Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autom 800 km za deň - odporúčania

Zdravím,

cez víkend mám s bratrancom-nevodičom nejaké vybavovačky na druhom konci republiky a radi by sme išli na otočku. Znamenalo by to však pre nás uraziť od rána 400 km (z toho zhruba 320 po diaľnici), potom vybaviť veci s bratrancom (cca. 2 - 3,5 hodiny fyzicky i duševne nenáročného programu, moja účasť na ňom nie je bytostne nevyhnutná), a rovnakou štrekou nazad.

Chcel by som sa preto spýtať, či ste už niekedy podobnú alebo dlhšiu cestu za 1 deň absolvovali a či by ste mi odporúčali počas tých 2 - 3,5 hodín pauzy zdriemnuť si alebo v žiadnom prípade nie (a napríklad ísť s ním).

Tohle je silně individuální, někomu zdřímnutí pomůže, jinýmu zase uškodí. Ale myslím si, že zdravý člověk by tohle měl zvládnout bez problémů i bez toho zdřímnutí. Dobré je, že pojedete dva, takže se můžete cestou bavit - třeba o babách, to je vděčné téma. :-)
Důležité je nejíst nic těžko stravitelného, spíš lehčí jídla a po menších porcích (zeleninu, ovoce,...), dostatečně pít (neslazenou neperlivou minerálku nebo vodu). Osvědčilo se mi, že si před cestou uvařím do termosky bylinkový (případně ovocný) čaj nebo hodně slabé hořké kafe.
Doporučuji zejména na zpáteční cestě dělat více kratších přestávek (stačí i 2 - 3 minuty - dát si třeba dvě kolečka kolem benzínové pumpy), než jednu - dvě delší.

Do svejch šedesáti jsem jezdil na služebky ~800km na jeden zátah s přestávkou na oběd, takže zhruba těch 400+400km. Krize je po tom obědě, to se musí občas zastavit, jak píše kolega, na pár minut a rozhejbat se. A strašně záleží na sedačkách...

Dneska jsem s tím jel. Spíš jsem měl pocit, že jsem seděl v té bedně, tj. skoro na zemi.
Měl jsem před lety O1. Po cestě z práce (něco přes půl hodiny) jsem měl záda na hadry, prostě jízda na trakaču. Teď (mnohými opovrhovaného) Citroena, i po dvouhodinové cestě vystoupím bez bolesti. Francouzi tohle umí.

Já mám 186 cm a tak malý auta jsou pro mě pasé. Zkoušel jsem kolegův Peugeot 208, tam se nevejdu, hlava na stropě. Potřebuju prostě víc místa.
Ono to přijde s věkem, když jsem byl mladší, tak mi nevadilo jet v menších autech, ale když jsem si našel práci dál od domova a dojezdová vzdálenost (a věk taky) se zvýšila, tak komfort v autě začal být důležitější.

Doporučuji jak už zde někdo naznačil při únavě po obědě vzít sebou žvýkačky a vzít si žvýkačku. Někde bylo zjištěno, že když tímto způsobem zatěžujete lícní svalstvo tak to pomáhá proti dřímotě (také to používám).

Jednou jsem jel ze středních Čech na Oravu (začali tam v podnikové prodejně prodávat televizor s teletextem, tak jsem si pro něj dojel) a hned zpátky. Zvládl jsem to, ale řekl jsem si, že takovou trasu v jeden den už jezdit nebudu.

BTW: Po kterých dálnicích pojedeš? Předloni jsme jeli po D1, podle mapy to byla cesta na 2 1/2 hodiny, nám to trvalo 5 1/2 hodiny.

Do Chorvatska jezdím 800-1000km v podstatě v jednom zátahu (s dobrým autem není třeba ani moc odpočívat). Běžně jezdím i na sever podobné štreky až k Baltu.

k tobě, pokud nejsi zvyklý takto daleko jezdit:

- Pauza uprostřed je samozřejmě super.
- preferuj dálnice
- nepřepínej síly, klidně si dej po 200km pauzu na provětrání, protáhnutí (zejména pokud jedeš malým/nízkým/nepohodlným autem)
- pitný režim, svačinky.
- před cestou si pořádně odpočiň, vyspi se na to.
- před cestou si auto proklepni, nezapomeň na světla a náhradní žárovky (vyjedeš nebo přijedeš za tmy)

Jel jsem takto z Frýdlantu u Liberce až do Brna (na Macochu) a ten samý den zpět a dalo se to a to jinak celý rok nejedu dál než 80 km... Ale rozhodně je lepší si dát pauzu někde na benzínce, i když jsem to dal bez ní protože už jsem chtěl být doma...