Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Koktam...

Ahoj, tak jak podle nadpisu už víte, já koktam. Nebo přesněji, pouze zadrhavam. Mluvím a z ničeho nic se zaseknu a nemůžu vyslovit nějaké slovo. Mám před maturitou a nevím co s tím... Řeším to až teď, protože máme novou učitelku, se kterou hodně čteme a děláme referáty. Tolik posmesku jsem v životě na mou osobu neměl, je to fakt dost stresující a mám z toho depky. Nevím ani, ikdybych udělal maturitu, jestli mi k něčemu vůbec bude, když nedokážu normálně mluvit. Nikam by mě nevzali, pomalu ani ne za pas. Je to fakt ponižující, protože všechno je super, až na tohle...Logopedie a léky napomáhají, vlastně neexistuje na toto žádný lék, proste se s tím musím smířit, ale co mám tedy v životě dělat, když nemůžu ani v budoucnu vést klasicky život? Jen by mě zajímal Vás názor a co byste popřípadě dělali? Díky všem.

Předmět Autor Datum
Psychoterapie, případně psychiatr. Logopedie nepomáhá, protože to není řečová vada. Jinak samozřejmě… nový
Kurt 20.02.2020 08:58
Kurt
Nevím jak teď, ale před 9 lety se dal u maturity zařídit delší čas na projev. To tě uklidní, když ví… nový
Niko Bellic 20.02.2020 09:02
Niko Bellic
Bulshit. Tady ty některé příspěvky co se tu objevují hlavně: "Pohadala jsem se s mámou", "přítel me… nový
HPET 20.02.2020 11:31
HPET
Pokud se nejmenuješ Kot,tak to zase až tak v životě nevadí a za pásem práci dostaneš. nový
Karel04 20.02.2020 12:16
Karel04
Kdysi se dělali nějaké pokusy s přehráváním mluvy s nastavitelným zpožděním do repráku. Snad to pomá… nový
čumil old 20.02.2020 19:05
čumil old
Králova řeč. nový
Prim 22.02.2020 08:00
Prim
No, píšeš, že spíš jen zadrháváš. To zase není tak hrozné. Jsou lidé, kteří opravdu koktají tak, že… nový
Zerozero 23.02.2020 00:34
Zerozero
Klidně zaplatím 50 tisíc na ruku tomu, kdo mě zbaví koktani na provždy :) poslední
Vojta637373 27.02.2020 21:22
Vojta637373

Psychoterapie, případně psychiatr. Logopedie nepomáhá, protože to není řečová vada.
Jinak samozřejmě nevíme, jak dlouho a v jaké situaci se ono zadrhávání objevuje, ale to je fuk - my to tady totiž stejně nevyřešíme. Takže platí první věta mé odpovědi.

Nevím jak teď, ale před 9 lety se dal u maturity zařídit delší čas na projev. To tě uklidní, když víš, že můžeš v projevu zpomalit a vyjde ti čas.

Nikam by mě nevzali, pomalu ani ne za pas

Běž studovat nějaký technický obor na VŠ, ideálně IT. Můžeš se živit prací, která stojí na přemýšlení a ústní komunikace je úplně okrajová.

vlastně neexistuje na toto žádný lék

To je pravda. Neexistuje. Musíš to přijmout tak jak to je.

nemůžu ani v budoucnu vést klasicky život?

Naopak, dnešní doba je easy. Stále více věcí si vyřídíš po netu, plus zmíněné možnosti práce, kde tento problém nepředstavuje žádnou překážku. Myslím že bys nechtěl žít třeba před 50 lety.
Hodně štěstí.

Bulshit.
Tady ty některé příspěvky co se tu objevují hlavně:
"Pohadala jsem se s mámou", "přítel me podvádí", "jsem hloupá", "musím se smířit", "jsem úplně na dně..." navíc pod proxy adresou jsou jen výmysly buď nemocného jedince, nebo nudících se školáků.

