problematiku udelas a napadne Te, o cem psat.