Od základní školy jsem měl vždy dvě kamarádky na jednoho kamaráda (má to své vyhody s holkama se všude dostaneš, máš si kde sednout, ožereš se zadarmo jak car, +18 ), jejich klabosení a myšlení znám za tu dobu docela slušně na to, abych věděl že normální holka nebo ženská nikdy nepůjde řešit své problémy (příspěvky) které se tu sem tam vyskytují první někam na net.
Normální ženská toto řeší nejdřív s jinou kamarádkou, spolupracovnící, s matkou, ale určitě nepůjde prvně utikat na net, to samé když se s nikým rozjede, tak určitě jako první nepůjde psat na internet cizim lidem. Kluci toto řeší obdobně (pak to skončí u piva)
Podle některých výrazu (nebo tri teček "..." za každou větou ) jde vidět že to píše i jedna a tatáž osoba, které bud chybí rodinná tendres / něha a pochopení nebo se nudí.

ikdybych udělal maturitu, jestli mi k něčemu vůbec bude, když nedokážu normálně mluvit.

To jsi začal koktat kdy, před týdnem že ten stres máš až teď ? To jsi ve třídě nový že spolužáci zjistili že zadrháváš a začali se ti smát až teď po 3 rocích ?
Bratranec koktal od malička, vzpomínám si že jezdil do Kyjova na Hodonínsku do nemocnice k doktorovi kvůli různým cvičením, kde se měl učit opakovat některé věty, slova které začínali na P, T, K a podobně, cvičením a tím že člověk mluví pomalu se dá normálně mluvit určitě, protože od 15 už nezakoktal nebo jen občas.

Když ti to dělá takový problém tak pozpevuj, když zpíváš tak určitě nekoktáš.
Kdyz svuj problém ucitelce (i kdyz by tvuj problém uz dávno pochopila) vysvětlíš tak určitě najde nějaké řešení. Také tím opadne část stresu, který ta učitelka dává tudíž i nebudeš tolik zadrhávat.

No, píšeš, že spíš jen zadrháváš. To zase není tak hrozné. Jsou lidé, kteří opravdu koktají tak, že téměř nevysloví dobře ani jedno slovo. A žijí s tím. Pokud okolí dělá nějaké posměšky, bývá to tak, ale většinou přestanou, když uvidí, že si z toho nic neděláš a třeba na svou vadu uděláš nějaký vtip sám.
Lidé jsou už takoví, že dělají narážky a podobně, dokud vidí, že to padá na úrodnou půdu.
Pokud to už nemá efekt, přestane je to bavit.
Pravděpodobně ti to samotnému velmi vadí a máš z toho trauma. Ale i to samo o sobě může mít částečně důvod, proč se ti to stává. Zažíváš nervozitu, že se zasekneš a to samo vyvolá ten efekt.
Čím víc budeš mluvit s lidmi, kteří si již zvykli, nevadí jim to a nedělají narážky, tak na to přestaneš myslet a bude se to zlepšovat.
Myslím, že u maturity, když zkoušející budou vědět, jaký máš problém, projeví pochopení. Neděláš přece zkoušku z mluvení.
Je spousta zaměstnání, kde se toho moc nenamluví a při vzájemné konverzaci s kolegy si zvyknou.
Samozřejmě asi nebude vhodné, být poslancem a pronášet hodinové projevy. Přednášet jako učitel,
být hlasatelem v rádiu a podobně. Jak už tady někdo napsal, pomáhá zpěv.
Dobrý způsob by byl naučit se pár akordů na kytaru (na trampské a country písničky to není velký problém) a k tomu si zpívat. Rytmus hraní tě podrží v rytmu zpěvu a tím i mluvení. Četl jsem o tom, že to velmi pomáhá a časem to zcela vymizí. I soustředění na udržení rytmu hraní, ti odpoutá pozornost na případné zakoktávání. Mozek má velké schopnosti se učit. Také nebudeš mít ze začátku schopnost na kytaru brnkat ve správném rytmu, ale přijde to a pak to bude samozřejmost. Zrovna tak se mozek naučí, mluvit ve správném rytmu. Zkus to, uvidíš. A navíc, hraní na kytaru přitahuje holky. 8-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru